Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Instruktážní partie od začátku až do konce, aneb jak vyzrát na Jablonné

Ke druhému domácímu a celkově třetímu  utkání nastoupilo dosud neporažené družstvo Ústí nad Orlicí C proti silnému družstvu Jablonné nad Orlicí A.  Vzhledem k tomu, že bylo na straně domácích spoustu omluvenek a na straně hostů skoro plná síla. Mohlo se v klidu začít válčit v salónku U Tří mostů.  Zdá se, že tato hrací místnost je asi jediná v okrese, možná i v kraji, kam domácí hráči jezdí auty ve větším počtu než hráči hostů.

Nyní k utkání. Ne že bych měl něco proti výkonnosti omluvených hráčů, ale z mého hlediska byla konstalace mladí vs starší pro zajímavost utkání dobrý poměr. Vývoj utkání nasvědčoval tomu, že bychom byli moc rádi i za přijatelnou prohru . Síla hostí na desce 1 a 5 až 8 byla jednoznačně obrovskou výhodou. Z pohledu domácích se nezačalo dobře. Jako první prohrál při svém, jestli se nepletu, debutu Vítek Kapoun. Pozice byla vyrovnaná, koncovka těžkých figur a jezdce proti těžkým figurám a střelci. Najednou Vítek přišel o koníka a bylo vymalováno  1-0 pro hosty.   Za chvilku mi Smola říká: „Taslar se mě ptal, jestli má dát půl. Řekl jsem že tam nic nevidím, že ať to ještě zkusí.“ Za dva tahy domácí hráč vzdal.  Hmmm 2-0 pro hosty. Naštěstí to bylo na dlouhou dobu vše.  Na osmičce, na poslední chvíli nominovaný Jarda Driemer hrál věžovku možná i s pikem méně tak „blbě“ , že po jejich výměně jedním piónem utíkal  a utíkal až doutíkal k bodu pro domácí.. Sníženo na 1-2.  Tahle partie, zdá se, byla zlomovou. Z mého pohledu byla pozice, kterou náš hráč vyhrál, zcela jasně prohraná. Pavel Vorlíček si nadával ještě pár desítek minut jak to z—–vil..   Dalším plusovým momentem bylo, že Smola nedal Maceškovi šanci a drtivým útokem získal obrovskou převahu a to jak poziční tak i materiální a soupeř se vzdal. Vyrovnáno 2-2.   Nojo, ale pak zase dlouho nic. Přiblížily se časové kontroly. Vývoj šachovnic: Kameník stojí tradičně jako prase, Jániš otevřená útočná pozice pro oba, možná měl něco víc, nevím.  Glembek má nezničitelného jezdce uprostřed šachovnice, a tlačí všemi dostupnými prostředky i směry. Kylar dámská koncovka s pikem víc.  Časová kontrola ukázala, že i hráči Jablonného dokážou být nervózní. Řehák hrubkou, řekl bych že v 39. tahu, obětoval figuru a pak nepochopitelně měnil i těžké.  Pro nás dobře, výhra Jániše převrátila výsledek na naši stranu. 3-2.  Pak dostal nabídku k remis Glembek.  Vyčkal asi 25 minut a v momentě, kdy Kylar prosadil výhodu pika víc a zvítězil, remis vzal a pečetil zisk 3 bodů do tabulky 4½ – 2 ½.   Kdo by řekl, že v tento moment pan Černý vezme nabízenou remízu, šeredně se plete.  Hrálo se ještě pěkně dlouho. Remis byla podepsána v 79. tahu.

Jen tak pro zajímavost a anketní otázku. Pozice z hry Kameník – Černý

V 21. tahu byla pozice

V 60. tahu byla pozice bílého skoro stejná. Jen chybí střelec a král  je více ve středu

Anketní otázky?

1, Kolikrát bílý vstoupil na 4touřadu ?

2, Kolikrát bílý vstoupil na 5tou řadu?

3, V kolikátém tahu a zda-li vůbec vstoupil bílý na šestou řadu?

4, Dal bílý v partii šach?

Jsme zvědav jestli někdo uhodne všechny otázky.

6 thoughts on “Instruktážní partie od začátku až do konce, aneb jak vyzrát na Jablonné

 • Pokyn napsal:

  A tak jaké jsou správné odpovědi? Už jsem týden napnutej jak struna, doufaje ve vlastní úspěšný tip 🙂

 • Karel Černý napsal:

  Rád si čtu komentáře z utkání, kde jsem byl fyzicky účasten.
  Na vypsanou anketu bych asi jako jediný odpověděl zcela správně, nebylo by to však korektní, když mám k disposici partiář. Ale vážně- bylo to pěkné utkání, rozhodující byla skutečně partie na osmé šachovnici, kde byl Pavel Vorlíček hladce vyhraný. V naší partii(Kameník-Černý K.) jsem byl přesvědčen, že po roztržení pěšců královského křídla a vstupu jezdce na f3 tam musí výhra být, ovšem já ji ani po partii nenašel a musím prohlásil, že jste hrál, Davide, obranu výborně.

 • Pokyn napsal:

  Zuřivej reportér je chytrá mrcha a zásadně rozumí všem partiím, mimo svých, jež pravidelně vzdává (obvykle mezi posledními 😀 )

 • Zdeněk Šimek napsal:

  A sakra, jsem se nad tím moc nezamyslel… 🙂 Tipuju „zuřivého reportéra“ jako vítěze ankety; myslím, že jestli se neměnily dámy na d5 ale na 2. či 3. řadě, má všechny odpovědi správně 🙂

 • Pokyn napsal:

  Tohle tipovat, na to bych potřeboval křišťálovou kouli. Nuže zkusme:
  1. na čtrtou řadu dvakrát
  2. na pátou jednou
  3. na šestou ani jednou
  4. bílý nedal šach (pokud teda se šachem neměnil dámy 😀 )

 • Zdeněk Šimek napsal:

  Zajímavá anketa…:) Přestože těch indícií není až tolik, tipoval bych vzhledem k pěšci c4 jedno vkročení na 4. řadu (možná ještě někdy Je4), na ostatní otázky kromě poslední bych odpověděl negativně. Co se týká té poslední, předpokládám, že střelec byl na g2 (zavřená francie) a k šachu tak nedošlo. Jak ale všichni víme, na šachy se nehraje, důležitější jsou ty 3 body, které zůstaly doma 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *