Šachový klub Ústí nad Orlicí

Virové lekce – začátečníci XXX

Možnosti věže

Věž tahá rovně, to znamená, že potřebuje, aby jí rovně nepřekáželi pěšci. Zejména stojí dobře na volných sloupcích.

Volné sloupce často vznikají uprostřed šachovnice, kde se vymění pěšci. 


Tady má bílý volný e sloupec a může ho s výhodou obsadit tahem 1. Ve1+!

Krajní sloupce, na kterých stojí věže na začátku, lze zase uvolnit postupem pěšce. Tady bílý může zahrát 1. h4! s dalším h4-h5 a dostat se po sloupci k nebezpečnému útoku na krále. (Dokonce i s obětí pěšce, kdyby černý zahrál 1. … h5 2. g4!? hxg4? 3. h5!.)

Při boji o ovládnutí sloupce je možné věže zdvojit (postavit za sebe) nebo i s dámou těžké figury ztrojit. Tady by nebylo dobré 1. Vxe8+? Vxe8 a na sloupci dojde jen k výměnám. Správné je 1. De1! Vxe3 2. Vxe3 a sloupec ovládl bílý, už hrozí zahrát Ve7.

Tady vypadá pozice vyrovnaně, ale bílý může využít toho, že je na tahu, a zahrát 1. Ve5! Pokud černý vezme 1. … Vxe5 2. fxe5, vytvořil si bílý krytého volného pěšce, v koncovce velmi silného, a navíc může jít králem dopředu (Kf3-f4-g5). Pokud černý nevezme, zdvojí bílý po 2. Vae1 věže a vyhrál boj o sloupec.

A volný sloupec slouží buď přímo k útoku (třeba když je na něm soupeřův král), nebo ke vniknutí na důležitá pole, tady to bylo na e5 a typicky je to na sedmou nebo osmou řadu.

Už třeba obyčejný mat na osmé řadě je strategicky založen na dvou věcech:
1) na ovládnutí volného sloupce, po kterém se tam věž dostane
2) na ovládnutí osmé řady

Velmi časté a silné je ovládnutí sedmé řady, tam totiž většinou stojí soupeřovi pěšci, které lze vysbírat. Po 1. Vd7! Vb8 má bílý výhodu: černý nerozehraje věž, dokud nepohne a + b pěšci ze sedmé řady – a potom zase budou napadnutelní zezadu nebo zboku. Král se k napadení věže nedostane – když bude věž na c7. nemůže ji napadnout z d8 ani d6. protože by zase přišel o pěšce královského křídla. Bílý mezitím může hrát králem a pěšci.

Supersilné je ovládnutí sedmé řady dvěma věžemi, tzv. harmonika – často končí matem, ziskem materiálu, přinejhorším věčným šachem.


Třeba tady má černý spoustu materiálu navíc, ale dostane 1. Vxg7+ Kh8 (1. … Kf8?? 2. Vcf7 mat!) 2. Vxh7+ Kg8 3. Vhg7+ Kh8 atd. – remíza trojím opakováním pozice.


Tady už je bílý úplně vyhraný: 1. Vxg7+ Kh8 2. Vxh7+ Kg8 3. Vdg7+ Kf8 4. Vxc7 Pozor, hrozí 5. Vh8 mat! 4. … Kg8 5. Vcg7+ Kf8 6. Vxb7 Kg8 7. Vbg7+ Kf8 8. Vxa7 Vxa7 9. Vxa7 a bílý má pět pěšců navíc (a ještě stále drží krále odříznutého na poslední řadě).

A nejlepší to je, když můžeme věž na sedmé řadě pokrýt další figurou, pak to končí matem.

1. Vxg7+ Kh8 2. Vxh7+ Kg8 3. Vdg7+ Kf8 4. h6! a proti tahu Vh8 mat není rozumná obrana.


A výborně se věž cítí často také na třetí řadě, když tam nepřekážejí vlastní pěšci. Tady bílý útočí na krále skoro všemi figurkami a může tam zapojit i dámskou věž po 1. Va3! s dalším Vh3.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *