aneb Smečku sedmibodových převyšoval vítěz o dvě hlavy
aneb Kdo se nezranil, nemohl vyhrát
aneb Možná přijde i velmistr

49. ročník Orlické šachovnice, 6. 4. 2019

Všechno při starém, všechno jako na drátkách, pořadatelský tým v čele s Martinem Šmajzrem je zajetý, přijela spousta hráčů (147, totiž 129 + 28) a ani našich nebylo málo (15, resp. 13 + 2). V kulturáku je místa dost, ani nepražilo slunce (kromě závěru posledního kola), čokolády tentokrát neroztály.

Výsledky visí na chess-results.

KP do 8 let

Téměř třicítka těch nejmladších. Teprve čas ukáže, kdo půjde nahoru, kdo u šachů zůstane. Superfavorit Jiří Bouška se nakonec rozhodl hrát hlavní turnaj (a právem!), stoprocentní tak byl druhý talent Tobiáš Komárek ze Svitav, hned dva hráče v popředí má Letohrad (na snímku druhý Vojtěch Sysr a třetí Jiří Hlaváček ze Železných hor).

Dívky startovaly právě tři (Leontýna Dospíšilová z Poličky, Ema Teplá z Hlinska a Barborka Martincová z Králík).

Nás mohlo těšit dvojnásobné zastoupení v podobě Jana a Jakuba Vítka, kteří chodí na kroužek úplně nově, byl to jejich první turnaj a hned sbírali body (2,5/7 a 2/7), zdá se mi, že cit pro figurky mají a ledacos už vidí. Přitom patřili k nejmladším účastníkům! (Jan vpravo.)

Hlavní turnaj

Proti běžným krajským přeborům tu byli hlavně hráči z blízkého okolí se slabší výkonností, mnozí z krajské špičky chyběli. Přesto přijely i vzdálenější oddíly (hojně byly zastoupené např. Železné hory), dokonce se objevily děti z Grygova či z Liberce (!). Vepředu se bojovalo o každý bod … a vzadu to byla bezstarostná hra a sbírání zkušeností.

Konečně se podařilo vyhrát největšímu favoritovi Janu Jirouškovi (Polabiny) s bodovým náskokem před smečkou sedmibodových pronásledovatelů. Z nich měl nejlepší pomocné hodnocení maličký Jiří Bouška (Hlinsko), čerstvý přeborník republiky do osmi let, Rychlé tempo mu zjevně sedí. “Až” třetí (a druhý mezi staršími chlapci) byl další favorit Michal Jareš (Polabiny) a za ním Adam Zrůbek z Grygova. Paradoxem je, že vítěz hrál o berlích, druhý se sádrou na předloktí. Mezi sedmibodovými byli i naši: pátý Matěj Kobr a osmý Michal Píše.
Mezi dívkami vyhrála Eliška Sysrová (Letohrad) – ta nám letos pomohla v KPDMŽ – před našimi Soňou Leksovou a Domčou Šmajzrovou, z mladších dívek byla nejlepší Kristýna Pařízková (Železné hory).

Celkem tu hrálo třináct našich, které jsem dokázal sledovat jen z rychlíku, takže stručně:

Matěj Kobr hrál s přehledem, ztrácel jen s favority, právem byl vepředu, paráda! 7/9, 5. místo, 1491.

Michal Píše se v první půlce trápil, finišem 4/4 se aspoň dotáhl na dostřel vítězům. Při své poslední účasti nezklamal. 7/9, 8. místo, 1457.

Tran Tuan Anh na začátku ztrácel a drápal se zespodu. V posledním kole se dostal až proti Matějovi a kladl mu tuhý odpor. 6/9, 24. místo, 1312.

Soňa Leksová určitě chtěla ve svém posledním ročníku hrát vepředu, ale ztrácela s rodinou Málkovou a s Kýrem a “mezi lidi” už se nedotáhla, zlato mezi dívkami jí vyškrábla  Eliška. (Ještě hůř dopadla vloni při své derniéře Verunka.) 6/9, 25. místo, 2. dívka, 1324.

Dominika Šmajzrová úspěšně doháněla ztrátu ze čtvrtého kola, zastavil ji až Adam, drama s Kotizovou v posledním kole přineslo remízu (vyhrát mohly obě). 5,5/9, 29. místo, 3. dívka, 1270.

Tomáš Macan jde nahoru, prohrával jen s favority a pak postupoval po remízách, oproti nasazení si polepšil. 5,5/9, 32. místo, 1258.

Tomáš Holásek si zahrál s Jirouškem, ale jinak měl většinou soupeře bez VT, jakžtakž. 5/9, 52. místo, 1272.

Vítek Růžička mě příjemně překvapil, skončil nejlépe z kroužku začátečníků, zejména díky finiši 3/4. 4,5/9, 61. místo, 1165 – není to 4.VT?

Vojta Eliáš tak často nehraje a bylo to slušné, typický “švýcarský kyvadlový turnaj” – bílýma nula, černýma bod. 4/9, 67. místo, 1157 – čtyřka?

Markéta Holásková nemá rychlou ruku a válčila s velmi střídavými výsledky, nakonec dala půlku s figurou navíc?! 4/9, 81. místo, 1135.

Matěj Křížek je druhý z nadějných začátečníků, bodoval hned v úvodu a hrál pak se silnějšími soupeři. 3/9, 97. místo, 1048.

Vojtěch Tomik tady byl z našich nejmladší (o rok nemohl hrát osmičky), pomalu se učí, stačí vydržet. 2,5/9, 112. místo, 1016.

David Hanák si vytáhl Černého Petra jako poslední z našich, povedl se mu ovšem pěkný mat pomocí dvojšachu! Asi mu zabavím mobil, pak to bude lepší. 😉 2/9, 118. místo.

Co ještě? Po delší době se na turnaji ukázala Verunka (a pomáhala s rozhodcováním), opět tu byla paní Píšová s programem pro volné chvíle u našeho odpočinkového stolu, David Kameník zvládal mladé hráče, Martin Dudla s Katkou bufet … a mezi hosty turnaje se objevila i mezinárodní rozhodčí Kateřina Šmajzrová s velmistrem Pavlem Šimáčkem, aby ukázali mladým nadějím, kam to lze dotáhnout.

Ztráty a nálezy – dva kusy oděvu k vyzvednutí u mě.