Šachový klub Ústí nad Orlicí

Praggnanandhaa mistrem světa do 18 let

Indického hráče s nevyslovitelným a nenapsatelným jménem Praggnanandhaa si všímáme od Harrachova 2016, kdy měl FM Vlasák přednášku o velkých talentech mezi mládeží, což byl kromě Praggg…všakvítekoho ještě uzbecký hráč Abdusattorov. Ukazovali jsme si na jejich partiích vylepšování figur, hru podle plánu, nezájem o remízy a znalost šachové klasiky.

V Indii právě skončilo mistrovství světa mládežnických kategorií a Praggnanandhaa tam zazářil: stal se mistrem světa v kat. U18 (nar. 2001 a ml.), i když sám je ročník 2005, tedy by mohl hrát ještě U14! Získal 9/11, výkon 2713.

Na ukázku jsem vybral tři jeho partie z turnaje. (Diagram se ukáže po rozkliknutí libovolného tahu.)

V té první mě potěšil volbou zahájení, takové Antibenoni jsem taky hrával (viz partie Horák – Holásek, Zaječice 2011). Černý převzal iniciativu, zvolil plán útoku na královském křídle a bílý pod tlakem chyboval.

Druhá partie opět předvádí útok na krále zahájený nečekaným taktickým úderem, po odražení útoku potom úplné zardoušení pomocí postupné aktivizace vlastních figur:

A konečně třetí proti soupeři 2500+ je obsahově bohatá a instruktivní: role centra a vývinu v zahájení, využití slabin při absenci černopoláka, vylepšování nehrajících figur a útok po otevřených sloupcích.

 

One thought on “Praggnanandhaa mistrem světa do 18 let

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *