Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Zpátky U Novotnů

aneb  všude dobře, za šachovnicí hůř a ve výčepu líp 🙂

pozn. pondělní: samozřejmě jsme nevyhráli 6:2, nýbrž 5,5:2,5 a na třetí to neskončilo naší výhrou, nýbrž půlbodem 🙂 Příčinou nepřesností je slavný zápasník Frištenský Gustav (litovelský ležák), který zuřivého reportéra několikrát složil.

Sedmá zastávka letošního ročníku KPII, který bychom chtěli s béčkem ozdobit přívlastkem postupový, nás v neděli zavála do Mistrovic. Sympatický celek, který si pamatuji od žákovských let výhradně v krajské soutěži, letos účinkuje o patro výš a nevede si špatně – sice vyhrál dosud jediné utkání, ale pět zbylých prohrál shodně pouze 5:3. Tabulka tak nabízí zajímavý paradox – 21 uhraných bodů ze 48 partií řadí našeho soupeře na desáté místo kousek od sestupu, kdežto naše céčko je s 20,5 body… čtvrté s nepatrnou ztrátou na druhého 🙂

K domácím hráčům přibyli přes sezonou na soupisku poměrně silní hosté (2 z Horní Čermné a 2 z Moravské Třebové), navíc zásluhou Jaromíra Glöcknera rozjely Mistrovice práci s mládeží a pozitivní výsledky jsou vidět (mj. Lukáš Bouchal coby aktuálně osmý nejlepší jednotlivec soutěže – 5/6!, Jakub Ježek s 50% ziskem na 4. šachovnici).

My po demolici Žamberka nemůžeme mít jiné cíle než odvést od Novotnů tři body, ale utkání v Čermné nás dobře poučilo, že papírově slabší vesnické celky umí kousat. U Mistrovic s pěti hosty v první sedmičce je navíc obtížné odhadnout sestavu (a taky že jsme ji vůbec neodhadli). Naše osmička strádá absencí Kuby Netušila+Vlasty Hrobaře (hráči číslo 2 a 3) a to nám ještě kapitán druholigového áčka hrozil odejmout třetího ze základu, protože proti vedoucímu Rychnovu horko těžko poskládal osm kusů. Letos poprvé se tak v dresu béčka ukazuje Láďa Kubišta (přece nastoupil a oddílové tričko si zasloužil!), k tomu zuřivý reportér po dvou plesech s vyhlídkou na odpočinek ve výčepu U Novotnů… jestli jsme favority, tak leda tabulkovým postavením 🙂

(Tato část reportáže byla předepsána předtím, než mě po druhém plese v 9.20 nabral doma Smolda, následoval spánek)

V jedné z nejhezčích hracích místností, co znám, vznikly dvojice nečekané: z Moravské přijelo duo Sojma+Grepl, první dva tím pádem nehrají, všechno je to posunuté. Mám pocit, že nám to moc nesedí. V zahájení nikde nic hmatatelného, líbí se mi Petr+Petr (druhá a třetí), Láďa na osmé. Oproti předchozím kolům nejsme kdovíjak bojovní, dle předpokladů rychle půlí Jarda, o moc déle nezuří ani reportér, třetí půlku přidává s výrazně horším časem mladší z Marešových. Z pětice zbylých partií těžko něco usuzovat – Petr na druhé má víc prostoru, ale méně času, Petr na třetí obětoval floka za útok na krále, ale bílý zatím drží. Smolda na páté to samé (odolná, ale nic moc pozice). Bohouš sice strategicky dobře, ale jeho mladý soupeř obětuje oře na Jg2 a vypadá to víc korektně než kavárensky – taktika bývá spíš výsadou mladých. Zbývá Láďa na osmé, kterému z útočné pozice zbyla lepší koncovka.

Čtvrtou půlku přidává ještě před časovkami Smolda (dlouho pasivnější pozice v analýzách, rozhodne se tedy ve zbylých čtyřech partiích – od oka se to jeví jako hodně takticky vedený zápas minimálně o soutěž výš. Na trojce náš borec získává kvalitu a snad to půjde, na šesté jsem si myslel, že se to Bohoušovi sype (do chvíli, než mi secvaklo, že nemá dva/tři pěšce míň, ale figuru za uvedené floky – ale pořád nic jasného, mladý klučina z Mistrovic je obrovsky vynalézavý). Na druhé a osmé pořád opticky aktivnější. Překlápí se to pomalu v náš prospěch?

Snad i jo, Láďa trpělivě vystupňoval tlak a pomalu první soupeřův tah za půlku (Je4) vedl k rychlé prohře. Poprvé vedeme! Klíčový bod pak přidal kapitán Bohouš, který odolal velmi silnému útoku (který nejspíš byl vítězný). Zatímco se servírují hrušky z Prostějova ze zahrádky pana Glöcknera, máme za stavu 4:2 bod v kapse a čeká se na jistinu tří. Tu zařizuje Petr Mareš, který sympatického mladého soupeře ke konci partie přišpendlil na poslední tři řady – bílé figurky měly obrovskou sílu. Poslední dohrává Petr Jániš, s kvalitou víc jsem větřil jasný bod, ale na šachovnici zjevně není jasné nikdy nic. Hrálo se dlouho a nakonec… remíza (doplněno v pondělí).

K partiím přibližně následující směska ospalých dojmů a compem nepotvrzená směsice polopravd:

 1. Glöcker (1848) – Volf (2046) ½ Rozestavení šachovnic nám zrovna nesedlo, první dva by Jarda i černými dřel, starého známého nikoliv. Ze zahájení vylezla pozice bez dam, kterou mohl zkoušet jet bílý, ale zkoušet ji nechtěl.
 2. Mareš st. (1952) – Ježek (1640) 1:0 Čerstvý šedesátník Petr minule konečně dostal bílé, zahrál bezvadně a i dneska měl ukázat sílu své boudy. Ze zahájení opět aktivně, mladému soupeři odmítl remízu a postupně jej přišpendlil na poslední dvě řady. Mohutné centrum (c4+d4+e5+f4) ale musel krýt figurami, černý opíral obranu o políčko d5.
 3. Valenta (1654) – Jániš (1882) 1/2  Když se natahalo zahájení (výměnná francouzská, s výrazně aktivnějšími černými figurami, které Petr ještě podpořil velkou rošádou), viděl jsem to na rychlý bod. Oběť pěšce typicky ve stylu našeho útočníka, bílý ale srdnatě bránil. Nakonec náš střelec ukořistil kvalitu a pak už stačilo jen nezklamat technicky, jenže k mému velkému překvapení bílý vyšejdil hodně nepříjemné hrozby. Petr maty vykryl, v nepřehledné pozici, jejíž analýze bránil reportérovi neustálý přísun „hruštiček ze zahrádky“, to nakonec skončilo remízou (doplněno v pondělí).
 4. Pokorný (1921) – Sojma (1834) ½ O pár šachovnic dole, případně v nižší soutěži, bych se po dvou odehraných plesech viděl raději 🙂 K tomu neoblíbený soupeř, se kterým jsem zahodil jednu lepší a jednu jasně vyhranou pozici. Hrála se vedlejší varianta španělky (ve snaze utéct z teorie), černý sice vymýšlel optimální rozestavení až za šachovnicí, ale vymyslel dobře. V cca rovné pozici, kdy se začal ozývat energetický deficit z plesu, jsem nabídl půlku, Zdeněk do pozice chvíli hleděl a následně přijal.
 5. Grepl (1881) – Smola (1840) ½ Smoldovi černé nevadí, jen to chce soupeře, který ho nenachytá v zahájení. Obhájit 100% ale nebyla žádná sranda, nejsilnější hráč domácích seděl až na páté šachovnici. Zahájení taková typická oušťákovina (DG se Sb4, výměna na c3 a černopolák zřetelně chyběl), Smolda bez aktivity srdnatě bránil pasivnější, ale pevnou pozici. Ubránil ji ale s přehledem.
 6. Glembek (1808) – Bouchal (1561) 1:0 Kapitán tentokrát na šesté bílými proti juniorovi, kterému to sype. Zahájení (DG) rozuměl zjevně víc bílý, ale černý se postupně dostal do hry a klíčová situace nastala po oběti jezdce na g2, kdy se černé figury velmi nepěkně rozehrály. Nad Bohoušem pomyslný Damoklův meč visel (shodlo se více přítomných), nakonec ale tanec po kladině zvládl, poměnil, co šlo a v koncovce mu figura navíc zajistila výhru. Tahle partie podle všeho rozhodla.
 7. Špinler (1417) – Mareš ml. (1733) ½ Péťa ošklivě havaroval v Čermné, a tak byl hlavní úkol na sedmé v Mistrovicích obstát, tj. neprohrát. Soupeř pojal anglickou originálně co do tahů pěšci (a4, b3, c4, d3, e4), Péťa postavil králku, hůř nestál, ale propočty ho připravily o hodně času. Když měl 20 a něco minut na hóóóódně tahů, elově slabší soupeř takticky nabídl půlku.A lepší půlka nežli nulka…
 8. Kubišta (1750) – Langr (1595) 1:0 Bral bych stejně rychlý bod jako posledně od Toma Kodytka. Soupeř ale postavil pevný karokánek se Sf5, takže žádná rychlovka. Láďa postavil zehájení „neknížkově“, ale moc hezky: na d3 bral bělopoláka jezdec místo obvyklé dámy, centrum pevně držel, figurky aktivní, černý se zakopal jak za 1. světové. Po výměně dam z toho rezultovala prostorově lepší koncovka, která v tomhle zahájení bývá leckdy ošidná. Pak Láďa hlásil jakýsi pěšcový průlom, i s menším množství figur vystupňoval tlak a nakonec získal figuru. Moc hezká partie z jednoho kusu!

Mistrovice tedy utrpěly v sezoně zatím nejvyšší porážku, ale předvedly bojovný a solidní výkon. Dlouho to vypadalo na výsledek těsnější, možná i remízu 4:4.

Pohled do tabulky říká, že rozhodně nesmíme usnout – nejblíže z pronásledovatelů je poličské céčko, které bohužel neodstavilo céčko naše (i když v notně oslabené sestavě k tomu mělo velmi blízko a prohrálo jen 4,5!). Vzdálila se naopak rezerva Lanškrouna, která tvrdě a nečekaně narazila ve Třebové. A právě českotřebovské béčko bude naším příštím soupeřem v Palírně, céčko bude hájit domácí neporazitelnost proti Kunvaldu.

4 thoughts on “Zpátky U Novotnů

 • Honza Pokorný napsal:

  Jak napsal Pavel, během nedělního odpoledne jsem se drobně „vyautoval“ a reportáž tedy mohu opravit a doplnit až nyní 🙂

 • Pavel Holásek napsal:

  Pokud kdo čekáte, že to Pokyn opraví, tak neopraví, neboť jsme do sedmi blicali Na Skobě a několik plesů, hruštiček a Litovlů udělalo svoje. 😉

 • Bohouš Glembek napsal:

  Jo jo, Honzo. Hruštičky u 3. prkna zapracovaly na výsledku. A u mne ten damoklův meč nedopadl jen proto, že soupeř nenašel kudlu, kterou mohl onen provázek, na kterém visel, přefiknout. Je fakt, že onen kritický zah jsem ani já neviděl a vlezl jsem beztrestně do psí kuchyně.

 • Glöckner napsal:

  Dovoluji si malou opravu: Na 3,šachocnici partie Valenta – Jániš skončila NEROZHODNĚ !!! Výsledek je tedy 5,5 : 2,5 pro Ústí. Gratuluji k zaslouženému vítězství a myslím, že naše družstvo bylo alespoň trochu důstojným soupeřem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *