Šachový klub Ústí nad Orlicí

Virové lekce – začátečníci VIII

Vidlička – další příklady


Velmi častá situace v koncovce je vyšachování věže dámou. Zde po 1. … Dc5+. Pokud se v koncovce D x V vzdálí věž od krále, během pár tahů je po ní.


Po zahájení není častá jen jezdcová vidle, ale i střelcová vidle na c6 nebo c3. Zde bílý vezme 1. Jxc6 a po 1. … bxc6 je 2. Sxc6 vidle na krále a věž.


Tady si zase nedal pozor bílý, po 1. … Sxc3+ 2. bxc3 Dxc3+ je napaden král, věž i jezdec!

Vidlička nemusí být jen na dvě figury, ale prostě vytvoření dvou hrozeb. Zde po 1. Kb3 hrozí jak braní věže, tak zejména Vc1 mat! Černý vyhraje. (Studie Saavedry z r. 1895 – studie je vymyšlený úkol, kde není uveden počet tahů.)

Podobně tady je po 1. De4 vidlička nejen na věž a pěšce, ale braní pěšce na h7 je zároveň mat – černý musí dát věž. (Tedy přesněji střelce po 1. … Sf5.)

 

V další pozici máme kombinaci – oběť materiálu. Bílý by mohl hrát 1. Sxd4, ale po 1. … exd4 by získal jen pěšce (a možná ani toho ne). Jenže může dočasně obětovat kvalitu: 1. Vxd4!! exd4 (brát se nemusí, ale pak černý přišel o figuru už teď) 2. Sxd4+ a vidle na krále a na věž.


Tady by si kdekdo postavil dámu, ale to by byla chyba, po 1. e8D?? je Df1 mat! Vyhrává ale 1. e8J+!! a bílý získává vidličkou dámu a vyhraje (protože h pěšcem dojde do dámy a matí).


A na závěr na tohle téma kombinace. Bílý by mohl brát pěšcem věž a vznikla by remízová koncovka. Je tu ale oběť 1. Dxh7+!! (pokročilí vědí, že jde zároveň o odvlečení i o zavlečení) 1. … Kxh7 2. exf8J+! a opět výhra.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *