Šachový klub Ústí nad Orlicí

Takový krotký zápas

ŠK Ústí nad Orlicí A – TJ ŠO Chrudim 4:4

Mělo to být finále sezóny, zápas o všechno, urputný mač … a byla z toho nedělní selanka, kdy dvakrát o nic nešlo. Po prohře v Polabinách už jsme Chrudim dohnat nemohli a ani jsme nebyli kompletní, Martin hrál ligu, omluvil se např. i Jenda nebo Zdeněk Šimek, vzadu zaskakoval Martin Čech. Hosté celkem kompletní byli, chyběl jim jen druhý hráč Komárek.

Na začátku nezbytné dohadování, kdo že bude stavět figurky, nařizovat hodiny (umí to někdo?) apod. Zápisu o utkání se naštěstí ujal Kuba, většinu hodin zařídil Martin, a dokonce jsme přemluvili Jardu, že bude rozhodčím („Já nechci bejt rozhodčí, já skončím brzo!“ „Ne, ty budeš hrát koncovku jako poslední.“).

Přátelská remíza se objevila po pár tazích na první desce, Zdeněk Beil to s Pavlem Němcem opravdu nehrotili. 0,5:0,5

Jinde se hrálo trpělivě, ale bez nějaké viditelné převahy.

Jako druhý skončil Vláďa Kalousek, ale jeho půlka tentokrát přišla až v koncovce, před čtyřicátým tahem. Měl černé s Kokešem, draka sehrál krotce s přechodem do horší koncovky, tam se ale děly věci. Ve věžovce každý vyžral soupeři jedno křídlo a nastaly pěšcové dostihy, které je zábavné sledovat s motorem (bez motoru můžete analyzovat několik týdnů, hráči to ale natahali dost rychle), nejpikantnější je naprostý závěr:

Bílý tu zahrál pochopitelné, leč chybné 38. Kb2? a  mohlo přijít šokující 38. … Vh1!! Myšlenkou tahu je zahrát h3-h2, obětovat věž na první řadě se šachem a postavit dámu. Bílému nepomůže ukrýt se králem na d sloupci, mezitím pošlape géčko. A ani dát věž za pěšce h2 nestačí, pěšci sice dojdou až na sedmou řadu, ale černý si postaví dámu na géčku právě včas, aby společně s věží krále zmatila. Partie však pokračovala ve vzájemném srozumění 38. … Va4? 39. Kb3 Va1 40. Kb2? 1/2, celkově 1:1

 

 

 

 

Třetí půlku přidal na čtyřce Vlasta, hrál černými na Hlaváčka volžák, ale po oboustranném oťukávání si ucpal černopoláka, takže možností aktivity moc nebylo. Zodpovědně se přišel zeptat, ale já vnímal leda svou pozici, půlka dobrá. 1,5:1,5

Pak myslím vyhrál na třetí Vašek, ale rovnováhu v kosmu udržel svou prohrou na páté Kuba, 2,5:2,5.

Vašek na mého pardubického spoluhráče Malivánka bílýma ve francouzské nic moc nevymyslel, ale černý to pak zbláznil a nejspíš přehlédl Vaškův svělý kontr:

17. … Vxf3? Dalo se normálně ustoupit koněm. 18. Sxf3 Jxd4 Kdyby teď dáma musela ustoupit, měl by černý pravdu a královské křídlo by se bránilo špatně. Jenže … 19. Jxd5!! Nádherný hák. Chvíli trvá zorientovat se, co vlastně komu visí, ale pak se zjistí, že ta kvalita, co má bílý navíc, mu ve všech variantách minimálně zůstane, protože černý nikdy všema napadenýma figurkama neustoupí. Bílý vylezl nakonec ze zápletek dokonce se dvěma kvalitama navíc. 1:0

 

 

 

 

 

Naopak Kubovi se nezadařilo, měl sice po letech bílé a ve svém Londýnu získal s Krysem perspektivní pozici, ale zvolil špatný plán, zamotal se figurkama a soupeř pak výměnama obnažil prekérní postavení bílého krále v centru. Závěrečný útok při nestejnopolných střelcích je velmi poučný, ale pro naše barvy depresívní. 0:1

Někdy v té době jsem přidal půlku na druhé desce , s Tomášem Trhalem jsem v Tarraschovi černými bránil pozici s pověstným plusem pro bílého, kladli jsme si léčky, i bez dam se muselo počítat, ale končilo se v mrtvé remíze s nestejnopoláky. 3:3

Dohrávaly poslední dvě desky, Jarda a Martin. Paradoxem je, že s opačnými barvami hráli totéž zahájení (skotská či 4J s d4).

Jarda šel s Linhartem bílýma cíleně do koncovky, rozbil mu pěšce na královském křídle a hledal vhodná pole pro jezdce, ale soupeř měl pěknou dvojici střelců a pěšcové centrum, v závěru mohl zajímavě otočit vývoj pro sebe:

33. … e4! 34. fxe4 Ke5!! Hrozí Kd4 vidle, hrozí i Sxh4 s vytvořením vzdáleného volňáka. Pořádné analýzy nejsem schopen. Každopádně přišlo jen 33. … Ke6 34. Kg3 Sf6 35. Je2 a partie skončila během pár tahů smírem. 1/2

 

 

 

 

 

 

 

A to už bylo jasné, že zápas skončí i celkově plichtou, Martin Čech tahal nestejnopoláky 3:3 na jednom křídle proti Honkovi snad jen proto, aby Jarda nedohrával poslední. Podle průběhu to ale mohlo být i lepší, měl totiž černýma dvojici střelců a útočné možnosti na královském křídle. V analýze jsme úplně průkazné varianty nenašli, motor je vidí, ale v trochu jiných momentech než my. Ještě po výměně dam se dalo hrát na dvojici střelců, naopak nestejnopoláci byli remis. Lehce jsme se báli, aby soupeř v závěru nerozšlapal a pěšce, ale k tomu nebyly předpoklady. 1/2

Tak tedy 4:4, šest remíz, do kontroly hotovo, pro postupující Chrudim ztráta, kterou jistě unesou, pro nás taky ztráta, protože druhé Polabiny D teď už nedohoníme.

Vedle bojovalo statečně naše béčko s vysokomýtským béčkem, ukázala se Verča Š. výhrou nad Marinovem a skvělý skalp Jana Kučery získal Jirka Píše, počítají se i půlky Martyho s Jirkou Koskem a Vítka Kapouna s Lubošem Ptáčkem. Nakonec ale Mýto vybojovalo vítězství vepředu, i když Petr Jániš Mariána v jeho sváteční den zle trápil a k  půlce neměl vůbec daleko.

 

 

 

9 thoughts on “Takový krotký zápas

 • Pavel Holásek napsal:

  Ještě koukám na kuriózní fakt, že v neděli ve Šnytu hrálo hned prvních šest hráčů průběžného pořadí jednotlivců!

 • Honza Pokorný napsal:

  To „nic moc nevymyslel“ u Vaška se mi nezdá – partii jsem neviděl, ale podle rozmístění figur tipuju jednu z hlavních variant francouzské Jd2 Jf6 (nezdá se mi jen tah Db3, ale asi záleží na pořadí), kde černý skutečně kvalitu na f3 obětuje, ale kůň chodí přes h5, ne g4.
  Poprvé jsem to viděl tuším v partii Navara-Valejo Pons ještě z juniorského věku.
  Kontrazvedák na d5 je velmi, velmi poučný, hodný zapamatování 🙂
  PS: Obecně mě těší výsledky našich mlaďáků v A i B, tam má oddíl velkou perspektivu…

  • Pavel Holásek napsal:

   Ne, tu variantu znám, ale tohle byla přetažená 3. e5 s časným f7-f6 a pak se na to koukni, bylo to takové oboustranně neučesané, bílý střelec např. potahoval Sc1-g5-c1-e3-g5.

  • Tomáš Trhal napsal:

   Jirka Malivánek, to hrál vynalézavě. Mohl hrát místo to Jxd4, bezpečně Jh2 a dobere si kvalitu zpátky s takovou rovnou hrou. Mně se to Jxd4 při partii taky líbilo, neviděl jsem ovšem Jxd5. To se Vaškovi fakt povedlo :).

   • Pavel Holásek napsal:

    S motorem v zádech musím napsat, že ne, protože po 18. … Jh2 přijde zvedák z druhé strany 19. Sxd5!!. 🙂

    • Tomáš Trhal napsal:

     To jsem taky neviděl :), ale já toho neviděl hodně, např. u sebe. Jsem neviděl Pavle Tvoje d4 a následné Jd5 :). Po tom d4 jsem čuměl.

     • Pavel Holásek napsal:

      No co, uvědomil jsem si, že to není izolák, ale volňák, tak jsem s ním šel dopředu.

     • Tomáš Trhal napsal:

      Já jsem si pak vyčítal to Kf1, celkem místo toho bylo zajímavý fxe4. když dxe4 bylo tam Sd8 se ziskem kvality. Po fxe4,. Jxe4 jde Vxd5. Já si chtěl uhnout z černých polí, kvůli nějakému šachu střelcem a to byla velká ztráta času a pak šlo to d4 a Jd5.

     • Pavel Holásek napsal:

      To je fakt, to je nepříjemný.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *