Šachový klub Ústí nad Orlicí

Test číslo dvě splněn – B vítězně, AC (Sparta, /DC) taky!

Po úvodním jednoznačném derby s kamarády z céčka nás v neděli na domácí půdě (Palírně, která s ohledem na metráky jablek před vchodem dělá svému jménu čest) přivítali už o poznání těžšího soupeře – osmičku Chocně. Zkušený celek posílený o staré známé z Mýta umí potrápit… pokud ale chceme pomýšlet na postup, bylo nedělní vítězství povinností.

Kapitán Bohouš hlásí, že ze základu se omluvil pouze Petr Jániš, za něj nastupuje mladší z Marešových, a tak jsme opět ve velmi slušné sestavě. Hosté postrádají také pouze jeden „kus“ z čela soupisky, a tak můžeme lehounce po desáté v přátelské atmosféře začít. A zatímco se céčko v existenčním utkání pere s Mistrovicemi, tedy spíš „Mistrovicemi“ (první šachovnice tuším z Čermné, čtvrtá a pátá z made in Moravská), nám to jde docela od ruky.

Na jedničce Volfík drží proti nebezpečnému útočníkovi Janu Kučerovi centrum i dobrý čas, na dvojce Netík těží z přípravy a eliminuje originalitu Petera Marinova. Moc se mi líbí pojetí Vlasty Hrobaře – teoreticky zdatný soupeř si vybírá trochu neplnoprávnou odnož francouzské a náš borec utahuje šrouby. Petr Mareš s panem Podgorným opakují pozici, kterou spolu už hráli (inu chystal jsem se 🙂 , zatímco zuřivý reportér na pětce vymýšlí draka po paměti a moc mu to nejde 🙂 Smolda černými hraje solidně a kavárenské pojetí se nemůže soupeři dlouho vyplatit, kapitán Bohouš bílými už v zahájení získává figuru a je to jen otázka času. Na osmé Péťa ml. i jeho soupeř hrají pircovku rozvážně, tady výsledek těžko odhadovat…

První skóruje Smolda, sice jsem měl po „oběti“ bílého (kvalita s poměrně hnusnými odtahy) strach, ale Honza si to spočítal dobře – 1:0 pro Ústí. Pak kvalitní poziční výkon dotáhne k bodu Vlasta a krátce poté už s věží víc finišuje Bohouš – 3:0 v náš prospěch.

Pak už jedou časovky, ve kterých se to docela mele. Zatímco céčko živí svoji naději vedením 3:2, já přidávám, paradoxně ve vlastní kisně, čtvrtý zářez béčka. Pátým šťastným je Jarda, který v hezké partii obětoval kvalitu a na konci matil nahatého černého krále. Za stavu 5:0 je zbytek formalita. Na čtyřce se zastavují hodiny na požádání bílého, který reklamuje třikrát opakovanou pozici – první „půlúspěch“ pro Chceňské (5,5:0,5).

Na poslední Péťa nabízí remis a partie tak i končí, zbývá tak už jen vyřešit rébus na druhé. U Netíka se střelec v kombinaci s volným háčkem prokazuji živěji než prostřední snahy bílého, ale počítání je v pozici pořád dost, pročež výsledek visí ve vzduchu…

A zatímco Bohouš, pamětliv důležitosti kapitánské role, zve k oslavě svého svátku i ostatní zúčastněné, my máme za tenisového stavu 6:1 jistou další vysokou výhru.

Na prahu velkého úspěchu je i céčko, protože po klíčové výhře Martina Čecha vede 4:3 (soupeř padá na čas, ale náš borec si srdnatou obranou bod plně zasloužil)  a Pavel Kylar dohrává vyhranou věžovku. Vata ji taky vyhrává a 5:3 (body Kapoun, Kylar, Čech, Minařík, Holásek Vít) je obrovský, obrovský úspěch!!!

A nakonec to statečně do bodu dotáhne i Kuba Netušil…

K partiím béčka dneska jen stručně, inu časovky 🙂

Volf – Kučera 1:0 „Nečekaně“ sicilka s c3, černý zareagoval originálně 2.b6!?, ale nakonec z toho vzniklo celkem typické sicilské schéma. Partie měla spíš manévrovací ráz, když se přiostřilo, dal Jarda kvalitu za houf pěšců a na konci matil dámou a střelcem. Opět výborný, trpělivý výkon!

Marinov – Netušil 0:1 Obvyklá Peterova „wall“, černý se zjevně nachystal, po Jb4 rychle vyměnil střelce na d3 a určitě nestál hůř. Pak o Netušilově partii nic netuším 🙂 , až po dohrání jsem zahlédl těžce zajímavou koncovku (bílý sázel na dva centrální pěšce, černý na pohyblivějšího střelce proti koni a postouplé háčko). Zatímco se vedle slavilo ve velkém snad vše myslitelné, Kuba s Peterem dřeli jak Bulhaři. Netík prokázal obdivuhodné znalosti pozice – i na rozboru v Babyce, kde se to velmistry jen hemží 🙂 – a v jednoznačně nejdelší partii dne zavěsil.

Hrobař – Vavroušek 1:0 Moc jsem z partie neviděl, bílý hrál na Francii Jd2, černý vyměnil s dalším Sd7+Sc6. To je poměrně častý způsob, ale přeci jen spíš pro tuhé obranáře. Bílý podržel centrum, zvětšoval převahu a pak už jsem spatřil jen vyhranou věžovku, resp. pěšcovku.

Podgorný – Mareš st. ½ Korunní varianta Petrovy boudy (s koněm na d4), kterou ale i bílý zjevně znal a vznikla z toho pořádná divočina, již si netroufám vůbec posuzovat. S černým králem v centru se mi to jedním okem líbilo spíš za bílého, ale Petrovy figurky (jako již tolikrát) silně ožily. Na konci vznikla raritní pozici D+J+x pěšců proti D+2V. Pak se nějak opakovala pozice, bílý to reklamoval – úspěšně.

Pokorný – Janeček 1:0 Zvláštní partie, chystal jsem se na soupeře o šachovnici výš (proto jsem na rozdíl od Petra věděl, co spolu hrají 🙂 . Vznikl drak bez přípravy, pan Janeček prokázal znalost varianty blokem h5 (po g4+h4), po 40 minutách snění (ve snaze propočítat všechny varianty s obětí materiálu) jsem zahrál antiútočné přetahovací g5 (Rybka chválí) a dal tomu poziční ráz. Černý zjevně chtěl remízu, taky ji nabídl, ale přeci jen nastřádal nějaké nepřesnosti (výměna klíčového dračího střelce, ztráta pěšce). Na minutě (6 tahů) jsem neviděl první výhru, černý se ale zamotal figurkami (Va5+Jb5) a po odchytu věže uznal přesně s gongem (40. tah) porážku.

Nedelčev – Smola 0:1 Bílý na skandinávku reagoval přetahem e5, Honza tak dostal rychle ven bělopoláka a slabého pěšce e5 záhy získal. Bílý zdatně mlžil (oběť kvality na e5 s vazbami a odtahy), ale Smolda si všechny náležitosti pohlídal, pozici zploštil do koncovky a kvalita k dobru byla znát.

Glembek – Šmejdíř 1:0 Hrát v přijatém DG ihned Jc3 je trochu odvaha – když to černý zná – ale ten to neznal, bílému dokonale uvěřil, už po zahájení byl bez figury a Bohouš si pár šejdů s klidem pohlídal.

Doseděl – Mareš ml. ½ Tradiční Pirc, kde bílý neměl chuť na teorii, normálně vyvinul figurky a černý celkem rychle vyrovnal a pak (snad) po postupu v centru převzal aktivitu. Pak opět nevím, z rovnováhy to nejspíš výrazně nevybočilo a bod se (už po časovkách) dělil právem.

Celkové skóre (6 výher a bez porážky) nás může jedině těšit, pro srdnatě bojující hosty je kruté až moc. Céčko naopak otočilo nepříznivý stav 0:2 – víc o tom jistě napíše Káťa 🙂 Jelikož vyhrálo i druholigové áčko v Zábřehu, máme důvod slavit… minimálně do příštího kola 🙂

4 thoughts on “Test číslo dvě splněn – B vítězně, AC (Sparta, /DC) taky!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *