Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Kdysi jsme byli v Hlinsku

KP mládeže v rapidu, Hlinsko, 1.5.2010

V moderním světě zprávy zastarávají, ještě než jsou napsány. Reportáž z Hlinska jsem jen poodložil (jsa doma bez internetu) a už je to jako vzpomínat na dávné časy. Takže místo pořádné dávky textu s diagramy aspoň tuhle letmou črtu.

Na úvod nás nepotěšily České dráhy, odjezd rychlíku z Pardubic se posunul tak šikovně, aby nenavazoval na příjezd od Ústí. Vidina odjezdu v 5.25 vyděsila i ty nejotrlejší. Do Hlinska se nakonec jelo díky Martinu Šmajzrovi, který většinu hráčů nasoukal do svého skromného sedmimístného vozu, a když jsem pak s Verunkou stihl v Pardubicích naskočit do rychlíku, který mi měl správně o tři minuty ujet, byli všichni na místě více než včas.

Hlinečtí pořadatelé vyměnili stísněné prostory DDM za pěkný sál Komorního divadla – nebo to byla Orlovna? Důstojné prostředí snad přispělo ke klidnějšímu průběhu turnaje, obvyklý rachot se odehrával až na schodišti  a venku 🙂 Početně byl turnaj obsazen poněkud slaběji, na konci sezóny se do vzdáleného Hlinska vydali hrát většinou jen zkušení hráči. Kvalita převládla nad kvantitou.

Ani naše účast nebyla valná, Holásci měli většinu ;-). Kromě nich hrála už „jen“ Katka Šmajzrová, Kačka Dudlová a Lukáš Paukert.

H+D14

Katka Šmajzrová (4/9) hlavně sledovala, jestli pojede Natálka Dunglová. Jela 🙁 🙂 a v konečném účtování byla o půlbodík lepší. Přesto je 2. místo mezi dívkami pořád ještě postupové! Nezbývá, než se opakovat: bez tréninku v kroužku a při řídké turnajové účasti hraje Katka rovnocenně s hráči, kteří již mají ELO. Kde by jen byla, kdyby …

Honza Holásek (2,5/9) nastoupil po delší době a hraje kupodivu líp, než když hrával pravidelně. Hned v prvním kole zle zatápěl prvnímu nasazenému Melicharovi, později se blýskl remízou s Gregorem (1449). V závěru už podle předpokladů nestačil. Kdyby mu tak nechyběla chuť do hry!

H+D12

Lukáš Paukert (4,5/9) sehrál velice povedený turnaj, možná nejlepší v sezóně. Pohyboval se na předních šachovnicích a umístil se mezi hráči zvučných jmen (Bureš, Doleček, Feltl). Zahlédl jsem gambitová zahájení, takticky náročnější pozice … Slušný!

Vít Holásek (1/9) jistě nečekal, že bude až předposlední. Výmluvou může snad být časné vstávání a únavná cesta, kratší tempo a absence slabých soupeřů. Většinou nějak hloupě po zahájení ztratil figuru a pak většinu partie tahal beznadějnou pozici, nejčastěji  V x V+S. Varování před finálovým turnajem.

H+D10

Vojta Holásek (5/9) je jediným našim zástupcem, který se dostal nad 50%.  Se silnějšími hráči ovšem prohrával až příliš snadno, jeho konkurenti Kupsa, Cach, Ambrožová a Brejša se před finále ukázali ještě lépe.  Standart.

Verunka Holásková (3,5/9) a Kačka Dudlová (3/9) hrály s chutí asi podobně jako jindy, na medaili mezi dívkami to tentokrát nestačilo. V kategorii budou hrát ještě mooockrát …

Celová bilance: až na postup Katky Šmajzrové a slušný průměr Lukáše s Vojtou jsme nic moc nepředvedli, do bojů o přední místa jsme nezasáhli. Důvody? 1) Nehrál Petr John. 2) Holásci patří ve svých kategoriích k mladším. 3) Nikoho špičkového zrovna nějak nemáme … (kyselý smajlík)

2 thoughts on “Kdysi jsme byli v Hlinsku

  • Martin Dudla napsal:

    Vidíš Pavle, jak jsou dráhy flexibilní 🙂 Jdeš na vlak který Ti má ujet a stejně s ním jedeš. To děláme proto, aby si cestující zažili za své peníze taky nějaký stresík, podle vzoru centrifuga.
    Jinak fajn, že jsi reportáž zveřejnil, už jsem o ní měl obavy.

  • Martin Šmajzr napsal:

    Přidal jsem pár fotek, pak mě došly baterky…

    Katce stačila v posledním kole remíza na 1. místo mezi dívkami, bohužel dostala suverénního vítěze Davida Siona, který se s rychlou remízou nespokojil a Katku postupně přehrál. Katce, jak už Pavel psal, chybí především větší praxe, cestou zpátky byla plná odhodlání s tím něco udělat, tak jsem na to zvědavý 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *