Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Letohrad musí být zničen – a zas nic :-)

Prapodivný titulek má celkem jednoduché vysvětlení – už třetí sezonu kapitán Bohouš vyhlašuje, s ohledem na postupové boje, nutnost zničení Letohradu po vzoru Catova citátu (Ceterum autem censeo, Carthaginem esse delendam – Ostatně myslím, že Kartágo musí být zničeno)… a nikdy se to nepovede 🙂

Předloni nás porážka s Kyšperkem stála téměř jistý postup (první Moravskou jsme zdolali), loni měl po vítězství postupové trumfy náš soupeř… ale vyházel je sám a přenechal krajský přebor Svitavským.

Letos je ovšem situace jinačí – my kromě zaváhání v Čermné rozdáváme soupeřům větší či ještě větší příděly. Letohrad, proti loňsku nepatrně oslabený, naopak body ztrácí – porazit ho dokázalo i naše statečné céčko. Přesto nemůžeme utkání v Kyšperku podcenit – dotírá na nás třetí družstvo Poličky, jemuž by se postup náramně hodil (béčko z KP téměř jistě padá, áčko z první ligy nejspíš také). Naši nejbližší pronásledovatelé mají tříbodový odstup, skóre o panelák horší, poslední tři kola vyhráli s odřenýma ušima 4,5, ale co na tom…

Takže do Kyšperka se jede konečně vyhrát… teda máme to v plánu… teda pokusíme se… teda kdy jsme tam naposledy vyhráli?! 😀 Základem je nejsilnější možná sestava… ovšem pokud nás o záchranu bojující áčko zasejc nevyrabuje. Kupodivu ne (dokonce i Zeiny sestoupil z hor), chybí tak jen dopředu omluvený Petr Jániš. Na osmičce zaskakuje další z našich mlaďáků Tomáš Kodytek, jiné ztráty nevykazujeme. U našeho rivala očekávám nejsilnější osmičku, domácí až na pár výjimek nastupují v základu. Spíš si říkám, jestli do derby s Ústím nepovolají Kyšperáci na osmou Jirku Řeháka – tím by sestavu dost výrazně posílili. Petr Veselý snad ze severu na sobovi nepřijede 🙂

V týdnu jsme nic nepodcenili a kvalitně potrénovali, čili „potrénovali“ s Netíkem a Vlastou Hrobařem za asistence Zdendy Šimka (blicky+holanďany+pivko), někteří možná usedli k domácí přípravě… ale znáte to v Ústí 🙂 Taktika velí zabrat hlavně vepředu, případně bychom to měli zkusit přes bílé, které vyfasovali jejich oblíbení držitelé (Netík, Petr Mareš, Smolda). Celkově se mi vylosování dvojic jeví výhodněji pro nás, jenže to si jeden myslí a pak se nestačí divit… (a taky že jo).

Ráno zjišťuji, že příprava bylo úplně na velké h… jako jediný z mančaftu nevím, že Dáda Kameník proti nám nenastoupí (přišel se jen podívat). Od třetí šachovnice dál se to posouvá a na osmičce Jirka Řehák. Ráno mohlo být i hezčí.

Proti tomu, co se děje za pár okamžiků, pořád ještě pohoda 🙂

Začátek přitom vypadá hlavně vepředu optimisticky: Kamil vlezl Jardovy do pozice dle jeho gusta, starší z Lorencových Kubovi taky, Vlasta celkem rychle vyrovnává a pomalinku přebírá aktivitu, Petr má s mladším a nebojácně hrajícím Lorencem svoji pozici. Zuřivý reportér nechal tradiční hodinu v zahájení (ovšem s lepší pozicí), Smolda z oboustranně kavárensky pojatého zahájení nakonec vyvaří luxusní pozici s dvěma piky víc, kapitán Bohouš obětuje správně pěšce a těží z lepšího vývinu… snad jen na osmičce je to prapodivné. Odhadem 6:2 pro nás?!

Kulový… na sedmičce Bohouš přehlíží mezišach se ztrátou figury – 1:0 pro Kyšperk. Tomáš Kodytek ani nestihne dokončit vývin (závin?!) a svižně hrající Jirka Řehák ho přejede útokem z první – 2:0 z pohledu domácích. S odepsaným zadkem jsme najednou pod tlakem, na většině šachovnic navíc s horším časem. Ještě by to pořád šlo, jenže… Jarda Volf výhodu ze zahájení nepřetaví a v pozici, na kterou skrzeva vlastní kisnu nesleduji, raději přijímá remízu (2,5:0,5). Ještě pořád by to šlo… kdyby si Smolda nekomplikoval jasně vyhranou pozici a dokončil vývin… kdyby neodevzdal jednoho ze dvou přebytečných pěšců… kdyby nepřehlédl jednotažec 🙁

3,5:0,5 už hodně smrdí a po kisnách je vymalováno. Petr Mareš v oboustranně dobře hrané partii vleze do časovky, ta má vyloženě taktický charakter a mladý soupeř, letos opravdu výborný, se (nejen díky lepšímu času) orientuje líp. Pár tahů po čtyřicátém Petr sklání krále a je jasné, že jsme s Kyšperkem, jako již tradičně, projeli. To naše céčko tou dobou veze už jistý bod s vidinou na tři… s Dolní Čermnou i Letohradem nás předčilo.

Za stavu 4,5:0,5 se alespoň snažíme korigovat, už je nám ale houby platné… zklamání je znát. Netík z lepší pozice vytvořil jen rovnou věžovku, tu ale silou vůle přetavil do vyhrané pozice… jenže celkem nesložitý přechod do vyhrané pěšcovky už zůstal za kulisami. Vznikla jen dámská koncovka s pikem víc, kterou černý bránil dobře a bílý jedinou šanci už nevyužil. Ukrutných 5:1.

Na 5:2 z pohledu domácích koriguju já v dlouhé partii. Dohrává Vlasta, to už do konce nevidíme. Nestejňáci se dvěma floky víc asi vyhrát nejdou, leda že by se Vašek Janeček spletl. To se nestalo a konečný výsledek 5,5:2,5 je ukrutný, ale spravedlivý. Co se mohlo po…, to se po… ve vynalézavosti nás domácí předčili ústecká škola šejdění na letohradskou ani náhodou nemá.

K partiím následující vyprávěnky:

 1. Mikyska (1877) – Volf (2042) ½ Kamil má proti silným soupeřům nahráno hodně, naposledy ho měl Jarda na lopatě, tak schválně jak dnes. Zahájení rozuměl náš borec zjevně líp, bílý ale zdatně mlžil. Remíza nebyla rozhodující ztrátou, ale ztrátou ano.
 2. Netušil (1929) – Lorenc J. (1799) ½ Bílými Kubovi věřím, soupeř hraje černými (na můj vkus) pevně, ale nepříliš podnikavě. Partie (výměná španělka) se hrála na jednu bránu, černý nevytvořil jedinou hrozbu. Dotáhl to s vypětím všech sil do remízové věžovky, kde ale Kuba získal floka a mohl vyhrát. Což se, bohužel, nestalo, dámskou koncovku bez floka domácí hráč udržel.
 3. Janeček (1810) – Hrobař (2014) ½ 200 rozdíl, ale loni Vašek stejně silného soupeře (Petra Mareše) sundal. Vlasta je ovšem poziční masér, ukázal to i v partii. Jakmile bílému došla šablona (sicilka Maróczy), náš hráč se rozehrál, získal floka, pak ještě druhého – bílý se snažil spasit v nestejňácích. Asi to někde vyhrané bylo (hlavně s věží), to musí hráč 2000+ vědět sám. Vepředu tři půlky ze tří lepších/vyhraných pozic, to bylo bohužel málo.
 4. Mareš st. (1959) – Lorenc A. (1806) 0:1 Tady nám měly bílé prospívat. Černý na boudu zahrál nebojácně (4 pěšci), Petr měl nejspíš poziční plus, ale manévry ho stály příliš mnoho času. 20 tahů dohrával na dvou minutách a z taktických přestřelek vylezl bez kvality a nějakého pěšce… po časovce zbyly z bílé pozice trosky. Vynalézavý výkon černého, který má nyní už 7,5/9 a je třetím nejlepším jednotlivcem v přeboru!
 5. Papáček (1743) – Pokorný (1925) 0:1 Proti plánům zavřená sicilka, ale rozuměl jsem jí líp než soupeř a už po zahájení byla výhoda moje stejně jako horší čas 🙂 V kisně se děly šílené věci, po zisku kvality (místo věže) jsem utíkal z efektních matů, věčňák asi bílý moh nárokovat. Po postupu g7 mi Jirka Řehák prorokoval zkázu, ale bílý tam kupodivu víc než remízu pořád neměl (a to spíš v horší věžovce). Místo toho bez kvality věřil postouplým flokům, pak jim věřil i bez věže… ale i s minimem času jsem si bod pohlídal. Bylo to ale vpravdě Pyrrhovo vítězství.
 6. Smola (1850) – Sysr (1525) 0:1 Kdo jinej by měl vyhrát než Smolda bílými s výrazně slabším soupeřem? Jenže v Kyšperku je možný všechno. Zahájení byla z obou stran čistokrevná improvizace, ale bílý vyšší rating postupně prokázal, dva floci v redukované pozici měli bez potíží stačit (tím spíš, že bílého ani netlačil čas). Jenže náš válec opomněl vývin, černý začal šejdit, jednoho floka získal zpátky a druhého ani nepotřeboval… dal totiž jednotažec 🙂 Tady se nejspíš rozhodlo…
 7. Pulkrábek – Glembek (1797) 1:0 U kapitána jsem věřil, že černými udělá minimálně půlku, třeba i bod… hlavní je tmavé figurky udržet a věnovat se koučování utkání. To se taky Bohoušovi vyplnilo, ale asi jinak, než by si představoval. Z další vyložené kavárny v zahájení (S×f7 neznamená vždycky výhodu) vyšel s výhodou… obětoval pěšce a bílému se chystal dokázat, že tancování dámou není prospěšné (computer potvrzje koncepci černého). Akorát že přehlédl taneční mezišach s následným odebráním figury. Tahle prohra nás předpisově načala.
 8. Kodytek (1812) – Řehák (1834) 0:1 Tomáš hraje s ohledem na studia sporadicky, ale 1800+ nemá náhodou. Měl proti sobě ovšem velezkušeného soupeře a pustil ho přesně do pozice, které se měl vyvarovat. Neudělal včas rošádu, místo toho v grünfeldovské struktuře ztrácel čas (b3, Jd2), černý k d5 přidal c5, pozici otevřel (d4!) a bílého uškvařil v miniaturce. Strašný výprask…

Co dodat? Je to asi prokletí, ale dneska jsme si s Kyšperkem (opět) vyhrát nezasloužili. Letohradští slavili  po zásluze a předčili nás hlavně ve vynalézavosti. Domácí meruňkovici, kterou jsem v placatce vezl pro ústecké vítěze partií, jsem si ve výsledku mohl dát tak akorát sám… a to jsem nechtěl.

Pozitivem budiž výhra áčka (5:3 v Pardubicích!!!) i úspěch céčka (5:3 v Čermné!!!), my bychom se měli vrátit nohama zpět na zem, protože dvě kola před koncem se oslava postupu odkládá na neurčito a Kunvald s Lanškrounem nás juchání mohou zbavit docela…

PS: Všichni svatí nad námi, prohrála jak nekompletní Polička C (v Žamberku vysoko 6:2), tak rezerva Lanškrouna (s posíleným Kunvaldem 4,5:3,5). Takže tříbodový náskok držíme, aniž bychom se o to nějak zasloužili 😀

8 thoughts on “Letohrad musí být zničen – a zas nic :-)

 • Kamil Mikyska napsal:

  Celý Letohrad si přeje, aby Ústí postoupilo… jen za šachovnicí neznáme bratra 🙂
  Jsme rádi, že vaše konkurence chybovala… měli jsme z toho u večerní oslavy (nejen vítězství, ale Jitka měla kulatiny) upřímnou radost. Fiknete Kunvald i Lanškroun a není o čem 😉
  PS: Adam předvedl nejhezčí vítěznou partii letošní Letohradské sezony, Petrovi ke smůle. Ten rozbor byla reklama na šachy 😉

  Tak hodně štěstí ve zbývajících kolech!!!

  • Honza Pokorný napsal:

   Vtipné je, že po posledním mistráku nám Petr Mareš ukazoval klíčovou pozici z partie, kde měl efektní (ale ne až zas tak složitou) výhru – stačilo obětovat kvalitu na c6 a po dalším c4 šel černý od toho.
   Tím pádem jsme vepředu mohli udělat klidně 4:0 (namísto 1,5:2,5) – Jarda stál silně líp. Kuba byl dvoutahově vyhraný, Vlasta před koncovkou nestejnopoláků určitě taky.
   Jenže to jsou prostě mistráky v Letohradě a tam je možný všechno 😀

 • Martin Dudla napsal:

  Už zbývá jen porazit Lanškroun se Žamberkem a postoupí kdo? -:))

 • Honza Pokorný napsal:

  Jsme fakt klikaři největší, věřím, že doma Kunvald dáme a v Lanškrouně to už bude bez nervů. Dnešní zápas byl jak z hodně špatnýho snu, naštěstí jsem měl tolik práce s vlastní partií, že jsem ty přešlapy okolo viděl jen letmo 😀

 • David Kameník napsal:

  Na postup vám stačí ještě jednou prohrát, a pak se s Letohradem už minimálně rok neuvidíte

 • Pavel Holásek napsal:

  Hrůza hrůzoucí, ale konkurenti se taky nepředřeli, Polička C v 7 dostala se Žamberkem, Lanškroun B nestačil na Kunvald, náskok je stále luxusní. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *