Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Diagram ze Svitav

Dnes nás čekala cesta do Svitav. Cesta oproti očekávání byla pohodová. Narozdíl od cesty zpět, kdy se na nás přilepil nervozní řidič kamionu a vadila mu jízda dle pravidel silničního provozu.

Sestava se od minulého zápasu lišila jen na třetí šachovnici:
1. Smola Jan
2. Švec Jiří
3. Holásková Veronika
4. Leksová Soňa
5. Kobr Matěj

Matěj Kobr nakonec jel s tatínkem sám z domova přímo na zápas a zpět, což se jim vyplatilo, protože myslím, že neuplynula ani hodina a jeho soupeř skládal krále. Z analýzy soupeře s jeho spoluhráčem z klubu jsem pochopil, že nahnuté to měl už od rané fáze partie.

Moje partie bohužel opět nestála za nic a opět jsem prohrál. Pak se ukázala Soňa, které se podařilo zremizovat partii, kterou jsem viděl už prohranou – viz dále.

To však bylo vše. Nevšiml jsem si přesně proč, ale soupeř Veronice v jednom okamžiku vzal věž za střelce. Později jsem viděl myslím, že má o dva pěšce méně, a skončilo to později prohrou. Jen spoluhráči soupeře chodili a spílali, že soupeř Veroniku stále nedotahal do konce, komplikuje si situae a partii prodlužuje („Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě“, znělo sálem) A na první šachovnici se také nepodařilo vyhrát a tentokrát oproti prvnímu zápasu ani remizovat.

Celkový výsledek tedy 1,5:3,5.

Tentokrát zkusím i ukázku a to remízu Soni. Z pozice, kterou jsem viděl prohranou (viz diagram 1, BNT) …,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

… se dostala posbíráním soupeřových pěšců za cenu postupu zbylého soupeřového pěšce do dámy a následně obětí věže za tohoto pěšce, který se akorát proměnil v dámu na sloupci A (viz diagram 2 BNT)…

A vznikla pozice V x 3p spojené na druhé straně šachovnice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Přiznám se, že netuším, jak bych to hrál, aby se mi podařilo případně i vyhrát, pokud to vůbec teoreticky lze.

Otázka do fóra: Najde někdo výhru?

 

Každopádně – v reálu se postupovalo tak, že vznikla pozice (viz diagram 3, ČNT)…,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

… po které po pár tazích došlo na opakování tahů. Soupeř pohyboval věží po sloupci b a Soňa králem po sloupci g.

(diagram 1 jsem si snad dobře zapamatoval, pozicí diagramu 2 jsem si jist a a pozici diagramu 3 jsem si už poznamenal na papír)

Děkuji za účast, gratuluju Soně a Matějovi k jejich výkonům a těším se na příští zápas, který bude poslední v tomto kalendářním roce. Bude se hrát v Ústí ve Šnytu, přijede tým Chocně. Snad už taky přidám nějaký ten bod do zásoby.

2 thoughts on “Diagram ze Svitav

  • Pavel Holásek napsal:

    Podle Nalimovových databází (http://chessok.com/?page_id=361) je druhý diagram remis (třetí samozřejmě taky), ale stačilo by mít kteréhokoliv z pěšců o políčko vepředu a už je to za bílého vyhrané. Nicméně obecné lidsky srozumitelné pravidlo tady asi formulovat nepůjde.

  • Pavel Holásek napsal:

    Jen od oka mi připadá, že mezi diagramem 2 a 3 bílý ztratil tempo – černý král už se stihl moc přiblížit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *