Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Boj o první místo (s řadou nepochopitelných kiksů)

Snaha nenaštvat nikoho titulkem mě dovedla k nadpisu zcela neutrálnímu – jeden ze svých textů tak pojmenoval Foglar, tak co bych nemohl já… nabízejí se alternativy typu Adventní hrůza,V Moravské o body a o nervy, Figury zadara, Zas další neděle v…, tak třeba příště 🙂

Letos se situace v KPII vyvíjí křišťálově jasně – na čele Moravská a my, v závětří konkurenti z Letohradu a Žamberka, kteří spolu remizovali a zbytek kosí. Logika dnešního zápasu je tím pádem prostá – kdo prohraje, spadne mimo podzimní stupně vítězů.

U soupeře tipuji sestavu na prvních osm, kdy jindy než teď. Nicméně na první desce se duo Kotva-Urbášek střídá, tak uvidíme. Nám ze základu chybí třetí se čtvrtou (Vítek, Káťa), náhradou zuřivý reportér a stále se lepšící Jirka Píše, takže nějak zvlášť oslabeni nejsme. No a zatímco áčko odjíždí do Lanškrouna s vědomím, že jiný než tříbodový přístup nedává do jarních bodů o záchranu šanci, my jedeme hrát o podzimní titul.

V Moravské zjišťujeme, že Milan Kotva si chtěl s Jardou Volfem zahrát v Lanškrouně 🙂 Takže se to celé posouvá, paradoxně mám pocit, že nám vzniklé dvojice budou sedět méně. Zápas připomíná od prvních minut spíš nějaký pouťák než souboj nejlepších týmů soutěže. Jen na prvních dvou se tahá uvážlivě, na trojce Petr Jániš balí hned po zahájení, to samé ale platí o domácím kapitánovi na čtvrté, jen se zde hrálo déle. Na páté dejme tomu bílé minimplus, na šesté asi taky. No a na posledních dvou, kde bychom to měli urvat, stojíme po dvaceti tazích jak z hororového filmu.

Domácí rychle vedou, ale po korektní půlce na první obracíme zásluhou kapitána Bohouše a Smoldy. 2,5 by vypadalo nadějně… kdyby 🙁 Petr na druhé odmítá remízu a tlačí na pilu, vědom si skutečnosti, že zbylé tři pozice směřují do kopru. Pavlovi se kvapem zhoršuje jezdcovka, mně věžovka 🙂 Jirka na osmé uchopil pozici za špatný konec a bez kvality může akorát mlžit.

Naštěstí místo dlouhého utrpení prohrávám efektně, můžu odjet prvním autem a ve dvě odpoledne přemítat, kolik nedělí chci ještě věnovat figurkám – nula jeví se jako ideál. Kluci dohrávají, 4,5:3,5 pro domácí jeví se jako maximum možného.

K partiím následující směs vyprávěnek, kterou berte s rezervou s ohledem na můj dřívější odjezd:

Urbášek – Volf 1/2 Vědom si Jardovy síly a zkušeností to hrál bílý dost při zdi. Černý v Grünfeldce opevnil bod d5 a nabídl půlku, prý by pozice šla do výměn. S lepším časem to černý možná ještě mohl zkoušet, ale já dneska nemám co kritizovat 🙂

Mareš – Meleshko 1:0 Oboustranně kvalitní boj, jehož výsledek jsem se dočetl až večer. Strategická přetlačovaná v boudě, černý se postupně rozehrával, Petr statečně bojoval (odmítl remízu) a kolem časovek získal nějakou aktivitu.Kde soupeře dorazil (a oplatil mu tak loňskou porážku), nevím, ale už jen za zmiňovanou bojovnost zasluhuje náš borec palec nahoru.

Grepl – Jániš 1:0 Kdo by tipoval, že tahle partie skončí jako prví a bude mít 13 tahů?! Taktik Petr dojel tentokrát na celkem prostou taktiku: po dost sporném skoku bílého Je5 nevyměnil včas bělopoláka na e2 a přišel o figuru. Šok, co k tomu víc napsat…

Smola – Sojma 1:0 Tenhle stolek byl nějakej začarovanej, protože solidně hrající domácí kapitán v nějakém úplně obyčejném dámském gambitu daroval jednotahově figuru. Bílý si sebral Sd6 střelcem z g3 ve chvíli, kdy po „vývinovém“ tahu Jbd7 ztratil krytí. Pak se ještě chvíli hrálo, spíš aby se neřeklo. Šok, co k tomu víc napsat… snad jen, že brzký zisk nás k lepšímu výkonu nenastartoval.

Chvojka – Kylar 1:0 To dlouho vypadalo na takovou tu ousteckou remízu (která by se nám v konečném účtování zatraceně hodila)… Pavel pojal zahájení hodně experimentálně, bílý se rozhodl nic nevyvracet a „jen“ celkem přirozeně vyvíjel figurky. Pak z toho (po řadě výměn) přeci jen nějaká rovnováha asi vznikla, ale v jezdcovce náš hráč asi příliš optimisticky projevil aktivitu a bílý si postupně vyskákal volné kryté floky na h5 a d5. Závěr jsem opět neviděl, ale tipuju, že to bílý nějak rozumně dotahal do bodu.

Glembek – Endl 1:0 Kapitán drží 100%. Téhle partii jsem celkem i rozuměl: černý hrál urychlenou králku s Jc6 (kde ale f5 prosazoval až později – to asi nemusel). Bílý postavil boudu taky, strategicky správně vyměnil černopoláky, pak nevím… a závěr partie obstarala prostá vidle flokem na dvě figury. Dneska ty figury fakt lítaly, jen co je pravda…

Pavlíček – Pokorný 1:0 Místo soupeře na „vysedění“ mladý klučina, který krom každé neděle hraje taky dorostenecké soutěže a ELO mu (jak to u juniorů bývá) letí nahoru – aktuálních 1670 bude na konci roku úplně někde jinde. Na partii jsem se nějak nachystal, ale po přeházení tahů pozice z přípravy nevznikla. Zkusil jsem jiné, dost kavárenské schéma, ale soupeř to hrál přímočaře, aktivně, držel si lepší čas i prostor. V pozici už bez dam (která byla tím nejlepším, co jsem za 32 tahů utrpení vypotil) jsem prováhal dvě možnosti na rozmotání pozice s přibližnou rovnováhou a už v časovce nakráčel do něčeho ukrutně nevzhledného – efektní prohra byla vysvobozením. V konečné pozici bych mohl mít čistou věž víc, „akorát“ nebylo jak chytat floka na sedmé řadě. Není se na co vykecávat, v téhle partii vyhrál po zásluze lepší.

Píše – Liebl 0:1 Černý hrál zahájení (sicilka) hodně lajdácky a bílý mohl jednoduchými strategickými prostředky získat pozici, která by se hrála pouze na dva výsledky. Jirka si ale s pozicí nerozuměl, pole d5 místo figurou obsadil flokem a z bělopoláka se stala mrtvola. Černý soubor pasivních figurek postupně rozehrál, bílý dal raději kvalitu, ale po odpisu postouplého floka na d7 žádnou kompenzaci neměl. Zbytek bylo celkem lehké pocvičení techniky, pokud by Jirka po našem odjezdu něco vyšejdil, byl by to hotovej zázrak.

Těsná porážka mrzí, byť mluvit o něčem nezaslouženém dost dobře nejde. Víc jsme rozhodně měli udělat vzadu – jenže já si k tomu předpoklady nevytvořil a Jirka v pozici, kterou bych si hned s chutí zahrál, tápal. Celkově bída černými (0,5/4) a víc už k tomu psát nechci 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *