Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Letmo z finále v Poličce

Sobota 18. 5., 14.15

Hraje tu osm našich. Soňa a Michal šestnáctky, Tomáš H. dvanáctky, ostatní open (Matěj, Adam, Verunka, Markétka, Tomáš M.). Výsledky na chess-results.

Místnost je těsná, terasa, kde sedíme, když nehrajeme, taky. Ale je slušně, kdepak nedávné deště!

Soňa s Michalem v prvním kole po dlouhém boji remízovali. Ve druhém prohrál Michal rychle s Jirouškem, Soňa hezky pozičně přehrála Moravce.

Tomáš H. má samé těžké soupeře, zatím dvakrát prohrál s Večeřem a Junem, když nevyužil aktivní pěkné pozice.

Verunka má dva body se slabšími soupeři, Adam se vytáhl a ve věžovce udolal druhou nasazenou Kalousovou (1556!). Matěj prohrál po boji s prvním nasazeným Bulvou. Markétka i Tomáš M. vyhráli ve druhém kole proti slabším (Markétka bez dvou figur 🙂 ).

Zábavu obstarávají hlavně blicky, kde se naši střídali proti Honzovi Jirouškovi.


15.20

Hubené kolo. Matěj s Adamem remizovali, prohrál Tomáš H. (dával Lukáši Nejedlému materiál a útok nestačil), Markétka (se Šafářem až v pěšcovce). Na prohru stojí Soňa (obětovala Rožkovi nekorektně figuru), Verunka na první s Bulvou i Tomáš M. (ale drží se s Kalousovou až do věžovky). Šanci má Michal, jeho soupeř Moravec je v kisně.

15.55

Vše dopadlo podle očekávání, Míša vyhrál. Malí a open už hrají poslední kolo.

16.50

Tomáš H. slavně zvítězil, Šlosara deklasoval závěrečnou obětí věže.

Adam se Verunkou sehráli tragikomedii nepozorností, Verunka nejdřív nechala stát figuru, pak ještě přehlédla vidli na krále, dámu a věž … a Adam vidli nedal! Přesto vyhrál a má 3,5/4! Matěj soupeři chytil figuru, Tomáš M. posbíral, co se dalo. Jejich výhry nenapodobila Markétka, pozice se jí zhroutila.

Michal prohrál, s Lihotským si vlezl do pasivní varianty a ani po výměně dam musel řešit problémy, úplně pak přehlédl akci po g sloupci. Soňa hraje, ale s Půlpánem jí chybí střelec.

17.02

Pro dnešek konec přenosu. Zítra o půl deváté.

neděle, 9.25

Většina včas namístě (včera řídil pan Macan, dnes pan Leksa), problémy měla Holáskova část výpravy, protože vlak nabral dest minut a modlili jsme se, aby ve Svitavách počkal přípoj. To se stalo, takže děti kolo stihly.

Když jsem dorazil přes Penny Market i já, potkal jsem už na terase Markétku :-(, doplatila na oslabené královské křídlo. Tomáše jsem uviděl právě, když Bouškovi dával možnost získat figuru :-(.

Soňa hraje proti Jirouškovi strategicky náročnou pozici, Honza má na čtyřech centrálních sloupcích šest pěšců, většinou na bílých. Jsou tu i faktory jako 2J x 2S či hra na opačných křídlech.

Michal půlil s Rožkem v blokované pozici.

V openu Tomáš M. vyhrál nad Bohuňovskou, měl figuru navíc. Figuru navíc má i Matěj a měla ji i Verunka, teď už ji nemá, ale zato svírá soupeře ve vazbách ze všech stran. Naopak figuru míň má Adam na první proti Horákovi.

10.05

Partie dopadly dle očekávání (Matěj a Verunka bod, Adam nula). Soňa po dramatickém průběhu remízovala – s figurou míň vytvořila nepříjemnou protihru.

Jan Jiroušek (1898) – Soňa Leksová (1370), 5. kolo:

Soňa obětovala nekorektně figuru, což jí dalo slušné praktické šance. 29. … Vxb5!!? Nyní nejde 30. Vxb5?? Dd1+ 31. De1 Df3+ -+. Dá se hrát dále po 30. Ve1! 30. Sf6+!? Rozhodnutí se čtyřmi minutami na hodinách, bílý to nehrotí a vynucuje remízu. 1/2

A ještě včerejší Tomášovu výhru:

Tomáš Holásek (1021) – Jan Šlosar (1195), 4. kolo:

Černý ucpal dráhu dámě na g7, jak to šlo, ale nestačilo to. 19. d6+! Kh8 20. Vxf6!! a mat dalším tahem po jakékoliv odpovědi černého! 1:0

11.25

Tomáš prohrál rychle, přehlédl s Horákem dámu. 🙁

Soňa remízovala s Lihotským, prý stála hůř. Michal přepočítal Václavíka v pěšcové koncovce, kterou hrál pomalu a zodpovědně.

Markétka prohrála s Bohuňovskou, Tomáš M. po boji s Matějem. Verunka porazila jediného dospělého hráče openu Stehlíka.

Adam hraje napínavou partii na druhé desce se Šafářem.

Ale prohrál, v koncovce těžkých figur mu chyběl prostor.

13.05

Schyluje se k poslednímu kolu. Michal musí hrát na výhru s Půlpánem, aby ho nepředběhl Lihotský. Matěj jde na první proti Horákovi, Verunka má na třetí Kalousovou, Adam na čtvrté má velkou šanci se Včelou.

13.55

Takové kdovíjaké kolo. Soňa je bez figury a mlží. Michal má pozici snad malinko horší, ještě nadlouho. Tomáš H. má za materiál náznak útoku.

Bohužel prohrál Adam, nestačil v koncovce, krásně rozehraný turnaj tak odepsal třemi nulami v řadě. Vyhrál Tomáš M., udolal soupeře v koncovce a půjde nahoru. Mates se na první celkem drží v koncovce V+J x V+J. Verunka má za pika aktivitu, už bez dam. Markétka utekla hrobníkovi z lopaty a hraje s kvalitou navíc.

14.15

Verunka prohrála, prý nějaké vidle a pak nějaké vidle. Tomáš je bez dvou figur a kompenzace je mlhavá. Markétka je vyhraná. Matěj stále drží maličko horší pozici. Michal taky.

14.30

Soňa prohrála a Tomáš H. půjde taky od toho.

Michal se drží, Půlpán se zatím k ničemu nedostal a už má jen 10 minut.

Matěj je pod tlakem, ale jeho soupeř už má dokonce jen 6 minut.

14.40

Matěj prohrál, nakonec po náročném boji něco přehlédl.

Michal počkal na remízu Lihotského, hned potom to zapůlil sám a postupuje ze čtvrtého místa!

Letmé závěrečné hodnocení

Michal Píše herním projevem nenadchl, ale prokázal zkušenost a dokráčel k tomu podstatnému, totiž postupu. Čtvrté místo z nejstarší kategorie nevozíme každý rok!

Soňa Leksová hrála naopak pohledné šachy, ale dost nevyrovnané, kvůli hrubkám má méně bodů, než jsme asi čekali.

Tomáš Holásek byl outsiderem a svůj stín nepřekročil, většinou někde ztratil figuru. Ale proti favoritům hrál nebojácně a jednou to vyšlo.

Matěj Kobr hrál v openu výborně, bojoval o medaile, prosazoval se trpělivou poziční hrou. Škoda, že mu kvůli nemoci těsně utekl postup, ze čtrnáctek jdou na Čechy všichni!

Veronika Holásková se po skoro ročním výpadku znova zapojuje do soutěží, ukazuje, že šachy nezapomněla, litovat může jen prohry s Adamem, kde se projevila únava.

Tomáš Macan nestačil na favority (ale trápil je!), proti slabším hráčům byl však stoprocentní, jeho vzestup nekončí!

Tran Tuan Anh měl fantastickou sobotu, ale dnes už nic nepřidal. Turnaj odehrál vepředu a už by tam patřil!

Markéta Holásková se netrápila tak hrozně, jak ukazují výsledky, koukat se na to dalo.

Kraji vládnou Polabiny, Chotěboř, vidět byly Železné hory. My nejsme v úplné špičce, ale hrajeme s nimi.

Na závěr opakuju význam pravidelného tréninku taktiky a nutnost soustředění při partii (zlatá pravidla) – značnou část partií stále rozhodují běžná přehlédnutí, toho se dá zbavit!

P. S.: Najděte Michala.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *