Šachový klub Ústí nad Orlicí

KSD mládeže Lanškroun

V sobotu se v Lanškrouně uskutečnil první turnaj mládeže. Opět po roce jsem naše nejmladší a nejnadějnější elévy doprovázel. Byl jsem především zvědav, jestli se za uplynulý rok přece jen v šachové hře něco naučili. Zaznamenal jsem jistý pokrok. V partiích už nedávají zadarmo tři figury-jedna prý bohatě stačí. Občas nevidí šach, a napadenou figurku uklidí na jiné, stejně ohrožené pole. Ale stejně jako Oušťáci, jsou na tom i ostatní družstva. Ve výsledku záleží především na štěstí. Toho měl v sobotu nejvíce Jirka Píše. Uhrál s obrovskou dávkou štěstí, která se dostavuje jen jednou za deset let 7 bodů z 8 a patřil k nejlépe hrajícím jednotlivcům celého turnaje. O některých jeho partiích se dočtete níže.
1. kolo.
nás svedlo se začínajícím celkem ze školy z D. Libchav. Výsledek 4-0 pro UO mluví za vše. Zde měla štěstí Katka Dudlová, kdy matila soupeře dámou a věží proti samotému králi a podařilo se jí dát pat, který ovšem soupeř neviděl a v klidu pokračoval ve hře. Po několika tazích dostal mat.
2. kolo
a celek Lanškouna. J. Píše má ohromný útok na královském křídle, který může zakončit třítahovým matem. Ale má to malou chybičku-musel by ho vidět. Soupěř pět minut přemýšlí. Jirku taková doba rozhodí. Je zvyklý za tento čas sehrát i dvě partie. Útok ztroskotá a Jirka je rázem bez dvou figur. Ale zahrává nemožný tah. Soupeř má na hodinách 0:58 a dostává další dvě minuty. Ale tato přestávka soupeři nesvědčí. Jeho koncentrace na útok opadla-Jirka bere zadarmo dámu. Opět zahrává nemožný tah, ale je naštěstí poslední (jinak kontumace) a koncovku už hraje jako z učebnice. Výsledek 3-1
3. kolo
Hlinsko. Píše vyčerpán předchozím bojem rychle ztrácí střed. Královské křídlo se křídlem nazývá jen ze setrvačnosti. Ale je přesto stejně “velkorysý” – nechce dámu zadarmo!
V této pozici jsem se otočil a sledoval další partie a když jsem se po minutě otočil Jirka už matil -:))
Verunka Holásková v boji proti Hlinsku srdnatě bojovala, ale po velmi pěkné hře přesto prohrála. Povedlo se jí hrát velmi pěkné šachy, nikam nespěchala a prohra je výsledkem velmi dobré hry soupeře.
Jan Holásek udržuje neporazitelnost a patří k oprám týmu. Bohužel poslední kola mu už nevyjdou. výsledek 2-2
4. kolo
druhé družstvo Lanškrouna. Miláček štěstěny J. Píše dává opět zadarmo dámu. Ale nebyl by to Píše, aby mu to moc vadilo. Oči má sice zvednuté ke stropu, jako by tam měl být návod jak dál, ale hraje. Dostává se k pozici na diagramu. (pro zjednodušení jsem nepotřebné figury nezakreslil).

Jirka dává šach! Soupěř nevidí možnost krále předkrýt střelcem. Podává Jirkovi ruku a staví figurky. 1-0 celkem 2-2.

6. kolo
V pátém kole jsem měli volno a čekali nás Polabiny. Krutá prohra 1-3. Jedině J. Holásek dokázal vybojovat čestný úspěch. Polabiny jsou prostě Polabiny. Ať už dospělí nebo děti, tam šachy jedou…..

7.kolo
Derby s Č. Třebovou. Celkem jasné vítězství. Katka Dudlová po odehrané půlminutě hrdě ukazuje získanou dámu. Honzovi Holáskovi začíná černé období. 3-1.

8. kolo.
Svitavy. Po slibném začátku, kdy jsem si myslel, že tři body můžeme lehce uhrát, totální propadák! V tomto kole jsme přišli o “medailové” pozice. Velmi slibně měl rozehráno H. Holásek, ale ve věžové koncovce s pikem navíc dal zadarmo věž. Osudová chyba! 1-3

9. a posledníkolo
Opět družstvo Polabin. Tentokrát G. Odplata Polabinám F. Mohli jsem lehce vyhrát 4-0, ale 3-1 také svědčí o síle našeho manšaftu! Smolař Honza nejprve vedl na první desce nádherný útok na královském křídle, ale napadenou dámu “ukryje” na políčko, ohrožené střelcem. Bojuje , ale srdnatě dál. Soupeř mu v koncovce, kdy má obrovskou přesilu nabídne ještě šanci

ale černý nabízený mat nevidí. Kdo nedá, dostane. 0-1

Celkově na mně děcka udělali dobrý dojem. Pokrok je znát. Katka vybojovala IV. VT. Celkové čtvrté místo z devíti taky není špatné. Vždyť na třetího jsme ztráceli bod a při olympijském bodování je to “jen” jedna výhra. Už se těším do LA za rok. Určitě vyhrajeme.