Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Harrachov 2015 (na pokračování) I

Už jsme zase na MČ mládeže, tentokrát v novém obsazení, dva Píšovi, Katka Dudlová a já se třemi dětmi (Ví, Vo, Ve). Nezávisle na nás v rozhodcovské roli i Katka Šmajzrová.

Náročný příjezdový den proběhl bez zádrhelů. Drobné zpoždění nevadilo, osobák v Tanvaldu deset minut počkal a výlukový autobus nás z Kořenova odvezl přímo do Harrachova, tím jsme oproti příjezdu na vlakové nádraží vydělali cca 3 km. Prezentace a ubytování je bez problémů pro toho, kdo už ví, kam jít. Dostali jsme pokoje na Sporthotelu jako každý rok, hodí se nám to proto, že se tu i jí, chodit na jídlo jinam by nebylo tak pohodlné. Krásný slunečný den, barevný listí, horskej vzduch … idyla.

Na obědě i večeři jsme byli včas, takže jsme si vybrali (strach z toho, že zůstaneme bez výběru, někteří docela prožívají). Míša moc nejí, to jsme rádi, zájemců na dojedení je mezi námi plno.

Odpoledne první kolo. Kluci vyhráli, holky prohrály. Nejvíc se vytáhl Míša, který porazil dvacátého nasazeného Dudka (1470), jinde to bylo podle papírových předpokladů. Kačka hrála z dětí nejdéle, protože nejdéle hrál její soupeř Honza Jiroušek. Verunka se tradičně vyvinula a dala figuru za nic. Míša a Jirka si pěkně zaútočili. Vojta podle svých slov spáchal asi deset chyb, ale ve věžovce se prosadil. Vítek měl figuru už ze zahájení. Já jsem vyhrál téměř v miniaturce (soupeř pak ještě tahal bez figury), přesto jsem hrál ze všech nejdéle. 🙂

neděle ráno

Užili jsme si snídani, mnozí zkoušeli, co všechno se dá jíst, i Míša po počátečním malém talířku přinesl ještě mističku a vystřídal aspoň tři různé nápoje. 🙂

Měl jsem problémy zjistit, kolik je hodin. Za svítání jsem podle světla odhadl, že je postaru sedm a přeřídil si mobil na šest. Když jsem ale potom v osm pustil notebook, ukazoval sedm! On se snad sám posunul dvakrát, nebo co … Demokraticky se držíme toho, co říká většina. 😉

Jdeme na můstky a na přednášku.

neděle večer (19h)

Můstky jsme prolezli a ve zdraví slezli dolů. Přednáška FM Tůmy na téma Materiální nerovnováha byla plná půvabných příkladů toho, jak zejména lehké figury proti těžkým ožívají a vyvíjejí výraznou aktivitu. Na obědě nás čekala změna – kdo se chystal na ovocný knedlík, toho překvapila čočka – takže jsme si dali guláš.

Odpolední kolo bylo stejně úspěšné jako včerejší! 5/7, to by mohlo být každý den. Prohrála jen Kačka, která v rozházené partii zůstala bez věže, a já, když jsem s Kabelkou v ostré králce záhy přehlédl taktiku (měl jsem nasadit místo sebe Jirku, ten s ním v Jičíně remízoval!).

Nejvíc se blýskl Míša, když čtvrtého nasazeného Hosnedla (1675) po jeho chybách naprosto smetl útokem. Verunka dostala už v zahájení figuru a hrálo se jí příjemně. Jirka v zahájené zbavil soupeře rochády, ale nakonec realizoval pěšce v koncovce. Vojta zase získal pěšce a před koncovkou dal přednost zisku dámy, to je rychlejší. Nejdéle hrál Vítek, ale volňáci v koncovce šlapali bez problémů. Zítra budou kluci v béčku vepředu, na 2., 5. a 6. desce, tak tam snad zůstanou natrvalo. 😉

neděle večer (23h)

Matyáš Hosnedl (1675, Šachová akademie VŠTE) – Michal Píše (1178):

1. e4 e5 2. Jc3 Jc6 3. Sc4 Sb4 4. d3 (4. Jd5!?) Jf6 5. f4?! d6 (5. … d5!) 6. Jf3 Sg4 7. a3 Sa5 8. h3 Sxf3 9. Dxf3 Jd4! 10. Dd1 d5! Bílý se trochu opozdil a černý hned přejímá iniciativu. 11. exd5 Jxd5 12. Sxd5 Dxd5 Černý ovládl centrum. 13. b4??

Bílý nabyl dojmu, že získává figuru, ale pustit g2 prostě nelze. 13. … Dxg2 14. Dh5 Zoufalství, ale věž nelze zachránit, visí i na c2. 14. … Dxh1+ 15. Kd2 Dg2+ 16. Je2 Jf3+!

To je masakr, bílý nemá nejmenší šanci – jezdce teď kryje e5. 17. Ke3? Sb6+ 18. d4 exd4+ 19. Kd3 Je1+?! Krok vedle, ale černý se opraví. 20. Kd2 Jf3+ 21. Kd3 0-0-0 22. Sb2 Bílý mohl oslabit útok výměnou dam po 22. Dg4+, ale jít do koncovky bez věže taky nebude to pravé … 22. … Vhe8! Útočíme všema figurkama. „26 bodů útočí na bílého krále,“ hlásil Míša při rozboru. 23. Jc1? Bílý si zkracuje trápení.

23. … Dd2+ (23. … Df1+!) 24. Kc4 Dxc2+ 0:1 ELO opravdu nic neznamená. Nářez!

2 thoughts on “Harrachov 2015 (na pokračování) I

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *