Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Harrachov 2015 (na pokračování) III

čtvrtek večer (po 22. hod.)

Jak už jsem psal, dnes jsme udělali 4,5/7. Do partií už promlouvá únava, sám to výrazně cítím. Snad kvůli tomu partii hned zpočátku zkazila Verunka, že se ve čtyřjezdcovce nedá udržovat symetrie donekonečna, to věděla už ve druhé třídě. Nepovedenou partii hrála i Kačka, ztratila pěšce a neměla vůbec hru. Nakonec ji ale soupeř nechal rozehrát a byla z toho remíza ve chvíli, kdy se partie začala obracet a dalo se pokračovat. Míša hrál s naší dobrou známou z Liberce Agátou Huškovou, černými se snažil o aktivitu, bohužel až příliš, takže se zaběhl jezdcem na f2. Z nouze se ale takticky vykřesal, díky slabé první řadě dokonce vyhrál! Má 4,5/7 a drží si krásný výkon 1637.

Nemastnou neslanou partii sehrál Vojta, černými převzal iniciativu, ale pozici nezesílil, figurky se poměnily a v pěšcovce sám nabídl remízu. Ucelenou partii sehrál Jirka s Janou Pokornou (1611), bílými ve španělce tvořil hru, jen postavil na b1 špatnou věž (f), takže po třicátém tahu nenašel vhodné pokračování a remízoval. Vítkovi šel soupeř do kisny, Vítek hrál velmi takticky, udržoval pevnou pozici (malé centrum), odmítal hojné nabídky remízy a nakonec sám nastoupil pěšci dámského křídla.

Já jsem dostal dárek a díky za to, náročnou partii bych asi naplno nezvládl. Hrál jsem bílými proti Grünfeldově indické, soupeř mi nechal pc7 a při hledání polí pro figury si nechal osudně přivázat koně.

Oběd a odpočinek byl výjimečně beze spěchu. Odpoledne jsme zašli k Mumlavě a prošli se po jejím levém břehu – balvany, peřeje, zátočiny, listí na stromech, listí na zemi, listí v řece, kmeny, mechy, kapradí – dokázal bych tam být týden. Vojta spadl do vody, teda rukávem.

Přednáška pana Biolka se týkala tahů-kandidátů a vůbec propočtu, ukázky byly hezké a podle reakcí našich dětí šlo o velmi užitečné téma – že nemusíme hrát první nebo druhý tah, který nás napadne, to byla pro řadu lidí velmi překvapivá informace. 🙂

pátek 14.45

4/7, holky vyhrály, Míša prohrál, my dole všichni remis. Jdeme na výlet a na večerní přednášku.

pátek 22.30

Předposlední kolo bylo plné taktiky. Různí šachisté z kraje nás ústecké opakovaně charakterizují jako šejdíře, s čímž obvykle moc nesouhlasím, ale dnes by to sedělo.

Naběhl si Míša, v Paulsenovi se zkoušet prolámat přes Sg5 a e5 je o hubu, černý zaútočil na c3 (Sb4, Da5), získal kvalitu, ustál pokusy o útok a zaútočil sám. Kačka černými taktickým šejdem vybruslila z ošemetného zahájení, převzala iniciativu, dohnala bílého krále z centra až na a2 a soupeř si utrpení zkrátil nastavením věže. Verunka měla soupeřku s nula (0) body, zahájení postavila solidně a počkala si, soupeřka připustila útok s tradičním matem na g7.

Vojta bílýma málem chytil soupeři dámu, která se v útočném snažení zasekla na h3. Černý ji osvobozoval drastickými prostředky, na to se budeme muset kouknout podrobně. Z divočiny vylezla pozice 2V+S x D+J, kterou dali za remízu, i když to mohlo být ještě zajímavé. Jirka v zahájení s Trejbalem (1571) trpěl, dát ve dvoujezdcovce po 4. d4 exd4 5. 0-0 tah Sc5 a neznat to (6. e5 Jg4?), to je cesta do pekel. Prokázal ale vynalézavost a partii dovedl do remízové věžovky. Vítek nápaditě takticky školil soupeře bílýma proti Pircovi, ale v rozhodující chvíli se nepustil do útoku, zahrál na jistotu, soupeř se rozehrál a půlka je nakonec spíš úspěchem.

Já jsem hrál s Hüttnerem (2092) černýma proti zavřené sicilské. Soupeř ale pozici otevřel časným e4-e5, muselo se počítat, ale partie byla snad v rovnováze. Po výměně dam mi s osmi minutami proti třičtvrtěhodině odmítl půlku a vytvořil si silný tlak. Po dlouhém manévrování se pozice transformovala do koncovky 2V+S x 2V+J, bílý měl 4p na 2 na dámském křídle, já 4 na 2 na královském (ale mnohem víc vzadu). Chcvíli jsem spoléhal na blokádu bílých polí, ale pozice se otevřela a končila v zajímavé věžovce, kde jsme měli oba pár spojených volňáků, soupeř rychlejší, ale já jsem pod ně na tempo přesně dostal krále. velmi obsažná remíza, další sedmdesátitahová partie!

Vzhledem k pozdnímu obědu jsme se nevydali na velký okruh po hřebenech, ale podnikli jsme přesto slušný výlet, ušli jsme odhadem 13km za 3h 10min. Údolí Mumlavy je nádhrné po celé délce. Nahoře nás zastihl soumrak, ale podle plánu až v místech, odkud vedla rovná cesta na hotel, takže ani nevadilo, že jsme šli posledních 4-5km potmě. Všichni to zvládli výborně.

A hned po večeři na poslední přednášku, FM Vlasák mluvil o správném hospodaření s časem v souvislosti s volbou plánu. Čekali jsme, že Vojtovi vysvětlí, proč je správné hrát pomalu, ale to zjevně považoval za samozřejmost a mluvil naopak o tom, jak hru v některých fázích urychlit a nedostat se zbytečně do časovky. Přednáška hojně navštívená, prakticky významná, s opravdu instruktivními příklady!

A je večer a ráno se vstává o půl hodiny dřív a pomalu nám to tu končí.

sobota večer už doma

Poslední kolo se moc nevyvedlo, 2,5/7. Bodovali kluci v openu B a to bylo všechno.

Míša něco provedl krátce po zahájení, během chvilky zbyly z pěkné pozice jen smutné trosky. Verunka měla Klabeneše, to je soupeř tak pro Vojtu; nechala si chytit střelce na g4 a bylo po partii. Kačka měla se svitavským Ďuriančíkem vyhrát, udělal přesně to, co onehdy Verunka – symetrické opakování tahů ve čtyřjezdcovce – ale ze zápletek vylezla bez kvality a prohrála koncovku, což ji prý stálo bronz mezi dívkami.

Veselejší to bylo dole. Vítek se inspiroval svým debaklem s Nešpůrkem a vyhrál na stejný způsob – jako černý postavil koně na f4, naskládal těžké figury na h sloupec a bylo to. Vojta v divoké partii útočil na krále v centru, obětoval dokonce figuru – a do koncovky šel naopak se střelcem navíc. Nejdéle tam hrál Jirka – asi korektní remíza po výměnách většiny figur.

Já jsem turnaj zakončil nedobře, dal jsem soupeři pěšce b2 s nadějí na aktivitu, ale figury hrály jen soupeřovi, ani na nestejnopoláky se v  koncovce spoléhat nedalo.

Po posledním obědě vyhlášení – špatný mikrofon a ruch v sále vedly bohužel k tomu, že mnozí vyhlašovaní neslyšeli, že mají jít dopředu, a kdo vlastně vyhrál, jsme si přečetli až dodatečně. Knížku dostala Kačka za tuším 5. nebo 6. místo v D12 a Jirka za nejlepšího hráče openu B do 14 let.

Zpáteční cesta byla náročná, pět přestupů (dvakrát autobusem, čtyřikrát vlakem), výluka z Hradce do Pardubic, mimořádná událost v Pardubicích … ale dojeli jsme.

Celkové hodnocení, partie a fotky v dalším článku. Snad. Určitě snad.

2 thoughts on “Harrachov 2015 (na pokračování) III

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *