Šachový klub Ústí nad Orlicí

Orlická zase doma a hojně navštívená

47. ročník Orlické šachovnice, 25. 3. 2017

Letos nic nestálo v cestě pořádat Orlickou šachovnici v kulturním domě a to je dobře, prostory jsou to vhodné jak rozlehlostí, možností vyběhnout ven, tak zejména akusticky – zvládnout udržet 156 (!) dětí v klidu je téměř nemožné, v tom sále ale většina hluku zanikla.

Opakoval bych se, kdybych psal o zkušeném pořadatelském týmu, teda, 90% toho dělá Martin, ale i ostatní už vědí, co a jak, Verča u rozhodcovského stolku, David u kategorie osmiček, já (premiérově s Vojtou) mezi šachovnicemi (díky i za pomoc vybraným přespolním trenérům), Martin Dudla s Katkou v bufetu, paní Píšová u stolu, kde ústečtí tráví přestávky mezi koly. Jediný renonc nám připravila stávkující tiskárna, takže jedno kolo se muselo posadit přímo z notebooku a diplomy potom byly pouze černobílé.

Nebudu se věnovat osmičkám, zastoupení oddílů je tam pestré, my jsme bohužel po letech nikoho neměli, Holásci nějak došli. 😉

Hlavní kategorie byla obsazena velmi početně (127), ale s výjimkou špičky nepříliš kvalitně, přece jen nejde o postupový turnaj.

Největší favorit Ludvík klopýtl s druhým největším favoritem Rudolfem Junem (ten sahal po vítězství už vloni), Juna vzápětí porazil Ret a v posledním kole ještě Jareš, který tak dosáhl až na druhé místo. K senzačnímu vítězství měl blízko Ret (stejně jako Jun nar. v r. 2005!), ale místo věčňáku s Ludvíkem spadl a tak přece jen bude na tabuli vítězů očekávané jméno. Nejvíc vidět byli hráči Polabin, pak už je to zase pestré.

Z našich tu startovalo deset hráčů, to je tak akorát, abych nebyl zklamaný. Po odchodu loňského silného ročníku 2001 jsme neměli moc silné ambice. Nestartovala Katka Dudlová, která raději prodávala párky v rohlíku, ani Matěj Kobr, kterému to kolidovalo s jinou akcí. Měl jsem radost z účasti hráčů, kteří hrají jinak zřídka: hrál Vojta Eliáš a na svém druhém turnaji v životě startoval František Štrup.

Michal Píše byl z našich nasazen nejvýš a svým výkonem to jasně potvrdil. Hvězdnou chvíli zažil ve čtvrtém kole, kdy s Ondřejem Novotným (1698) i bez figury vyhrál matovým útokem! Za celou dobu ztratil jen s velkými favority Rudolfem Junem a Honzou Jirouškem a jina mu stačilo porážet slabší hráče, což činil stoprocentně. Výsledné sedmé místo patří k nejlepším umístěním našich hráčů! 7/9, 7. místo, 1524 (zase asi i víc, při slabých soupeřích systém zkresluje dolů). Myslím, že na první desku v Zaječicích (tedy letos v Chrudimi) máme vážného adepta.

Veronika Holásková na tom měla být podobně a skutečně dlouho hráli s Míšou vedle sebe. Pomohla jí značná dávka štěstí (s Langrovou vyhrála koncovku V+S x D+2p) i chladnokrevnost (s Kačírkem domačkávala až na poslední sekundě). Prohrála s Junem a v sedmém kole s Novotným, kde se sice pustila do matového útoku, ale oběť věže měla díru. Dobře rozehraný turnaj ale zcela zkazila v posledních dvou kolech, kdy se slabšími soupeři hrála pod svou úroveň. Druhé místo z našich a stříbro ve starších dívkách jsou jen dílčí útěchou. Jo a bude v televizi. 🙂 5,5/9, 31. místo, 2. starší dívka, 1324.

Soňa Leksová odehrála turnaj v mnohém podobný. Ze začátku jasné výhry, pak pěkná remíza s Retem (!), prohrála jenom s Juchelkou a půlku pak ztratila (nebo získala?) s tradiční soupeřkou Bárou Málkovou, přišel ale kolaps v posledních dvou kolech a mohutný sešup pořadím dolů. Je fakt, že na rychlé tempo Soňa nemá dostatečně “jistou ruku”. 5/9, 38. místo, 5. starší dívka, 1223.

Adam Tran dosáhl srovnatelného výsledku, s čímž může být spokojen, vždyť patřil mezi mladší účastníky a turnajů se účastní jen něco přes rok. Měl pěkný start 3/4, pohyboval se celkem vepředu, trochu se propadl v závěrečné třetině, ale v posledním kole to ještě dohnal. 5/9, 40. místo, 1190.

Markéta Holásková byla jen krůček od krásného úspěchu! V polovině turnaje nabrala tři body v řadě, takže v sedmém kole vyletěla až proti Julii Kalousové (a docela se držela). V posledním kole hrála proti o dvě hlavy vyššímu Zedníkovi, spustila krásný matový útok, udělala několik přesných tahů za sebou, získala zcela vyhranou pozici … a spadla na čas. Škoda, mohla být před Verunkou a získat stříbro, to by byla naprostá bomba! 5/9, 44. místo, 7. starší dívka, 1123.

Také Tomáš Macan získal kolem půlky turnaje tři body v řadě a potvrdil slušnou formu z Pardubic, už se opravdu odlepil od začátečnického stupně. Mj. porazil i dva hráče 4. VT. Skončil z našich šestý, vzhledem ke svému věku má rozhodně perspektivu. 4/9, 77. místo, 1038.

Hana Dostálová kdysi hrávala víc, ale už dlouho s námi nikde nebyla. Teď to bylo tak na střídačku, čas od času ukázala, že ještě všechno nezapomněla, ke spokojenosti možná chyběl bod. 4/9, 82. místo, 11. starší dívka, 1038.

Tomáš Holásek doplatil na nesoustředěnost, nešachových lákadel bylo příliš mnoho. Se Sojákem si nesmyslně stavěl třetí dámu, místo aby jednoduše matil, není divu, že vznikl pat. Místo jedné z dalších partií pobíhal po venku, takže začal s pětiminutovým handicapem a ve vyhrané pozici spadl. Při svém prvním startu v hlavní kategorii sice nepropadl, ale kdyby se soustředil, mohl dosáhnout výrazně výš. 3,5/9, 95. místo, 1007.

František Štrup dělá své první turnajové krůčky, učil se, kam si má sednout, jak hlásit výsledky, jak nedělat nemožné tahy. Ke své smůle dostal ve druhém kole kontumační bod, takže pak hrál proti lepším soupeřům a nemohl se dostat k regulérní výhře, nakonec se bodů přece jen dočkal proti sourozencům Lánovým. 2,5/9, 115. místo. Začala tady další  nadějná kariéra?

Vojtěch Eliáš už má turnajových zkušeností trochu víc, ale pořád to jsou také šachy na začátečnickém stupni. V abecedě je vepředu, takže se kontumáku nedočkal a své body si musel vybojovat na desce, to se podařilo, takže i on za sebou několik hráčů v celkovém pořadí nechal. 2,5/9, 120. místo.