Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Úspěšný konec kvalifikace malých

Svitavy, 4. kvalifikační turnaj KP mládeže kat. H+D10, H+D12

Poslední turnaj kvalifikační série se hrál v DDM Svitavy, tradičně bezproblémovým pořadatelem byl Dolfa Krušina. Slušná účast 53 hráčů, většinou už zkušených bojovníků z minulých turnajů. O poslední postupové body hrála v obou kategoriích snad kompletní špička. My jsme na turnaj neodjeli v plném počtu, nevím, jestli zasáhla lákadla končící zimy či spíš začínajícího jara, možná hráči spoléhají na to, že si zahrají v příštích týdnech dostatečně … Pět ústeckých není ani žádná sláva, ani propadák.

Jediným naším úkolem bylo udržet postupovou sedmou příčku Vítka Holáska ve dvanáctkách. Na paty mu měli šlapat hlavně Nešpor z Litomyšle, Dvořák z Moravské Třebové a Dupenopulos z České Třebové, nakonec se však před ně všechny dostal Adam Kolomý z Lanškrouna.

Celkově na čele žádné velké překvapení. Ve dvanáctkách je tradičně jasnou jedničkou Havelka, jasnou dvojkou Jakub Cach a pak teprve zbytek světa, Patrik Žejdlík jim tentokrát úplně nestačil. V desítkách bylo čelo o něco vyrovnanější než obvykle, za vítězného Ondru Cacha se mezi oba lanškrounské vešel Honzík Nešpůrek a ani další hráči příliš nezaostávali.

A co naši?

HD12

Vítek Holásek vykročil za postupovým cílem dobře. Ve druhém kole otočil prohranou partii proti konkurentovi Dvořákovi, který v dalších kolech úplně odešel, a po třech kolech měl plné 3 body. Potom si zahrál s Cachem a Havelkou a nepřekročil svůj stín, byť stál s oběma po zahájení pěkně. Cachovi dávat dámu ovšem nemusel :-(. V šestém kole vyhrál a v sedmém narazil na polabinského Marela. V poslední partii turnaje se manévrovalo v koncovce těžkých figur, Vítek několikrát odmítl remízu a pobral soupeři pěšcové slabiny. V koncovce s dámou a třemi pěšci navíc ale nepochopitelně ignoroval postup posledního soupeřova pěšce, nechal bílého postavit dámu a partie skončila jen remízou. I 4,5/7 však stačilo na pěkné 5. místo v turnaji a to znamenalo i 5. místo celkově!

Vojta Holásek splnil svou úlohu už v prvním kole, kdy porazil Vítkova konkurenta Nešpora. Celkově dosáhl sice pouze 2,5/7, ale herně to nebylo tak zlé. Měl trochu smůlu na los; když byl na solidních 2,5/5, narazil na Patrika Žejdlíka, který hrál nebývale vzadu, a po prohře dostal v té době tříbodového Dumu, který odehrál nadprůměrný turnaj. Nevadí, trénink se dvanáctkama se hodí.

HD10

Jirka Píše v minulém turnaji atakoval první desítku. Tentokrát to tak slavné nebylo, prohra v posledním kole znamenala 3/7 a umístění těsně za půlkou. I tak je Jirka při neúčasti Vojty Holáska a Martina Paukerta v desítkách naším nejlepším. Chce to vydržet a další zlepšení přijde.

Verunka Holásková se pořád ještě nezbavila nastavovací fáze partie, která následuje po zdárném vývinu. Měl jsem obavy ve druhém kole, kdy partii proti Marušce Vaškové doslova prospala; okolo takového patnáctého tahu se úplně přestala soustředit, za patnáct minut zahrála možná šest tahů …  a s posledníma dvěma minutama dala mat na poslední řadě. Pak už to bylo lepší, škoda partie s Černohousem: ten tahal prakticky jenom pěšci (a radši jen o jedno), Verunka vyvinula úplně všechno, otevřela si sloupce na krále … a po nich to všechno nastavila k sebrání :-(. Nakonec 3/7, průměrný výsledek … ale celkové druhé místo v kat. D10, byť patří ještě do osmiček!

