Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Je to taaaam!!!

KPI, 10. kolo, UOA – ČTA 5,5:2,5 a postup do 2. ligy!

Šachová neděle pro mě začala zastávkou v Popradu, kde nastoupilo Béčko proti Synpu a Déčko proti Mistrovicím. Mistrovičtí překvapili svým společenským oděvem, více jsem však valil oči na 6.-8. desku Béčka, kde všechny tři partie začaly královským gambitem! Všichni tři černí na to zírali dost nechápavě; naši (Kameník, Kodytek) pak zvolili obranu 2. … Jc6, zatímco Veselý proti Petrovi Jánišovi gambit přijal. Vzhledem k tomu, že oba naši černí vyhráli, kdežto Petr bílými „jen“ remizoval, nejsou moje případné námitky na místě. KG konečně vyvrácen! Koneckonců, Jc6 hraje i Martin Petr 🙂 (A já jim Morphyho! A já jim protigambit! Příští čtvrteční přednáška bude na téma O všeliké zhoubnosti vší teorie, jakož i přípravy a obecných znalostí v praktické hře šachové.)

O půl hodiny později už na Skobě začínalo tradiční derby Áčka proti České Třebové. Náš postup do druhé ligy byl téměř jistý, snad jen vysoká porážka a následný kolaps v posledním kole nás o něj mohl ještě připravit. Mohli jsme tak hrát relativně bez nervů a užít si kvalitní zápas hlavně po šachové stránce.

Z mé strany to bude opět spíš poloreportáž, tradičně jsem toho z ostatních partií moc neviděl, co jsem viděl, jsem nepochopil, a co jsem pochopil, jsem zapomněl.

Po rychlé remíze Martina Šmajzra s navrátilcem ze zahraničí Lukášem Hurtem slibovaly ostatní partie dlouhý boj, jen Martin Pečinka stál od začátku lépe. Na body se čekalo snad tři hodiny. Potom rychle za sebou skórovaly poslední dvě desky, Martin Poslušný a Honza Švub, po kontrole zakončil vydařenou partii i Martin Pečinka.  3,5:0,5 . Zbývaly čtyři koncovky. Definitivní postupovou půlku přidal Jarda (4:1), vítěznou půlku já (4,5:1,5). Zbytek zápasu jsem sledoval z lokálu, kam záhy přišel zapít nulu Michal. Petr zatím hrál a hrál, aby v pozdním odpoledni dovršil výhrou naše vítězství a svou podařenou sezónu! 5,5:2,5 s jedním z favoritů, zápas vyhrál zadek (4:0!).

Co jsem zaznamenal z partií?

Volf – Šimek J. 1/2 Oba hráli velmi pomalu, schovávali svou pozici za dynamickými pěšcovými řetězy, Honza měl dost prostoru na dámském křídle, Jarda v centru a na královském. Nakolik byli v kisně a jaká byla koncovka, to netuším.

Čižinský – Zeinert 1:0 Sicilská jako řemen, to se nedá komentovat z rychlíku, prostě pořádný šachy. Asi ostrá dynamická rovnováha. Pak však Michal zahrál jakési g6 (ne, drak to nebyl), po čemž Martin Š. mluvil o prohrané pozici a Michal později připustil, že nesdtojí úplně dobře. Prý i pak byly zápletky i bez kvality hratelné, po nějaké další nepřesnosti méně hratelné. Michal pak získal kvalitu zpátky, ale ve věžovce s géčkem navíc ukázal třebovsko/polabinský talent, že koncovky ovládá.

Šmajzr – Hurt 1/2 Martin sehrál zahájení bez větších ambic, po rané výměně dam rychlá půlka.

Vondra – Holásek 1/2 Tvořili jsme (aspoň já) už od prvních tahů. Přes výměnu dam jsem se pokusil obětovat pěšce a zaútočit na krále, ale soupeř neriskoval, pěšce nebral a poměnil, co mohl. V koncovce jsem měl sice pošramocené pěšce (a7, c6), ale zato dvojici střelců, resp. později střelce proti jezdci. Výhodu jsem hledal, v kisně málem ztratil a po kontrole už nenašel 😉

Pečinka – Kotva 1:0 Bílými je Martin letos většinou v pohodě. Jeho tradiční soupeř sehrál španělskou až příliš originálně a partie se sledovala velmi příjemně. Martin držel střed daleko postouplými pěšci d5, e5, černý král na f8 bránil vývinu. Časem přišel zisk dvou figur za věž při trvajícím tlaku, partii završila oběť věže s jezdcovou vidličkou.

Petráž – Mareš 0:1 Kdo tipoval královskoindickou výstavbu, nemohl se zmýlit. V náročné pozici byl Petr sevřený ve vazbách, pozice skýtala dostatek skryté taktiky,  nelehká partie.  Vzniklá koncovka byla sice bez pěšce, ale s aktivní dámou. Když se k ní pak přidal i dobře posazený Jd5, skončila nejdelší partie dne po dlouhé hře s pouhýma několika minutama výhrou černého.

Švub – Borek 1:0 Viděl jsem pouze: 1) tradiční pomalé manévrování v zavřené pozici, 2) nebohého černého Sg5 vázaného dámou a napadeného pěšcem h4.

Krušina P. – Poslušný M. 0:1 Nejdřív se mi zdálo, že má bílý trochu lepší hru, pak jsem to neviděl, pak vznikla stejně jako u mě pozice, kde černý střelec mohl být lepší než bílý jezdec. Martin to ale udělal ještě lépe, střelce nechal stát a prošel céčkem do dámy. Odstartoval tím dnešní bodovou nadílku.

Co dodat? Zápas plný dlouhých pěkných partií, hraný v pohodové atmosféře a s ještě pohodovější dohrou 🙂 Podrželi jsme si stoprocentní zisk a protože i Béčko nečekaně získalo bodík se Synpem, bylo co slavit. Bilancovat úspěšnou sezónu kolo před koncem je příjemný stejně jako plánovat jistě neméně úspěšnou sezónu příští! Zájemci o druholigové účinkování se určitě jen pohrnou 🙂

Doplní reportáž přímí účastníci oslavy, fotoreportéři, žurnalisté, diváci, fanoušci či šachumilovná veřejnost?

Zatím cituji několik fragmentů z usnesení:

1) Různost dosažených akademických titulů nebrání jednotnému projevu týmu.

2) Jardovi se s dočasnou platností povoluje dělat náhradníka.

3) O náboženství se ještě pohádáme.

4) Letopočet bitvy u Kresčaku má finanční hodnotu 1.000,- Kč.

5) Před objektivem se tváříme přirozeně, fotky následně podrobíme tvrdé cenzuře.

——————————————————————————————————————-

A už jsou i obrázky, autorem je Honza Pokorný, který strkal foťák do ruky zřejmě kdekomu …

24 thoughts on “Je to taaaam!!!

 • David Schaffer napsal:

  Zase nějaká nová obdoba wikipedie. 😀 😀
  Jinak taktéž gratulace k postupu! Doufám, že II. ligu „pročistíte“ lépe než letošní nováček z Litomyšle. 🙂

 • Honza Pokorný napsal:

  První část bitvy u Skoby ovládli ústečtí bojovníci, no nešť. Nicméně následná bitva v lokále byla, co se skóre týká, pro hosty hotovým debaklem:-) Takový druhý Lipany 😀

 • Pavel Holásek napsal:

  Jedním z dalších usnesení bylo, že o náboženství se můžeme hádat, na politická témata se vzájemně provokovat, ale pokud jde o historii, tam hrozí krvavé konflikty. Pomalu se neshodneme ani na tom, kdo vyhrál minulý víkend v bitvě u Skoby 🙂

 • Jirka R napsal:

  Údajně se Jan Žižka narodil později okolo roku 1360.

  Podívej se však Honzo na NET viz odkaz.

  http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Jan_%C5%BDi%C5%BEka_z_Trocnova
  Dozvíš se nové věci, které se dříve tutlaly.
  Jirka Řehák

 • Honza Pokorný napsal:

  Jirka Řehák: Žižka u Kresčaku? Tos někde vyčetl tím jeho jedním okem? 😀

 • Zdeněk Šimek napsal:

  Již jsem také shlédl partie, vyhráli jste zaslouženě. Na první šachovnici asi zasloužená remíza. Honza nikde nebyl ohrožen, na druhou stranu by koncovka po zamýšleném 33…Vc8 (místo c3) mohla být pro bílého dost nepříjemná. Brácha si myslí, že by to bylo asi vyhrané, ale co se týče věžovek (hraných ještě v časovce), nemohu sloužit 🙂 Na 2. Honza říkal, že to mohl Michal asi zremizovat. To, že to není nic jednoduchého se schodneme asi všichni. Na hodnocení 3. a 4. se shodneme také. Na 5. se tentokrát Milanovi nepodvedlo moc zahájení (když už ztratit pěšce, tak bych volil aspoň rošádu)…Na 6. si Martin vytvořil celkem pohodlnou pozici, ale bylo tam dost možností a stupňovat to nebylo jednoduché. Místo 32.f3 mohl zkusit Je8, střelec by mohl černému scházet…ale o výhře těžko mluvit, po f3 ani o výhodě. Ač po 40. tahu hlásí ryba rovnováhu, asi bych volil raději černé figury. Na 7. Pavel vylezl solidně ze zahájení, škoda manévru Ja5. Ani na 8. bych neviděl nějakou šanci na celý bod, černý měl celou partii pod kontrolou. Asi by se to dalo za bílé po 24. Je4 místo Vbd1 držet, ale to bude asi maximum.

 • Petr Čižinský napsal:

  Tak Vám také ještě jednou gratuluji(těm, co jsem negratuloval:-)).
  MŠ. K té mé koncovce, osobně jsem si myslel, že tato pozice remíza je, ale nebyl jsem si tak jistý. Je to velice složité a já jsem se neměl navíc čeho bát :-). Nicméně to Michal možná trochu uspěchal. Mohl zamyslet déle a něco by možná našel. Po Kc5 se mi zdála pozice už jasně vyhraná :-). Jinak to byl pěkný zápas a v 2.lize bojujte 🙂

 • Martin Šmajzr napsal:

  Partie už jsou k dispozici, na 1. desce to mohli lépe hrát oba, ta remíza byla celkem zasloužená, v koncovce měl víc šancí Honza, ve střední hře bych měl zas mnohem raději Jardovu pozici. Na 2. celkem zasloužená výhra, ale ta koncovka dle Nalimovovy databáze byla remízová, v praxi by to ale zremizoval málokdo. 3. no comment :-), 4. řekl bych celkem zasloužená remíza, 5. od začátku na jednu branku, 6. velice zajímavá partie, počítačem jsem to neproháněl, ale za Martina jsem tam výhru nikde neviděl, 7. také bych řekl jednoznačná výhra, 8. tam jste měli podle mě největší šance, tu pozici bych hrál za bílé určitě raději, ale Patrik si s ní podle mě moc nevěděl rady a nakonec se přepočítal a nechal si utéci floka.

 • Zdeněk Šimek napsal:

  Také gratuluji k postupu. Jsem zvědav na partie ze zápasu, co jsem slyšel tak to zas tak jednoznačně skončit nemuselo…Martin Petráž prý sehrál zajímavou partii a výsledek mohl být i opačný a brácha v časovce bohužel (opět) vypustil výhru. Možná bude něco pravdy na té Skobě, jakožto nedobytné pevnosti, jak už tady Honza jednou psal:) Bez ohledu na výsledek jsme se však k oboustranné spokojenosti (když jsme po Synpu ztratili šanci) „zbavili“ 🙂 konkurenta v Kp1 a snad se v té 2. lize jednou potkáme 🙂

 • Pavel Holásek napsal:

  Jirka: Peníze se rozdávaly jenom v euforii … 😉

  Zdeněk: Vydej se, chyběl jsi tam 🙂

 • Zdeněk Šimek napsal:

  Jestli se v Ústí sází o 1000 Kč na takovýchle věcech, tak to se tam asi taky někdy vydám do hospody 😀 … To Jirka Řehák: aniž bych chtěl být nějaký škarohlíd, myslím, že dotyčný Honza byl Lucemburský (který tam našel i svůj konec) a tentokrát to za 1000 Kč nebude 🙂

 • Jirka R napsal:

  Blahopřeji áčku k postupu a béčku k remíze.
  U Kresčaku prý byl i Žižka.
  Nebude za to taky 1.000,-Kč ?

  Jirka Řehák

 • Marian napsal:

  Už se těším na příští rok. Konečně si zahraji opět se známými hráči. Rýsuje se to velice zajímavě. Samé derby. Jen se musí udržet Litomyšl. Zaječice a Mejto už jsou jistí. A Chrudim to má nahnuté (samozřejmě doufám, že se ještě udrží). Bude to takový rozšířený KP.

 • Pepa napsal:

  Uvidíme jak se bude za tejden dařit 😀 doufám že se bude na co koukat 😀 😀

 • Honza Pokorný napsal:

  Další krok ku vyššímu ELO ratingu možno učinit už za týden proti Lanči B 😀

 • Divad napsal:

  Gratuluju k postupu, doufejme, že se takto bude slavit i příští rok 😎 😀

 • pepa napsal:

  @Honza Pokorný Nevím co je víc nereálné ale doufám že ani jedno 😀

 • Honza Pokorný napsal:

  A Pokyn minimálně 2400, a to nebude ani v oddílové top ten 😀

 • Pavel Holásek napsal:

  Pobýt bychom chtěli, dál asi ne – to až pánové Mareš J., Jániš, Kodytek, Kubišta, Kapoun a John budou mít svých 2250 …

 • Pepa Krátký napsal:

  Velká gratulace k postupu do 2. ligy a doufám, že tam nějakou dobu pobudete a nebo půjdete ještě dál

 • Václav Pekař napsal:

  To asi ne, ale Martinové u nás musí zkazit ještě jeden nebo dva zápasy, než je pustíme. 😀

 • Pavel Holásek napsal:

  Vašek: Děkujeme, příští rok už vám to oušťáci kazit nebudou 🙂

 • Václav Pekař napsal:

  Gratuluju, uvidíme se za rok ve druhé lize. 😀

 • Honza Pokorný napsal:

  Reakce na
  1) Měl bych pohnout s diplomkou 🙂
  2) Beru jeho místo
  3) Nechtěj vidět, jak vypadalo skrutinium 🙂
  4) 1346 – vyhrávám tisícovku 🙂
  5) Neboj, v Zoneru to malinko upravím 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *