Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Minireport z Mistrovic

K poslednímu utkání tohoto roku se Céčko vydalo do zasněžených Mistrovic. Po odehrání prvních 4 kol soutěže jsme byli první, Mistrovice poslední.

Sešli jsme se včas, dokonce v osmi. Kapitán Bohouš postavil při absenci Vlasty Hrobaře a Petrů Jániše a Mareše poprvé v sezóně Honzu Mareše, který tak zaskočil za tátu, dále pak Vítka Kapouna a na poslední Karla Taslara.

Zrovna, když jsem sjížděl z Andrláku do Ústí (jel jsem ráno z Havl. Brodu), se začalo z nebe sypat. Řidiči Bohouš s Honzou tedy měli o malinko těžší roli. Nicméně, dovezli nás v pořádku a dokonce o čtvrt hodiny dřív.

Domácí taktéž se třemi náhradníky. Papírově jsme favoriti, na ELO dokonce 8:0. Trochu problém je, že když si někde kolem poledního procházím partie, tak úplně nevím, kde chceme vyhrávat. Poslední dvě stojí pochybně, Vítek skoro dost špatně. Zbytek je nejasný, podle mého rychlopohledu nestojí na výhru vůbec nikdo.

Pak se to začalo naštěstí sypat. Jak první se balilo na 7. šachovnici, Langr Petr (1571F) – Kapoun Vít (1819F). Vítek stál sice hrozně, soupeř ho tyranizoval po f sloupci a dost mu i táhlo na krále, nicméně bílý tam prý snad někde nechal stát figurku. 1:0 pro nás.

Další se balilo na 8. desce. Taslar Karel (1663F) – Bouchal Tomáš (1512F). Karel Taslar měl sice nějakou chvilku na desce dokonce o koníka víc, pozice byla ale asi neudržitelná. Soupeř měl dvěma věžemi obsazený sloupec, figury bílého stály pasivně a nespolupracovaly. Nakonec ze situace vyvázl jen za cenu materiálních ztrát. 1:1

V podobnou chvíli se končilo i na pětce Špinler Bronislav (1446F) – Glembek Bohumír (1799F), kde černý chytil postupem b pěšce bílému střelce na a3. Realizace pak už byla věcí techniky. 2:1 pro nás.

Další vyhrál na šestce Jan Mareš (1971F) s Jaromírem Glöcknerem (1884F). Partii jsem moc nesledoval, třeba k tomu někdo z nich něco řekne v diskuzi. 3:1

Jarda Volf (2009F) na dvojce nabídnul soupeři Lukáši Bouchalovi (1725F) vzhledem k pozici a situaci v zápase půlku. Ten si ji svému o 57 let staršímu soupeři dovolil dokonce nevzít a sebral si radši pěšce. Nicméně partie pak došla do koncovky V+J+3p vs. V+S+3p a v té už se soupeři na remíze dohodli. 3,5:1,5. Jistotu pak přinesl na trojce Zdenda Šimek (1973F) s Václavem Matoulkem (1567F). O tom taky nic nevím, třeba se Zdenda pochlubí. 4,5:1,5.

Jako předposlední dohrál Honza Smola (1810F) s Evženem Malým (1665F). Honza realizoval převahu pěšce ve věžovce. Realizoval jí přesně, dostal krále do centra, postupoval pěšcem a vynutil výměnu věží s přechodem do vyhrané pěšcovky. 5,5:1,5.

Jako poslední jsem to klasicky, jako vždy když se hraje v nějaké pěkné hospůdce, musel lámat já. Soupeř, Miloslav Černohous (1667F) sehrál zahájení ne úplně přesně a bez problémů jsem v Carro Kannu vyrovnal, pak postupně i stál lépe. Brzo se vyměnily dámy, pak 4 páry figur, zbyla nám 4 věžovka a bylo po výhodě. Naštěstí mlžení ve věžovkách je můj obor a tak jsem popotahoval a popotahoval, až se mi povedlo dostat krále do centra a postoupit jediným pěšákem, kterým jsem mohl hýbat. Po pěti hodinách pečetím na konečných 6,5:1,5 a odjezd domů.

Předpokládám, že až budeme hrát někde daleko od hospody, kde o pivo nezavadíš, nemají tam signál na mobil, není si tam kde sednout a nemají tam zásuvky, tak tam, tam já dohraju první!!!

2 thoughts on “Minireport z Mistrovic

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *