Šachový klub Ústí nad Orlicí

Co dřív? – Trénink, odkazy, přenosy

Najednou se roztrhl pytel s tím, co můžeme dělat.

1) Zpráva FM Tůmy z Harrachova – dostupná na chess.cz. Mj. 30 instruktivních komentovaných partií mládeže – opravdu doporučuju pořádně prostudovat, srozumitelné i pro méně pokročilé hráče!

2) Prague International Chess Festival – web zde, samozřejmě online přenos, od zítřka vždy v 15.00, parádně obsazené turnaje u nás v ČR! Hráče představil na nss.cz Robert Cvek (turnaj Masters a turnaj Challengers), v Masters hrají z našich Navara a Láznička, jinak silní Indové, Poláci, šachová legenda Gelfand nebo „rapl“ Rapport, v Challengers z našich Stoček, Michalík, Van (totiž Nguyen) a Krejčí, jinak další legenda Širov, mistryně světa Ju Wenjun a řada nadějných mladíků včetně mého oblíbence Praggnanandhaa. To bude prostě podívaná skoro jak Wijk aan Zee! 🙂

3) MČR mládeže Kouty nad Desnou – od soboty do soboty, pod dozorem Martina Šmajzra nás zastupuje Soňa Leksová v D16, Dominika Šmajzrová a Markéta Holásková v D14 a Vojta Holásek v Národním openu. Zároveň se (od pátku) hraje i MČR juniorů. Odkaz na onliny přidám, až bude. Fandíme našim a učíme se od nejlepších!

4) Nový web Roberta Cveka je na stejné adrese jako dosud, ale výrazně aktualizovaný. Videolekce jsou sice placené, ale články a videa na youtube vám vystačí samy o sobě nadlouho.

P. S. Pokud jde o budoucí akce, tak před jarní smrští je trochu klid, Třemošnici 9. 3. neorganizuju (ale klidně jeďte, máte-li auto). V sobotu 23. 3. hrají malí (2008 a ml.) v  Chotěboři, to je daleko, kdyby se někomu chtělo brát auto, uvítám to, Tomášovi půjde o postup do finále. V sobotu 30. 3. mohou velcí i malí (2004 a ml.) do Mistrovic, já nebudu, ale odvoz jistě časem domluvíme. Propozice vždy hledejte na chesspce.cz.

24 thoughts on “Co dřív? – Trénink, odkazy, přenosy

 • Pavel Holásek napsal:

  Pohled z Ústí: Vojta potvrdil nasazení, druhé místo se počítá, viděl jsem jen prvních pět kol, stačilo mu přepočítat soupeře v taktice, turnaj ho nekonfrontoval se silnými hráči, je čas dělat na strategii. Domča udělala velký pokrok, odstranila začátečnické chyby a hraje pořádné šachy, může jít dál nahoru. Soňa hraje to svoje, aktivní vynalézavé šachy se spoustou drobných mezer ve strategii i taktice, „stačí“ vydržet a dělat. Markétka se nechytla a skoro vždycky nepokryla základní hrozbu v pozici; dodržovat zlatá pravidla!

  • Martin Šmajzr napsal:

   Já mohu jen doplnit letmý pohled z Kout, vzhledem k mým povinnostem jsem neměl skoro žádný čas, takže trenérsky jsem se věnoval trochu jen Domče po večerech. Vojtu pominu, soupeře kosil celkem s přehledem, pro další růst by byl ale vhodnější FIDE open.
   Pro všechny tři holky platí myslím celkem to samé – na této úrovni mi přijde, že zahájení není problém, tady se moc teoretické varianty nehrají, stačí dodržet základní poučky – vývin figur atd. Problém je pak v přehlížení taktiky a s tím, že v určitých pozicích nevědí moc, jaký plán je ten správný. Tam je myslím recept celkem jednoduchý, ale rozhodně ne rychlý, hodně hrát a zanalyzovat si hodně partií (nejen svých, partií jen z tohoto MČR je kvanta) a poučit se z toho. Takže bude záležet jen na nich, kolik času tomu budou ochotné věnovat.

 • Pavel Holásek napsal:

  Soňa má velmi poučnou koncovku!

 • Pavel Holásek napsal:

  Hodně štěstí všem našim v dnešním posledním kole!

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnes radši nekoukat, leda na Domču. (A do partií z minulých kol na Vojtu.)

  • Martin Šmajzr napsal:

   Tak Domča bohužel taky rychlý konec. Stačilo místo Dg6 dát Dh6 a byla v pohodě. A můžu jí po každém kole říkat, ať hlavně přemýšlí, co asi zahraje soupeřka v příštím tahu. To Jd5 bylo hodně jasné.

   • Pavel Holásek napsal:

    Jasně, ale pořád hraje slušně a pomalu, tady si prostě nalezla do zápletek a tam je třeba hrát přesně.

 • Pavel Holásek napsal:

  Vojta porazil po desetiletých talentech i osmiletého a má na čele bodový náskok.

 • Pavel Holásek napsal:

  Markétčin zákon: Pokud je v pozici šejd, do kterého si lze nalézt, Markétka ho najde.

 • Pavel Holásek napsal:

  V Praze dnes třináctiletý Praggnanadhaa porazil Širova!

 • Pavel Holásek napsal:

  Tak holky můžou dnešní dopoledne odepsat, ještěže se to dá rychle napravit.

 • Pavel Holásek napsal:

  Tu tůru po hřebenech vám v Koutech fakt nezávidím, já bych tam nešel. 😉

 • Pavel Holásek napsal:

  Přenosy ve flashi mi u dívek dnes nejedou, ale v html ano. Kdo učil Soňu Tarrasche? 😮

 • Pavel Holásek napsal:

  Historka: Vojta potřeboval po prvním kole včas odjet, protože hraje na plese. Říkám mu: „Nějaká dvanáctistovka, to dáš ve svém tempu úplně v pohodě.“ Přijdu k desce po deseti minutách, stojí tam 1. Jf3 Jf6 2. c4 a soupeř myslí :-). Tušil jsem nejhorší – a skutečně: Vojta vyhrál v čase 15.49 (začátek ve dvě) – a vlak odjížděl v 15.50 :-(. Inter arma silent Musae.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *