Šachový klub Ústí nad Orlicí

Zpátky ve formě

aneb demolice Žamberka nejvyšším možným rozdílem a vítězně též statečné céčko (i bez první šachovnice)

Na tabulku KPII se kouká po pěti odehraných kolech docela hezky. Mohlo to být ještě o fous lepší, kdybychom zcela zbytečně nepoztráceli body v Čermné… z možného pětibodového náskoku na čele nám ostaly už jen tři… a k nim pořád o „jeden zápasů lepší skóre.

Za sebou máme početnou skupinu desetibodových pronásledovatelů v zádech – Svitavy B a Poličku C jsme již pobili, ti ostatní by se mohli pobít mezi sebou. Zuby cení Letohrad, na špičku se dotahuje rezerva Lanškrouna… a ani devítibodový Žamberk asi neřekl poslední slovo. Právě loňského účastníka KP jsem tipoval za možná největšího konkurenta v boji o postup, ovšem v posledních dvou kolech dostal dvakrát do nosu… bylo fajn to zkusit do třetice všeho dobrého!

Se Žamberkem se potkáváme rok co rok v různých soutěžích a se střídavými úspěchy. Kolikrát spolu ti zkušenější aktéři nedělního duelu hráli, těžko spočítat. Nepatřím mezi kdovíjaké pamětníky, nicméně ze základní osmičky Žamberka mi chybí už jen partiář s Davidem Brdíčkem, tak třeba dnes?!

Bohužel se nám (opět) trochu komplikuje skládání sestavy, áčko (ačkoliv hraje o záchranu) ňáko nemá lidi do Chrudimi, pročež nám bere Jardu. Pro tradiční majitele černých (Mareš st., Pokorný, Glembek) z toho koukají konečně bílé a klika je, že na osmou může naskočit letos poprvé Tomáš Kodytek – shánění osmého dalo kapitánu Bohoušovi docela zabrat. Teď záleží, v jaké sestavě přijedou hosté, v té úplně nejsilnější by rozhodně byli favority. Ale je zima a celou sobotu hustě sněží… tak třeba…

V Palírně se kromě našeho bratrského céčka, jež naposledy nepěkně dostalo ve Svitavách, objevuje také konkurenční Kyšperk i s Dádou Kameníkem v sestavě (zjevně přijeli vyhrát).

Počasí je nám dle předpokladu nakloněno, hostům ze Žamberka schází první, čtvrtá a sedmá šachovnice, to by mohlo jít!

Bojuje se od prvních tahů, těžko někde něco odhadovat. Brzká nabídka remízy na čtyřce (očekávaná) nepřijata, jinde jsem žádnou nezaznamenal. Líbí se mi pozice na sedmé a osmé, zbytek náročné šachy. Na osmičce taky Tom Kodytek rychle vyhrává, usmívá se a může jít dom. Pak se bojuje až do časovek, ale v nich se to začne sypat jak za oknem. Nejdříve Petr Jániš od oka tupou pozici vyhraje po zisku figury, pak zuřivý reportér uplatní taktiku „měň a braň“. Čtvrtý zářez připisuje kapitán Bohouš, v probíhajících časovkách Vlasta a Petr. Tenisových 6:0 (na Berdycha jsme koukali ráno, prý vyhrál) a střílíme líp jak holky biatlonistky (v televizi hned po tenisu – o obojí byl větší zájem než o šachy).

Po kisnách se dohrávají dvě lepší koncovky za nás – Kuba s pikem víc a lepším střelcem na koně, Smolda čtyřvěžovku s nestejnopoláky a pikem víc. Smolda taky poměrně brzy prokázal, ne nestejňáci neznamenají automaticky remízu – 7:0.

A dohrává se poslední partie na jedničce. Co k ní říct… pan H. pojímá připrohranou pozici v duchu „fair play“. Kuba se svému soupeři marně snaží vysvětlit, že kůň patří na jasně vymezené pole, ne někam mezi. Tak originální porušování pravidel jsem dlouho neviděl… posléze musí dojít na zásah rozhodčího, to když náš lídr zapomene na slovník spisovné češtiny a pojmenuje věci (a osoby) pravým jménem. Víc to pitvat nechci, výsledek zápasu je stejně jasný a každý nechť si udělá názor sám. Kuba koncovku k bodu bezpečně dotáhl.

K partiím následující směs nepravd:

 1. Netušil (1939) – Havrlík (1834) 1:0 Po svatbě Kuba nic nekomplikoval, postavil kramnikovsko-carlsenovskou hru dámským pěšcem a nechal vymýšlet černého. Postupně se hra přiostřila, poté ale většina figurek z desky zmizela a Netíkovi zbyl v koncovce flok víc při lepším střelci proti koňovi. Za občasného mručení soupeře (+pár incidentů) si Kuba svou pozici v klidu zesiloval až do vítězného konce. Poté si ještě vyslechl, jak to měl od začátku totálně prohrané, tak jako všichni předchozí soupeři pana Havrlíka, no comment 🙂
 2. Kalous (1843) – Hrobař (2008) 0:1 Pevný karokánek (Jd7, Jg5 a ještě chvilku hlavní varianta), v němž černý postupně převzal aktivitu. Bílý kupodivu remízu nenabízel (nejspíš tušil, že by ji černý stejně nezval). Kolem časovek proběhla jakási šermovačka, z níž bílý vylezl bez pár pěšců a následně ještě ztratil figuru.
 3. Mareš st. (1952) – Brdíček (1774) 1:0 Petr se konečně dočkal bílých a solidně hrajícího soupeře svíral od prvních tahů – bouda s brzkým c4 a hrou po bílých (Sg2) i černých (Sc3+Db2). Príma taky bylo, že nebojoval s obvyklým nedostatkem času – přemýšlivější byl David. Na konci jsem viděl až vyhranou věžovku, v níž se černý už nechtěl trápit. Přesvědčivý výkon našeho borce, černý rozhodně ostudu neudělal.
 4. Kacálek (1843) – Jániš (1882) 0:1 Petr je mág a nadále drží 100% (5/5). Soupeře, který prohrává zcela výjimečně a jehož beton je lepší než ten prešovský, nejprve zkusil trápit a odmítl remis (oba hráli boudu, na d4 černý reagoval c5 a pika dobral po Ja6 nazpět), v opticky tupé pozici získal figuru a bylo vymalováno.
 5. Pokorný (1921) – Zámečník (1761) 1:0 Hele bílý 🙂 Stále výborný žamberský veterán (míval dlouho ELO přes 2000, aktuálních 1760 vyvažuje 3/3 v dosavadním průběhu soutěže) je teoreticky zdatný, a tak jsem si v přípravě našel kavárenskou variantu, kterou knižní hráči moc neznají. Po zahájení z toho rezultoval pěšec víc kompenzovaný lepšími černými figurami. Soupeř měl slušné šance v útoku na krále, ale do zápletek nešel, ztratil ještě dva floky a po výměně dam podepsal partiář. Až v analýze jsme našli efektní počítačovou záchranu pomocí věčňáku, ale najít ji při minimu času nebylo reálné.
 6. Kopal (1585) – Smola (1840) 0:1 Skandinávka, kterou bílý hrál dost při zdi, Smolda v klidu vyrovnal a při oboustranných velkých rošádách postupně začal soupeře tísnit. Krytý volný na e3 byla velmoc. Honza možná mohl vyhrát rychleji, ale v koncovce (přes nabídku smíru za rozhodnutého stavu) pozici ještě zesílil, k flokovi e3 přibyl ještě f3. 6/6 ujde!
 7. Glembek (1808) – Šulc (1608) 1:0 Zahájení pojmenovat neumím (ze strany černého šlo zjevně o improvizaci), bílý z něho vylezl s centrem krytým figurami, postupně soka mačkal, až vymačkal figuru. Pak už partie dlouho netrvala. Jednobrankovka a odčinění zaváhání z Čermné.
 8. Janeček (1532) – Kodytek (1806) 0:1 Nejrychlejší nedělní partie. V zahájení snad nějaký karokánek (bílý reagoval 2.c4) pak cosi, na konci toho cosi přinejmenším figura k dobru a hned po zahájení konec. Tom si ani moc nezkazil neděli a obrovsky nám pomohl!

Tož jsme se vrátili na vítěznou vlnu a pokusíme se z ní neslevit, i když 8:0 je opakuje těžko na půdě jedno jakého soupeře. Tím nejbližším jsou v přeútulném restaurantu U Novotnů Mistrovice.

Absolutorium zaslouží céčko, které nám po výsledku 4,5:3,5 odstavilo konkurenta z Letohradu (body Šmajzrová, Čech, oba Holáskovi, vítězná půlka kapitán Vata).

2 thoughts on “Zpátky ve formě

 • Pavel Holásek napsal:

  No, dnešek je o poznání příjemnější než černá neděle před 14 dny. Chce to zapít, aspoň na dálku.

  • Honza Pokorný napsal:

   Však já jsem večer po telefonu překecal jednu nejmenovanou pedagožku hudebky na gymplu a ve Šnytu to nestačili čárkovat 😀 Dnes to byl šachově vskutku vydařený den…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *