Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

KPDŽ přináší užitečné partie CHYBÍ UKÁZKY

Před týdnem (v sobotu 11. 11.) se rozběhla i třetí nejvyšší soutěž žákovských družstev, ve Svitavách jsme hráli s Lanškrounem B a s domácími. Citelně nám chyběl nemocný Michal Píše, což sestavu posunulo.

Mně hlavně zajímalo, jak si účastníci Harrachova vezmou k srdci kritiku své zbrklosti a zda se projeví trénink zaměřený na zpomalení a důkladnost. A docela jo, partie měly celkem parametry vážných.

Výsledkově teda nic moc (viz chess-results). S Lanškrounem perná půlka 3:3, se Svitavami těsná prohra 2,5:3,5. Přesto rozhodně přínosná utkání.

S Lanškrounem B se začalo tak, že Filip Málek přehlídnul Tomášovi dámu, ale duchapřítomně nabídl remízu (měl za ni dvě figury) a Tomáš – bez porady s kapitánem! – přijal. Pořádně jsem mu vyhuboval a hrálo se dál. Markétka se s Bárou Málkovou slušně držela, ale pak nedokázala pokrýt dvě hrozby naráz a ztratila figuru. V pohodě zahrál Matěj, zkušeného Černohouse zcela přehrál. Naopak Adam ztratil záhy figuru a dlouhou partii se pak marně pokoušel o zázrak. Verunka na první držela s Horákem jen vyrovnanou pozici, ale s výrazně lepším časem, soupeř nedokázal zrychlit a spadl.

O všem rozhodovala Soňa. Měla černé s velmi těžkou soupeřkou Julií Kalousovou (ta den poté remízovala s Honzou Smolou!). Získala lepší pozici a lepší čas (cca 15 minut proti 1). Proto jsem jí nakázal odmítnout remízu. V dámské koncovce bez pěšce už bychom remízu chtěli, ale to zase zakázal druhý kapitán Jirka Krištof.Jak tedy partie skončila? Inu, remízou po náročném boji. 🙂

Se Svitavami Verunka nezvládla zahájení s Bulvou, ale jinak to nevypadalo špatně. Adam se blýskl a svého soupeře rozdrtil útokem v centru. Tomáš s mnohem starší Bohuňovskou nejdřív nabízel půlku v horší věžovce, pak ale věžovku vylepšil a mohl i vyhrát, nakonec  však neuhlídal volňáka. Markétka držela věžovku zhruba vyrovnanou, pak dokonce získala pěšce, ale ten byl nakonec krajní a remízový. Soňa to měla těžké s Ďuriančíkem, ve věžovce jí nakonec chyběli nějací pěšci. Matěj proti Moravcovi zkušeně vylepšoval francouzskou pozici, v závěru měl figuru za pár pěšců a v nejdelší partii soupeře udolal – i ten ale za důkladnost zaslouží respekt!

UKÁZKY DOPLNÍM, AŽ BUDOU PARTIE

One thought on “KPDŽ přináší užitečné partie CHYBÍ UKÁZKY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *