Šachový klub Ústí nad Orlicí

Svitavští koníci – povídání

Do Svitav nás odjelo hned třináct, takže jsem si připomněl doby, kdy jsme vyjížděli na turnaje v takhle velkém počtu běžně. Hned osm našich patřilo do nejmladší kategorie “dvanáctek”, takže perspektiva tu určitě je. Našim šestnáctkám šlo ještě o postup, většina si ale jela jen tak zahrát bez nutnosti získávat body.

Celkově turnaje šlapaly jako hodinky, i když se tu sjelo hned 97 hráčů. Jména, která se objevovala vepředu, nebyla žádným překvapením, Polabiny, Polička a Lanškroun zbytek kraje docela válcujou.

My jsme díru do světa neudělali, ale s výjimkou Vítka Holáska nenastal ani žádný velký propadák. Dorostenci se drží, šestnáctky jakžtakž, ve čtrnáctkách máme generační díru :-(, u malých je naopak na čem stavět.

—————————————————————-

Svitavský koník 1992 – 1994

Deset hráčů krajské juniorské špičky si zahrálo dvacetiminutovky každý s každým. Ze čtyř našich dorostenců se zúčastnili dva a ostudu neudělali.

Jan Mareš 4/9 – i podprůměrný bodový zisk stačil na nadprůměrné 5. místo, přitom byl Jenda až devátý nasazený (i když rozdíly Ela tu nebyly velké). Většinu partií korektně po boji odremizoval, krátký čas ho tentokrát nelimitoval tolik jako jindy.

Petr Jániš 3,5/9 – o půlbodík horší výkon a 7. místo. Výsledek na úrovni Gábiny Sabolové určitě nelze příliš kritizovat, viděl jsem partie se složitým bojem.

H + D 16

Že by Petr John nepostoupil, nebylo pravděpodobné. Naopak jen skvělý výsledek by do první osmičky dostal Vítka Kapouna. Katce Šmajzrové šlo o stříbrnou medaili mezi dívkami.

Hned první kolo vypadalo všelijak, Petr John si ve vyhrané pozici nechal odtahem napadnout dámu, soupeř (Jan Marek z Čermné) ji nepochopitelně nebral … Vítek Kapoun zase sehrál proti třebovskému Ratzingerovi  pěšcovku tak nešťastně, že se ocitl v dámské koncovce, kde měl soupeř dva pěšce navíc. Znechuceně jsem odešel, takže jsem neviděl obrat, po němž už měl dámu jenom Vítek …

Hned ve druhém kole ovšem naši neobstáli ve hře na špici, Vítek prohrál s Kristýnou Sabolovou, Petr s Matějem Půlpánem (nar. 2001!). Po různě úspěšných bojích se oba naši se ziskem 3/5 potkali v předposledním kole. Nějak jsem jim nestihl nařídit, kdo má v tomto bratrovražedném boji bodovat :-), a i když body potřeboval Vítek, Petr hrál s figurou víc nemilosrdně na výhru. Silní centrální pěšci černého Vítka však hrozili, figura se musela vrátit a partie skončila remízou. V posledním kole měl pak Vítek přijatelného Nečase a vyhrál, Petr naopak opět nestačil na svého věčného soupeře Stodolu.

Vít Kapoun (4,5/7) tak byl naším úspěšnějším hráčem, s 9. místem se však o postup bojovat nedá. Je fakt, že mu nepomohla účast “čtrnáctek” Půlpána, Pospíšila a Melichara, díky nimž byl turnaj silnější než předchozí a získat body bylo proto těžší. I kdybych je však nepočítal, zůstal by Vítek bod za osmičkou. Po letech účastí ve finále tak jen role prvního náhradníka, Vítek musí čekat, jestli někdo nevypadne. Trochu stagnace.

Petr John (3,5/7) skončil na místě 11., i když nehrál hůř než Vítek, rozhodl los posledního kola. Jen průměrný turnaj, ale celkově ze sedmého místa zasloužený postup do finále.

Kateřina Šmajzrová (2,5/7) se v závěru (0,5/2) propadla až na 22. místo (celkem 26 hráčů), což na celkově stříbrnou Frgalovou nestačilo. Herně to nevypadalo špatně, chce to zkrátka víc praxe. Přesto tedy celkově bronz v kat. D16.

H + D 14

Jednoznačně naše nejslabší kategorie, při neúčasti Lukáše Paukerta a Honzy Holáska tam prostě nikoho nemáme.

Svitavský koník 1999 a mladší

Tady jsem nevěděl, na koho dřív koukat, hráli všichni naši malí, bojovali s vervou a pár bodíků přišlo. Přitom s výjimkou Vítka patřili v kategorii k těm mladším.

Vojta Holásek (4/7) byl z našich mladých nejúspěšnější – 12. místo (celkem 41 hráčů). Mezery v taktice nahrazoval tradiční bojovností a tahem pěšců do dámy. Tak otočil prohranou partii s Ambrožovou. Varováním před finále je, že tentokrát nestačil na své konkurenty Kupsu, Brejšu a Nešpůrka.

Veronika Šmajzrová (4/7) se skvělým závěrem dostala na 19. místo a ukázala, že by měla jezdit na turnaje častěji. Po startu 0/3 jsme ji mohli jen utěšovat, že nehraje nijak špatně, potom však zvítězila ve dvoutahové (!) partii a zahájila tak velký obrat, který dokončila výhrou v posledním kole nad Jirkou Píšem. Závěr 4/4 nepotřebuje komentář.

Martin Paukert (3,5/7) skončil hned na dalším, 20. místě. Hrál mnohem těžší turnaj, jednou se dokonce dostal až na čtvrtou šachovnici, a potvrdil, že je po Vojtovi naším nejlepším hráčem ze silného ročníku 2001. Zase jen škoda, že se neúčastnil během roku více turnajů, na postupovou osmičku v kat. H10 mohl útočit.

Vít Holásek (3/7) jistě nečekal, že bude až za polovinou výsledkové listiny (24. místo). Herně to přitom šlo, odstartoval ziskem 3/4, když prohrál jen s Brejšou (poněkud předčasně se vzdal v koncovce, kde mohl zkoušet využít remízové tendence nestejných střelců). Turnaj se zlomil v pátém kole, kdy prohrál s Patrikem Feltlem z Poličky na čas. Bez odpočinku nastoupil do kola šestého proti nakonec čtvrtému Osouchovi z Boskovic a prohrál v bojovném střetu na královském křídle. Tragédii znamenalo až kolo poslední, s polabinským objevem Ludvíkem ztratil dámu po nějakém banálním odtahu. Ještěže se to nestalo v kvalifikaci před týdnem … Škoda, že se nehraje na střední Buchholz, ten má Vítek stejný, jako druhý hráč celkového pořadí 🙂

Jiří Píše (3/7) předvedl svůj spolehlivý výkon, na ty partie se docela dá koukat, má to myšlenky a občasná přehlédnutí se ještě dají odpustit. Stejně jako před týdnem zkazila slušný dojem až prohra v posledním kole. 28. místo.

Veronika Holásková (3/7) odehrála podobný turnaj. Trochu zvýšila agresivitu, už se nebojí zaútočit dámou a matit (stylem Dd1-h5xh7 mat). Získala cenný skalp lanškrounského Hegera (4.VT). Zrada se stala asi v pátém kole, kdy Verunka už v koncovce matila soupeře … jenže jiného! Skutečný soupeř se přihlásil asi po deseti minutách hry, byl o hlavu větší  a Verunka musela hrát bez odpočinku znova 🙁 V posledním kole rozhodl urputný boj s Kačkou Dudlovou o 30. místě.

Jonáš Koditek (2,5/7) odehrál svůj třetí turnaj v životě opět s elánem a přineslo to o půl bodíku víc než před týdnem. 33. místo znamená, že za sebou nechal tentokrát devět hráčů!

Kateřina Dudlová (2/7) dopadla z našich nejhůř, ani tady to ovšem nebyly nijak špatné výkony a kdyby v poslední partii Verunku porazila (k čemuž nebylo zase tak daleko), bylo by to lepší než 38. místo. I tak za sebou nechala čtyři starší (!) hráče.

Při zpáteční cestě ve vlaku opět náš reportér hráče vyzpovídal a položil jim všem stejnou otázku: co si z turnaje pamatujete, jak ho hodnotíte?

Jan Mareš: “Remízoval jsem s prvníma čtyřma nasazenýma. Krušinu jsem mohl porazit, měl pár vteřin … Se Schafferem jsem přehlédl vidličku.”

Petr Jániš: “S prvníma čtyřma nasazenýma jsem nebodoval :-). Porazil jsem jen Schaffera a Havla.

Jan Mareš: “Má víc výher než já a skončil za mnou. :-)”

Vít Kapoun: “Po prvním kole jsem si myslel, že budu vyhrávat jen se štěstím. Smůla byla, že jsem už ve druhém kole narazil na Sabolovou. Hodně mi vadila prohra s Melicharem. Ještě že byl na mě Petr v předposledním kole hodnej.”

Petr John: “Horší už to být nemohlo. Nehrál jsem moc dobře asi. Ale hlavní je postup.”

Kateřina Šmajzrová: “Bylo to strašný, protože jsem prohrála vyhranou koncovku a hrála jsem špatně. Mohla jsem mít víc bodů.”

Vojtěch Holásek: “Geneální výkon! … Jako strašlivě dobrej! Škoda, škoda, škoda … škoda tří partií. Jinak bysem byl první.”

Veronika Šmajzrová: “Bylo to dobrý.”

Martin Paukert: “Byl to nejlepší turnaj, jakej jsem tam ve Svitavách zažil, protože jsem skončil dvacátej, no a líbilo se mi to tam.”

Vít Holásek: “Počkej, až dožvejkám.” (pojídá rohlík)

Petr John: “Bylo to moc dobrý.” (komentář k rohlíku)

Vít Holásek: “Moh jsem mít víc bodů. To je všechno. Nashledanou.”

Jiří Píše: “Škoda poslední partie. Nevšim jsem si koně.”

Veronika Holásková: “Nevim.” (pláče)

Jonáš Koditek: “Nevim.” (culí se)

Kateřina Dudlová: “Líbilo se mně to!”

Partie a diagramy naleznete v dalším článku.

Výsledky Svitavsky konik 1994-1992, H+D 16 a Svitavsky konik.