Jonáš Koditek odehrál druhý turnaj v životě; herně to celkem šlo, výsledkově moc ne. Ale se ziskem 2/7 za sebou nechal pět hráčů, získal cenné zkušenosti a neztratil nadšení do hry před dalšími turnaji, jichž se chce rozhodně zúčastnit!

Partiová ukázka bude tentokrát jen jedna (uvažuji však o doplňkovém článku o jednom typickém motivu v zahájení):

Nešpor (IV, Litomyšl) – Holásek Vojtěch (III)

Partie měla vcelku vyrovnaný průběh, koncovka je však pro bílého jasně vyhraná. Proč? Černý král nemá jediný tah; až padne pf6, pěšcová majorita bílého na královském křídle rozhodne. Černý má jen dva tahy pěšci (b4 a c6), bílý má tahy tři (c3, d5 a g3). Každý tah na dámském křídle znemožní druhému jeden tah jeho pěšcem, tempo g2-g3 pak rozhodne.

Nejlépe tedy vyhrává 1. c3! c6 2. g3 a pf6 padne. Bílý však zahrál 1. d5? Tím ještě výhru nevypouští, ale trochu si komplikuje situaci. Zkuste následující varianty spočítat bez šachovnice, jsou dlouhé, ale bez odboček.

Černý může odpovědět 1. … b4! a bílý musí králem zpět 2. Ke4. Přesným manévrováním může i zde vyhrát, to je ale pozice nad síly našich dvanáctek. Po 2. g3? totiž už vychází 2. … Kd6 3. Kxf6 Kxd5 4. Kxf7 a nyní nikoliv 4. … Kc4?? 5. g5 hxg5 6. fxg5 Kc3 7. g6 Kxc2 8. g7 b3 9. g8D b2 10. Dg6+ s  koncovkou vyhranou pro bílého, ale 4. …  c5! 5. g5 hxg5 6. fxg5 c4 7. g6 b3 8. cxb3 cxb3 9. g7 b2 10. g8D b1D a černý má v dámské koncovce značné remizové šance (aspoň u dětí).

Vojta si však vybral hazardní 1. … Kd6? a bílému stačilo počítat podobnou, ale mnohem výhodnější variantu než byla ta minulá: 2. Kxf6 Kxd5 3. Kxf7 c5 4. g5 hxg5 5. fxg5 b4 6. g6 c4 7. g7 b3 8. cxb3 cxb3 9. g8D – černému tady chybí tempo, které mu v minulé variantě zajišťovalo vložené b4 (zatímco bílý tam hrál nedůležité g3).

Bílý ovšem nic nepočítal a zahrál „na jistotu“ 2. Ke4?, čímž výhru vypouští. Po 2. … Kc5 ještě nebylo pozdě se vrátit 3. Kf5 s přechodem do známé varianty (3. … Kxd5 4. Kxf6 b4 5. Kxf7 c5 6. g5 hxg5 7. fxg5 c4 8. g6 b3 9. cxb3 cxb3 10. g7 b2 11. g8D b1D). Místo  toho přišlo ale hrozné 3. c3?? Kc4 a rázem vyhraje černý!

Tah 3. c3?? představuje vrchol bezmyšlenkovitosti. Je jasné, že bílý by měl zajistit postup pěšců na královském křídle; i kdyby se k tomu však neodhodlal, nemůže přece vyjít pěšcem vstříc černému králi, jen aby byl s tempem sebrán a uvolnil tak béčku cestu do dámy!

Proč vůbec bílý takový tah zahrál? Asi prostě proto, že to byl tah možný, protože „něco hrát musel“. Protože postupovat králem mu připadalo příliš závazné pro jednotahovou ztrátu pd5, zatímco tah pěšcem jednotahově nic neztrácel. Protože proti postupu krále na dámském křídle chtěl psychologicky pochopitelně něco podniknout, postavit mu pěšce „do cesty“, aby ho „zabrzdil“.

Než počítat desetitahovou výhru, radši dvoutahově prohrát :-(. 0:1

2 thoughts on “Úspěšný konec kvalifikace malých

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *