Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Matěj vyhrál, nováčci se zúčastnili

2. kvalifikační turnaj KP mládeže kat. H+D 10, 12 – Ústí nad Orlicí, 9. 12. 2017

Turnaj jsme pořádali my, totiž připravil ho Martin a na place rozhodoval David. Přijely oddíly blízké, mezi nimi také nám neznámé (Nekoř), i vzdálené (Chotěboř, Hlinsko či Železné hory). Z královéhradeckého kraje tu měla zástupce Panda Rychnov. 47 hráčů ve dvanáctkách, 33 v desítkách, celkem 80, do budoucna to nevypadá zle, i když různé oddíly jsou na tom značně různě.

My jsme minule vůbec neobsadili desítky, měl jsem proto radost, že kromě tří stálých účastníků jsem přemluvil i tři hráče s minimálními zkušenostmi, z toho dva právě do desítek.

H+D12

Matěj Kobr byl favoritem jak proto, že byl nejvýše nasazeným, tak coby vítěz prvního turnaje ve Svitavách. Roli plnil až do čtvrtého kola, kdy poměrně hloupě prohrál s Nešpůrkem (mat na poslední řadě). V posledních kolech ale dokázal porazit největší konkurenty, bratry Nejedlé, a pomocné hodnocení mu kupodivu stačilo na první místo, všichni jeho soupeři dosáhli čtyř a více bodů! 6/7, 1. místo, 1517, skvělá obhajoba!

Tomáš Holásek mohl usilovat o přední místa jen tehdy, kdyby porazil všechny slabší hráče. Hned ve druhém kole ale zaváhal se Sysrovou (dáma přivázaná věží ke králi), v závěru přišly očekávatelné prohry s Robertem Junem a Lukášem Nejedlým, takže výsledek jen jakžtakž, na finále to letos nebude, ale ani propadák to není. 4/7, 15. místo, 1166.

Tomáš Macan měl prohry v jiném pořadí, nejdřív s L. Nejedlým, pak až se Sysrovou, v závěru nestačil na Nešpůrka. Ostatní soupeře ale porážel spolehlivě, na jeho hru už se kouká hezky, po zásluze jasně překročil 50% a potvrdil, že 4.VT získal minule právem. 4/7, 17. místo, 1154.

Vojtěch Eliáš už tu hrál vloni a k turnajové hře se vrátil týden před naším turnajem v Lanškrouně. Zpočátku ztrácel, ale pak se slušně rozehrál a vylezl na 50%, i na jeho hru už se v řadě pasáží dá dívat, jindy ale ještě hrubě chybuje. To se bohužel potvrdilo v posledním kole, kdy dokázal zcela vyhranou partii ještě ztratit, škoda, mohl to být nečekaně dobrý výsledek! 2,5/7, 36. místo.

Celkově bez překvapení, favorité se prosadili, rozhodovaly drobnosti.

H+D10

Vít Růžička debutoval týden předtím, kdy v Lanškrouně neudělal ani bod. Tady ale zahájil výhrou, mat věží na h sloupci si asi bude pamatovat dlouho. Na Boušku ve druhém kole neměl, ale ve třetím měl zcela na lopatě Nguyena, jenže koncovku s věží navíc dokázal ještě prohrát … Bodu se pak dočkal ještě v posledním kole, kontumační výhru bral sice jako nezaslouženou, ale pokoušel jsem se mu vysvětlit, že jinak by tam byl soupeř slabší než on – a nemohl přece o šanci na výhru přijít; i kontumák platí! 2/7, 29. místo. Staví figury na dobrá pole a vidí nabízející se plány, zatím ale ztrácí mnoho materiálu. Po dvou týdnech na kroužku …

David Hanák hrál dokonce úplně první turnaj v životě, takže se seznamoval s losováním, hodinami, pravidly – a turnaj dokázal odehrát bez většího prohřešku. Kontumák ho potkal už ve čtvrtém kole, na „opravdovou“ výhru to vypadalo v posledním, ale nedokázal dát mat dámou a králem – jasný domácí úkol! 1,5/7, 33. místo, cenné zkušenosti.

Vítězný Jiří Bouška vypadá jako velký talent, druhý Starý už je zkušený hráč, třetí Dušánek přijel z Rychnova, mnohá další jména se budeme muset teprve učit.

Výsledky obou kategorií jsou na chess-results.

One thought on “Matěj vyhrál, nováčci se zúčastnili

  • Honza Pokorný napsal:

    Tak základní matová vedení jsme dělali opakovaně, ale jde o to, kdo jak poslouchá 🙂
    Jinak Tomáše Macana bych už viděl po Novém roce k pokročilým…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *