Šachový klub Ústí nad Orlicí

Konečně za tři body!

Ve třetím kole Kp2 východ nás čekala výsledkově neoblíbená Moravská Třebová. Loni se nám po třech letech podařilo alespoň remizovat a tak už bylo na čase taky jednou vyhrát. Nasvědčovalo tomu hned několik věcí: domácí prostředí, naše silná sestava (chyběl pouze Vlasta Hrobař, soupeř postrádal zatím stoprocentního Zdeňka Sojmu) a také změna písmenka u názvu týmu, kdy se z nás bohužel díky sestupu stalo béčko.

Jako první dohrál na druhé desce černými Petr Jániš s Andrejem Meleškem. Sicilka přešla do koncovky, která skončila asi zaslouženě dělbou bodu. Následně zvítězil zuřivý reportér Pokyn, který bílými přehrál snad v aljechince Pavla Liebla a dostal nás do vedení 1,5:0,5. Poté remizoval černými Jarda Volf, který v zahájení získal pěšce. Jeho soupeř František Šmíd měl kompenzaci v podobě aktivních figur. Nakonec přešla partie do koncovky lehkých figur, kde se na chvíli objevil i neobvyklý černý trojpěšec na f sloupci. Po vyrovnání materiální nerovnováhy skončila partie remízou a držíme tedy vedení 2:1. Poté zvítězil Zdeněk Šimek, který v Maróczyho struktuře přehrál Antonína Chvojku, oplatil mu porážku z loňského zápasu a zvýšil na 3:1. Následně skončila moje partie s Pavlem Greplem, oproti loňsku jsem měl bílé figury. Pozice se mi opticky líbila a i po výměně dam jsem mohl těžit z náskoku ve vývinu. Soupeř se poté nevhodně oslabil postupem f6, čehož se mi podařilo využít a zvýšit na 4:1. Ve 40. tahu svou pozici definitivně zkazil Petr Mareš starší, který s Martinem Borýskem v zahájení špatně spočítal taktickou zápletku a skončil bez figury, když za ní měl pouze pěšce. Aktivní hrou se mu ale podařilo získat ještě jednoho pěšce, jenže těsně před časovou kontrolou dostal koňskou vidličku, která ukončila naděje na bodový zisk z této partie. Moravskotřebovský junior snížil na 4:2. Kapitán Bohouš Glembek s Vlastimilem Endlem nejprve získal pěšce, ale měl za to v čtyřvěžové koncovce s jedním párem jezdců horší pěšcovou strukturu. Pak soupeř získal pěšce zpět a stál ve věžovce snad i na výhru. Jenže následně snad ztratil celou věž, čímž se dostáváme do vedení 5:2. Jako poslední dohrával už po kontrole bílými Honza Smola s Miroslavem Navrátilem. V zablokované pozici měl černý na c3 krytého volného pěšce. Ve věžovce se našemu hráči ale podařilo získat tohoto i další pěšce, což vedlo k zaslouženému vítězství a uzavření výsledku na 6:2.

Konečně jsme tedy po několika sezónách dokázali porazit Moravskou Třebovou, což nás posunulo v tabulce na třetí místo za Svitavy a Českou Třebovou, které bohužel v souběžně hraném zápase podlehlo Céčko v poměru 1,5:6,5. Trojici remíz se podařilo uhrát na třetí, sedmé a osmé šachovnici. V příštím kole nás čeká venku nebezpečný Kunvald posílený o několik hráčů z blízkého Žamberka. Céčko zavítá do Moravské Třebové.

 

3 thoughts on “Konečně za tři body!

  • Honza Pokorný napsal:

    Docela jsem koukal, jak nám to tam napadalo 🙂 U Zdendy jsem měl strach z tradiční časovky, u Jardy z prapodivné koncovky. Moje partie bylo oboustranné vymýšlení od začátku (e4 e6 d4 Jf6?! e5 Jd5), nakonec taková půlaljechinka, s prostorem a aktivnějšími figurkami. Když se zdálo, že to soupeř ztupí výměnami, dal blokovací f5 o tah později, stačilo „bětnout“ a okamžitě se mu to rozsypalo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *