Šachový klub Ústí nad Orlicí

Prázdniny? Sledujeme Prahu!

Dnes zahajuje významný šachový festival v Praze.  V turnaji Masters je největším favoritem polský velmistr Duda, pozornost poutá iránský junior Firouzja, my můžeme fandit Davidu Navarovi. V turnaji Challengers hraje např. van Foreest, čtvrtý na turnaji ve Wijk aan Zee, a hlavně hned čtyři naši: Van Nguyen, Jan Krejčí, Tadeáš Kriebel a Lukáš Černoušek. A v turnaji Futures jistě známe jména Václav Finěk a Karel Brožka, je tam i Jáchym Němec z Říčan a řada cizích talentů.

Hrát se začíná zítra v 15 hod., jako vždy pro sledování platí, že méně znamená více; kdo zvládne jednu partii denně? Minimálně Masters půjdou online na Chess24.

25 thoughts on “Prázdniny? Sledujeme Prahu!

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku vidím kolaps černého v partii Stefansson – Krejčí, nějaká ne úplně typická zavřená španělská, bílý měl pořád malé plus a vypadalo to, že v koncovce těžkých figur bude černého mučit na c sloupci, ale pak dal jednoduše figury na královské křídlo a černý zjistil, že nepokryje mat! Šachy vypadají někdy strašně jednoduše. Van v pohodě udržel Pioruna v berlínské. Bartel – Abasov, to by byl klidný poziční katalán, jenže černý vletěl věží dopředu a splašeně tam s ní pobíhal, bílý ji dlouho nebral, až nakonec na g3, i tady v závěru útok těžkých figur na krále. Černoušek napodobil Vana a ubránil proti van Foreestovi Rubinsteinovu francouzskou. A nešťastnému Kriebelovi se drolí, na co sáhne, v další katalánské stál normálně, ale pak párkrát skočil koněm, dostal ho na exponované pole a dámské křídlo se mu zhroutilo.

 • Pavel Holásek napsal:

  A zatímco jsem hrál a psal reportáž, v Praze se toho zase stalo spoustu.

  Áčko: Nejsledovanější partie dne Vídit – Firouzja přinesla naprosté harakiri ze strany černého. V totálně symetrické výměnné slovanské narušil symetrii pikožroutstvím na b2 a dostal čočku. Shankland hraje na Antona Guijarra přímočaře až primitivně, něco jako je v hudbě Carmina burana, a ono to funguje?! David hrál s Grandeli(us)em Maróczyho strukturu, které jsem rozuměl pouze do chvíle, kdy tam vrazil velkou rochádu!?!? Dostal tak neortodoxní ostrou pozici, kterou kolem kontroly zvrátil ve svůj prospěch, konečně snad něco vyšlo!

  Proti těmhle šavlovačkám byl naopak klídek u Vitiugova, kterému se vysmekl Harikrišna, a zejména ve výměnné španělce Duda – Ragger, kde měl malý chlup možná spíš černý.

 • Pavel Holásek napsal:

  A ještě ohlédnutí za céčkem:

  1) Klimkowski – Němec: Bílý to hrál proti Svěšnikovovi divně, na dámském křídle dvojpěšec, na d5 musel dobírat pěšcem, černý měl pak víc ze hry, ale když si nenechal věže, byli nestejnopoláci remis.

  2) Bayaraa – Finěk: Královská indická v útoku, symetrická odpověď černého, manévrování v blokované pozici. Počínaje tahem 23. … bxa4? měl ale bílý více ze hry, prostor na dámském křídle, hru proti slabým pěšcům, časem postupujícího volňáka, kterého v zápletkách prosadil.

  3) Aydin – Vagman: Začátek jednoznačně pro tureckou hráčku. Podívejte se na pozici po 18. tahu – všechny bílé figury jsou ideálně rozmístěny v centru, černý vůbec nedokončil vývin, nabízí se postup na královském křídle f4+g4. Ale stačilo pár měkkých tahů a černý zcela převzal iniciativu, sám prošlapal dvěma pěšci do bílé pozice a bílá v časovce hrozby nevykryla. Poučný zvrat!

  4) Gurel – Brožka: Další nula našeho želízka v ohni. Skandinávská by mohla zajímat Soňu. Bílý měl pak prostor a centrum, černý držel pozici bez slabin, ale neubránil ji. Nenechal jezdce na krásném blokádním poli d6 a bílý měl pak moc trumfů: superpěšce d5, dvojici střelců a královské křídlo pro útok na krále.

  5) Nadzamová – Kanov: Zjistil jsem, že jsem Nadzamovou chybně psal krátce, ta dívka je ze Slovenska. S francouzskou se nevypořádala dobře, při opačných rochádách byl bílý král ve větším ohrožení a koncovka by byla taky mizerná. Černý ale ani jedné možnosti nevyužil, útok na krále nezahrál a koncovku hned zkazil. Bílá ale tak dlouho hrála na výhru, až se jí výhoda vytratila – chtělo to před otevřením pozice na královském křídle ještě oslabit černého na dámském třeba postupem b4. Vidět počítačová kouzla typu 39. Je7+ Kf7 40. Jc8!! je samozřejmě skoro nemožné.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku černí Vana i Černouška odremizovali, Bartel zničil při nestejných rochádách Krejčího (chce se napsat, že realizoval plán započatý tahem 7. … g5!?) a Abasov dotáhl volňáka na áčku do dámy.

 • Pavel Holásek napsal:

  Firouzja bohužel úžasnou partii v časovce vypustil do remízy. Ani David tam víc než půlku neměl.

 • Pavel Holásek napsal:

  A Firouzja se stará o vzrušení talovskou obětí 28. Jf6!!?

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku hrál Esipenko zase divočejší pozici, ale došla do remízy, van Foreest partii téměř odblical. Van má na Stefanssona lepšího střelce a může hrát na jeho slabiny, ale protihra černého je taky slušná. Černoušek má dlouhodobou hru proti trvalé slabině na c6. Bartel šel Krejčímu drsně do rizika tahem g5 a opačnými rochádami v dámském gambitu. A z Kriebela se stává otloukánek turnaje – Abasov mu nejdřív proháněl zaběhnutou dámu a pak ovládl dámské křídlo.

 • Pavel Holásek napsal:

  Co je tu dnes: David Navara v manévrovací italské převzal černými aktivitu, udržel ji obětí kvality a kompenzaci rozhodně má, volňák je vepředu a bílý král slabý. Také Shankland se černými snažil o aktivní pojetí, to vedlo k výměnám a vyrovnané koncovce. Firouzja předvádí další španělské cvičení, ale zalezl asi až moc, takže Vitiugov má rozhodně dost prostoru ke hře. Tam ale ještě čekám zajímavý vývoj. Anton Guijarro hrál s Dudou oblíbenou variantu koncovkářů (jako byl Ulf Andersson), kde jde bílý do pozice bez rochády, ale černý musí dávat pozor, aby koncovka nebyla špatná. Duda ale vyrovnal. A Grandelius – Vidit bez většího vzrušení kolem rovnováhy.

 • Pavel Holásek napsal:

  Včerejší kolo ve videu RC, zejména v závěru pěkně rozebraná španělka v podání Firouzji: http://www.nss.cz/prazsky-sachovy-festival-3.kolo-aneb-pozor,-utikaji!

 • Pavel Holásek napsal:

  Kanov si s Fiňkem nakonec vyvzdoroval půlku – volňák byl potvora a bílý nenašel dostatečný útok (48. Dd5!). Brožkovi se pozice s nedostatkem času sype – pěšci neprošel, střelce si zazdil a má spoustu slabin.

 • Pavel Holásek napsal:

  A co céčko?

  1) Brožka – Aydin: Pohledná bojovná partie, v královské indické měla černá hru po b sloupci a dlouhou černou diagonálu, ale bílý ji dál nepustil a pomalu provádí nástup na královském křídle.

  2) Finěk – Kanov: Takovouhle anglickou učí Robert Cvek, bílý má dlouhodobé malé plus. Nevím, jestli černý banálně přehlédl vidli, nebo snad figuru obětoval. Každopádně mu aktivní těžké figury umožňují i bez figury bojovat dál.

  3) Gurel – Nadzamova: Sicilka jako řemen, spousta taktiky, to samozřejmě přináší chyby. Černá mohla pokračovat, pokud by prosadila d6-d5, bílý král by byl nahý. Ale ani se jí nedivím, hrát s rozbořeným pěšcovým krytem je nápor na nervy.

  4) Němec – Bayaraa: Další sicilka, kde černý optimisticky obětoval, nejdřív figuru, pak dokonce věžku. Bylo za to sice spousta pěšáků a bílý král byl úplně oholený, ale další útok se nekonal, bílý hlídal hrozby a technicky dokráčel k výhře.

  5) Vagman – Klimkowski: Další královská indická a další velmi ostrý boj. Bílý nejdřív černého omezil blokádní hrou, pak se hrála oboustranná divočina, ale pořád s výhodou bílého, a nakonec proběhl hon na černého krále v centru desky.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku se van Foreest Kriebelovi vysmekl do remízy, to zamrzí. Černoušek si po pěkné hře zazdil věžku tahem 39. … Je5?? (v časovce) – nejspíš přehlédl, že po mezišachu Vb6+ už nemá na Kb4 odpověď Jc6+. Piorun – Esipenko byla docela kočičina s rozházenýma figurkama.

 • Pavel Holásek napsal:

  Dramata v áčku: Shankland nenašel výhru, dobrat si dámu zpět je lidský tah; s compem je všechno jasné, ale když to nevidí top velmistr … (28. … Vxc2!! 29. Sc4 Vxg2 a c pěšec šlape). David Navara to znásilnil: h2-h4 je tah, který si dovoluje často, ale vyvrácení bylo až moc jednoduché. Firouzja sehrál jednu z těch partií, kde jdou od určitého bodu figury jen dopředu – včera Grandelius, byť to nevyhrál, v minulosti mladý Praggnanandhaa. A Vidit drží pěšce a centrum a nenechává dvojici střelců moc hrát.

 • Pavel Holásek napsal:

  V béčku lze sledovat třeba boj Krejčího proti visacím pěšcům (srovnejte včera s Fiňkem), drzé pojetí zahájení u Černouška (děti, figury na poslední řadě nedržte, i když mu to krásně vyšlo) a zejména boj Tadeáše Kriebela, který se po dvou nulách už potřebuje chytit, má černé proti favorizovanému van Foreestovi a v symetrické pěšcové struktuře ho přehrává!

 • Pavel Holásek napsal:

  V Praze se ode dneška hraje i open, ale všechno se sledovat nedá. https://www.chessbomb.com/arena/2020-prague-chess-festival-open

 • Pavel Holásek napsal:

  Áčko je dnes docela dramatické. Hlavně díky partii Duda – Shankland, kde bílý v superostré sicilce silně riskuje a kráčí v obraně po ostří nože. Firouzja úspěšně manévruje v blokované španělce (královská varianta vší strategie pro pokročilé), David s Davidem hrají karlovarskou strukturu netypicky, Vitiugov se bílýma drží při zdi, Ragger černýma Viditovi obětoval pěšce a má hru s dvojicí střelců proti opožděnému pd4.

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnešní Futures (2. kolo):

  1) Aydin – Gurel: Pozice s izolákem, to byla dnes častá struktura. Černý ho správně zablokoval a šel do koncovky, ale měl si vybrat jinou než s dámami, radši si nechat věže. Bílá dáma s jezdcem mohli znamenat protiútok. Po nenápadné chybě 32. Df7+? se černý dostal do šance proti nekrytému g2, ale nezahrál 34. … Sxf3, kdy by 35. Jxf6+ vedlo jen k prohrané pěšcovce, takže se hrálo dál. Koncovka vypadá opticky lépe pro černého (lepší král, dalekonosný střelec proti jezdci, bílý izolák, fixovaná slabina g2), ale asi nebylo kudy. Možná zkusit 46. … e5, sice zmizí izolák, ale hra se otevře.

  2) Bayaraa- Vagman: Další izolák, kde se bílý k ničemu nedostal (Se3 vypadá pasívně), pak podobná struktura (c3+d4) stále s aktivitou černého. Ten získal pěšce a koncovku měl vyhrát. Nejdřív však předčasně vyměnil střelce a pak ve věžovce místo aktivizace krále tahal pěšci. Naopak bílý správně aktivizoval krále i věž a černému pak na výhru nestačili ani spojení volňáci, bílý měl díky aktivitě figur dostatečnou protihru. Poučné!

  3) Kanov – Němec: Svěšnikov, čili bojovná varianta sicilky, kde má černý za díru na d5 bohatou figurovou hru. Hrával jsem ho sám mnoho let a díky Carlsenovi teď zažívá další renesanci. Oba hráči tam namrskali nějakou teorii někam do 17. tahu, ale černý pak nezvládl obranu svého rozbitého královského křídla (např. 21. … Vh8! s bojem o sloupec), na úder 22. f4 zareagoval chybně, ztratil figuru a zbytek byla jednobrankovka.

  4) Klimkowski – Brožka: To mohl být další izolák, ale nebyl, bílý přetáhl c4-c5 a černý se s postouplým pěšcem nevyrovnal (nadějně vypadala např. oběť kvality 15. … cxd4!?). Koncovka byla protivná a po přehlídnutém zvedáku 22. Jc8!! už nehratelná.

  5) Nadzamova – Finěk: Černý se nebál zopakovat Aljechinovu, zjevně to zahájení studoval. Vznikla další typová pěšcová struktura, tentokrát visací pěšci (c4+d4). Jejich rozbití postupem 17. c4-c5? byl od bílé krok na šikmou plochu. Černý tlakem figur dobyl opožděného pd4 a navzdory pochybné oběti kvality si uchoval iniciativu a dovedl partii do vyhrané koncovky.

 • Pavel Holásek napsal:

  V Béčku nešťastný Kriebel celou dobu tlačil, ale pak tahem 41. Sxc5? odevzdal pole d4 černému a jeho figury strašlivě ožily.

 • Pavel Holásek napsal:

  V Áčku použil Anton Gujarro proti Viditovi zajímavou oběť kvality, za kterou určitě má kompenzaci. Grandelius přehrává Firoujzju – v symetrické pěšcové struktuře šel figurami od 21. tahu jen dopředu, černé figury zatlačil, to je na pohled hezké!

 • Pavel Holásek napsal:

  Dnes zatím až moc poklidné partie, divočina je v B turnaji v partii Esipenko – Stefansson, něco se děje v partii Kriebel – Piorun. Srozumitelnější zase budou partie Céčka.

 • Pavel Holásek napsal:

  Souhrn prvního kola ve videu Roberta Cveka: https://www.youtube.com/watch?v=8EZBn3dn2vM

 • JSvec napsal:

  Jen poznámka, pokud by někdo chtěl osobně, tak z hlavního nádraží jede tramvaj přímo až tam

 • Pavel Holásek napsal:

  Takže se můžeme podívat třeba na poučné partie turnaje Futures:

  1) Aydin – Nadzamova: Nebojácný souboj dvou dívek. Velmi ostré zahájení, totiž Najdorfova sicilská. Velmi nadějně vypadá typová oběť 14. … Vxc3! Černá místo toho zahrála hrubku 14. … Je5??, kdy přestává krýt Jb6, takže stačil prostý odtah 15. Jxe6! Nejde jen o pěšce, ale o působnost figur, ty černé už se do útoku nedostaly. Poučná je pozice po 24. Jd5 – jezdec dominuje a černý král nemá úkryt.

  2) Brožka – Bayaraa: Pěšcové nástupy na opačných křídlech. I když černý útok mohl vypadat nebezpečně (cílem byl král), nadělal pouze slabiny, pěšci královského křídla padli. Naopak minoritní útok bílého vedený proti slabině c6 vedl k vytvoření nebezpečného volného pěšce.a vyhrané koncovce.

  3) Gurel – Klimkowski: Opět Najdorf, tentokrát s tahem e7-e5, který výstavbu charakterizuje. Typová pozice s dírou na d5; bílý toto pole obsadil a kontroloval figurami, černý se k protihře nedostal. Partie ukazuje i význam silných a slabých polí a také význam aktivity při nestejnopolných střelcích – na bílých polích si bílé figury dělaly, co chtěly.

  4) Němec – Finěk: Bílý hrozil napohled nepříjemným útokem po h sloupci, ale podpora figur nebyla dostatečná, naopak černý ovládl centrum. Potom se sice zamotal figurkama (36. – 39. tah), ale bílý se neodvážil jezdce na a3 sebrat. Přesto bílý aspoň vyrovnal hru, ale v závěru nenápadnou hrubkou 51. Ke3?? koncovku pohřbil. Proč?

  5) Vagman – Kanov: Záhy vznikla koncovka, kde černý soupeře přehrál. Krytý volný pd4 měl obrovskou sílu, naopak pěšci dámského křídla měli padnout. I po ztrátě pc5 si čený udržoval výhodu díky aktivnímu králi. Volňáci však byli na obou stranách, tam rozhoduje každé tempo a konkrétní propočet. Černý promeškal několik šancí (např. 51. … Kc3! 52. Vc7+ Kd4 53. Vd7+ Ke5! 54. f7 h2 -+) a nakonec učebnicově rozhodli spojení volňáci, na které věž neměla nárok.

  Dokážete psát takovéhle charakteristiky vy? Měli byste! (Adresováno dětem z kroužku.)

 • Pavel Holásek napsal:

  A od začátku je na co se koukat! Navara s Dudou v ostrém zahájení, Firouzja obětuje figuru!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *