Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Krajská sezóna mládeže zahájena ve Svitavách

Všechno je, jak má být, „ty hlavní turnaje“, totiž kvalifikace krajského přeboru mládeže, jsou zase tady. Dolfa je zkušený pořadatel, děti trochu povyrostly a přes prázdniny usilovně trénovaly, takže z toho byla velice příjemná sobota.

Mění se obsazení kategorií, do dvanáctek přichází silný ročník 2001 (Kupsa, O. Cach, Ambrožová, Brejša, J. Nešpůrek a náš Vojta), v desítkách mají zelenou Bílek, Pavlíček, Ludvík, E. Žejdlík, O. Švanda … Zase to letos bude trochu jiné.

Měl jsem radost, že se na kroužku přihlásili skoro všichni, kdo mohli jet. Bohužel pak odpadli Martin Paukert a Jan Kleisl, ale i tak naše sedmičlenná výprava nevypadala špatně.

Hned v prvním kole jsem byl velice potěšen předváděnou hrou, všichni začali jako staří mazáci, vyvíjeli figurky na přirozená místa, chyb dělali málo, pěkně se na to koukalo.

Později se vyjasnilo, že s výjimkou Holásků se budeme pohybovat spíš v průměru až podprůměru, ale příliš to nevadilo. Vždyť kromě Vítka Falty patřili ve svých kategoriích všichni k těm mladším a mají tam minimálně dvě sezóny před sebou.

H+D12

Vojtěch Holásek měl sice patřit k těm silnějším, ale sbírat body do finálové osmičky nemuselo být úplně snadné – odhadoval jsem, že na přední místa může myslet minimálně devět hráčů. Odstartoval dobře a předváděl nápadité aktivní šachy, hra bez zápisu mu svědčí. Jen to zacházení s časem, sází to tam v příliš rychlém tempu, i když sem tam už se zamyslel. Klopýtl jen černými s Nešporem, který turnaj dlouho vedl, a po pěti kolech bojoval se čtyřmi body o úplnou špici (porazil mj. Dědkovou, Kolomého a krajského přeborníka Kupsu). Poslední dvě kola přinesla tradiční silné soupeře – Lucii Ambrožovou a Ondřeje Cacha – a bohužel dvě nuly, i když obě partie měl rozehrané dobře. Hrubky přece jen přišly. Nakonec tedy 4/7, byť s pěkným Buchholzem, a pouhé 9. místo – poslední kolo ve Švýcaru je neúprosné. Každopádně nejlepší šachy z našich.

Jiří Píše ukázal, že se za ten rok ledacos naučil, partie mají hlavu a patu, vytváří hrozby, bohužel ale ještě nevidí hrozby soupeřovy, ztrácí materiál, dostává náhodné maty. 3/7, 18. místo (celkem 25).

Veronika Šmajzrová ani letos nechodí do kroužku, na hře to ale nebylo poznat, hraje dost solidně, sbírá materiál, hromadí výhody. Konkurence však byla příliš silná. 3/7, 2. místo mezi dívkami, 20. celkově.

Jonáš Koditek musel stejně jako ostatní do vyšší kategorie a chyběli mu tam slabší soupeři, na nichž by se chytil. Jeho partie sice nebyly žádné jednobrankovky, ztrácel ale jednu za druhou a od posledního místa se odpoutal až v posledním kole. Naštěstí neztrácel optimismus a bojoval, i u něj je vidět zlepšení. 2/7, 24.  místo.

H+D10

Veronika Holásková na začátku turnaje trochu pospávala, chyběla tomu energie a při nepříjemném losu (E. Žejdlík, Pavlíček) z toho byl start 1/3. Hrála ale lépe než vloni, figurek nastavila o dvě třetiny míň než obvykle a postupně bodovala, až se v posledním kole dostala na první desku proti vedoucímu Marku Bílkovi. V partii sice postupně prohrávala o dvě figury, ale jedna z nich byl střelec obětovaný na h3 a s těžkými figurami si vytvářela proti rozbitému královskému postavení zajímavé hrozby. Soupeř si je asi neuvědomoval a do jedné z nich spadl. Takže závěr snů 4/4, souhrnně 5/7, 1. místo mezi dívkami a 4. místo celkově!!! Krásný vstup do sezóny!

Kateřina Dudlová hrála svoje nebojácné šachy ve stylu „napadnu, co vidím“ a bojovala asi uprostřed pelotonu o jednu z medailí mezi dívkami. Až prohra v závěru rozhodla o tom, že její umístění bude trochu podprůměrné. 3/7, 4. mezi dívkami. Je zajímavé, že oproti jarnímu KP v kat. D8 (při Orlické šachovnici) se pořadí dívek obrátilo – na jaře byla lepší dvojice Dudlová, Kalousová, nyní dvojice Holásková, Vašková. Ale rozdíly nejsou velké.

Vít Falta se odvážně po měsíci chození do kroužku vydal na svůj první turnaj, zvládl hru s hodinami, ukázal, že si z kroužku pamatuje „schody“ dvěma věžemi i šustrmat a stejně jako Kačka dosáhl výsledku 3/7. Dobrý vstup na turnajovou dráhu!

Odkazy na výsledky a reportáže sem průběžně doplním, až se objeví: výsledky dvanáctek, výsledky desítek, reportáž Poličky.

Na závěr partiové ukázky.

Vojtěch Holásek (III)  – Adam Kolomý (III, Lanškroun):

Bílá pozice je určitě pohodlnější, lze vyvíjet věžky, lze vymýšlet přeskupení Sc2, Dd3, Vojta ale není zrovna trpělivý hráč. 1. Sxh6!? I takhle to jde, věčňák je tam vždycky a lze hrát i dál, pro černého to není psychologicky snadné. 1. … Kh8? Přílišný respekt. 2. Sg5 Sxg5 3. Jxg5 f5

4. Df4! Nejenergičtější pokračování, to jsem měl radost! 4. … Df6 5. Sxc6 Sxc6 6. Dg3? Tam je naopak jakási chiméra, kdovíjaké vidiny se Vojtovi honily v hlavě. 6. … Vbc8? Ne, tam se partie nerozhodne. 7. Vae1 Vfe8 8. Dh3+

8. … Dh6?? I po lepším 8. … Kg8 9. Dh7+ Kf8 10. Dh8+ Ke7 11. Vxe6+ Kd7 (Dxe6? 12. Dxg7+) 12. Vxf6 Vxh8 13. Vxf5 by měl bílý tři pěšce navíc. 9. Jf7+ atd. 1:0

—————————————————————————————————————————————-

Vojtěch Tesař (Litomyšl) – Veronika Šmajzrová (IV):

Dva pěšci jsou dva pěšci a rozbité královské křídlo je taky problém, ale to ještě na zadnějších šachovnicích není nic, co by se nedalo zvrátit. 1. … Jd4 2. Kh1? Vždyť nic nehrozilo. Ani jeden z hráčů v této fázi nevidí mohutné Jd5! 2. … Jxc2? 3. Ja5? b6 4. Jb7? „Aktivizace“ jezdce je pouze pro silné povahy. 4. … Sd4 Bílý jezdec je chycen … ale černý taky, např. po 5. Dd2. 5. Vc1

Může černá zachránit jezdce? Ano. 5. … Sxc3! 6. bxc3 Jxa3 7. Vce1 Teď se zase vynořuje motiv Ve1-e3-g3 … a opět ho ani jeden z hráčů nevidí. 7. … Jb5? 8. c4? Jc3? 9. De3? f5 10. Dg3? Partie se definitivně převrací ve prospěch černých figur, koncovka bez chyceného jezdce je jasná. 10. … Dxg3 11. fxg3 fxe4 12. dxe4 Jxe4 13. Vf4?

13. … Jf2+!! Ještě lepší bylo 13. … Jxg3+!! 14. hxg3 Vxe1+ 15. Kh2 Vb8. 14. Kg1 Vxe1+ 15. Kxf2 Vfe8 atd. 0:1

———————————————————————————————————————————

Marek Bílek (IV, Polabiny) – Veronika Holásková (IV)

Střelce na h3 obětovala Verunka dobře, ale druhá figurka, kterou kdesi nechala, to už je moc. Přesto stojí černé figury aktivně a nějaké hrozby tu jsou. Např. Vh5 (i když to se pokryje tahem Df3), např. h6-h5-h4, někdy třeba vyjde Vxg3+ … Bílý prostě musí trochu dávat pozor. 1. Jd5?? Což neudělal. 1. … Vxg3 mat! Jako v Harrachově. Zlaté géčko! 0:1

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *