Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Body jsme doslova vyhodili oknem

Ústí nad Orlicí A – Lokomotiva Brno 3,5 : 4,5

S brněnským šachem jsme alespoň v posledních letech do kontaktu nepřišli, takže soupeř byl v kolotoči starých známých soupeřů vítaným osvěžením. Nastoupili jsme sice bez Pečinky a Švuba, ale Hurťák s Pokynem jsou náhrada rovnocenná. Zato soupeř přijel v sestavě značně proděravělé a i když byl pořád favírovým paporitem (už to nebudu přepisovat), rozhodně šlo o hratelný zápas. Dokonce už můžu rovnou říct, že jsme sahali po vítězství a konečný výsledek je jednoznačně zklamáním.

Po zahájení se mi to líbilo u mě, u Martina Poslušného a u Lukáše, horší mi přišel jen Jarda. Jako první byla podepsána půlka na první šachovnici, možnost zahrát si s panem Augustinem Martinovi závidím. 0.5:0.5 Potom otočil svou partii k horšímu Martin Poslušný a bohužel i já. Ve snaze něco ještě vymyslet jsem neviděl, jak krátce po sobě zaznamenal Lukáš bod a Martin nulu. 1,5:1,5 Pak jsem to položil (1,5:2,5), ale zároveň byl už vyhraný Honza Šimek, který zaznamenal bod zhruba ve stejné chvíli jako Pokyn půlku („abych potvrdil to vedení týmu po Lukášově výhře“, tvrdil po partii). 3:3 Ve vrcholících kisnách se bohužel ukázalo, že body nebudou: Jarda podlehl útoku a Petr vylezl ze zápletek bez figury. Za stavu 3:4 sice zahrál koncovku hezky a remizoval, ale celkově to nestačilo. 3,5:4,5

Martin Šmajzr (2161) – Josef Augustin (2297) 1/2 Skandinávská je pevná a přeborník republiky z r. 1965 pan Augustin je na stará kolena remízový hráč. Půlka byla tedy tak nějak ve vzduchu.

Karel Kratochvíl (2153) – Pavel Holásek (2105) 1:0 To si opravdu za rámeček nedám. Ve Svěšnikovovi dobral bílý na d5 pěšcem a mohl jsem si dovolit skoro všechno. Soupeř, kterého znám ze soutěží středních škol, těžce hledal nějaké výmluvy … jenže naprostým blundrem jsem nejen ztratil kvalitu, ale úplně pozici zahodil.

Jan Šimek (2150) – Stanislav Věchet (2187) 1:0 V otevřené španělce se moc nevyznám. Honzovi zůstala dvojice střelců, ale soupeř měl bělopolnou diagonálu a8-h1 a viděl jsem to vyrovnaně. Když jsem se však zvedl od své hrůzy, byla v koncovce černá věž beznadějně svázána a bílá sbírala nekryté pěšáky.

Petr Kunčar (2106) – Jaroslav Volf (2140) 1:0 Tam jsem to neviděl dobře. Jarda přijal sicilský gambit (2.b4 cxb4 3. a3 bxa3), vznikla francouzská pozice, ovšem bez protihry proti centru tahem c7-c5. Bílý postupem f4-f5 rozbil Jardovi pěšce, natlačil figury před krále a před kontrolou korunoval tlak obětí jezdce.

Petr Mareš (2008) – Milan Kratochvíl (2145) 1/2 Tradiční bouda, kde jsem viděl až situaci, kdy měl černý za věž a nějakého pěšce dvě lehké figury. Dvojice černých střelců působila velice silně a Petr mohl být asi rád, že se dostal do koncovky „jen“ bez figury (za pěšce). Tu pak dokonce zremizoval!

Asi takhle:

Jakub Bednář (2114) – Martin Poslušný (1998) 1:0 Snad poprvé, co pamatuju, se mi Martin po zahájení líbil! Ze sicilky vznikla pěšcová struktura Benoni, figurky hrály, černý pak získal pěšce a rozhodl se odmítnout nabídku remízy. Vzápětí však dostal nenápadnou vidli (Db5 napadala Ve8 i Sb2) a i když bez figury mlžil, co to šlo, nestačilo to.

Lukáš Hurt (2095) – Karel Svoboda (2043) 1:0 Ve výměnné španělce neměl černý oproti běžným pozicím kompenzaci v podobě dvojice střelců. Lukáš po f4 učebnicově rozjel pěšcovou majoritu královského křídla, dokonce prošel pěšcem až na f7 a černý již obranu nenašel.

Michal Šípek (2002) – Jan Pokorný (1853) 1/2 Věčný nouzový záskok Pokyn nastoupil tradičně po plese s jediným přáním partii rychle a bezbolestně zapůlit. Proti anglické postavil něco ježkovitého a byť soupeř dvakrát odmítl půlku, před kisnou už stály nebezpečněji černé figury. Půlka by byla dobrá, nebýt toho, že tým už v tu chvíli potřeboval bod.

Kdybych chtěl žertovat, mohl bych napsat, že nás o body připravili Martin Šmajzr s Petrem Marešem, když nerealizovali výhodu bílých figur. Dnes to byl jinak opravdu bílý den. Ve skutečnosti ovšem rozhodla hrubka Martina Poslušného a zejména ta moje. Mea culpa …

No co, jsme na padesáti procentech; co by za to jiní dali!

12 thoughts on “Body jsme doslova vyhodili oknem

 • Martin Šmajzr napsal:

  Jak už jsem napsal, teď už každý ví, co se mělo jak udělat 🙂 V tomto zápase se sešlo chyb víc než dost jak na šachovnici, tak mimo ni. Tak jsme si to tady všechno vyříkali, myslím, že další hlášky účastníků by byly už jen nošením dříví do lesa 😉 Každý si myslím, že si z toho to své vezme (doufám, že jen to pozitivní) a pořád je ve hře ještě dost bodů, tak se musíme soustředit na to, abychom minimálně 3 ještě uhráli. Uvidí se, jak se bude soutěž vyvíjet.

 • Pokyn napsal:

  Vida, jak se to rozjelo. K tomu, co píše Martin Poslušný, mohu jen zopakovat: nevěděl jsem ve chvíli, kdy jsem remízu nabízel (nikoliv přijímal, předtím jsem se kapitána ještě ptal a bylo mi to povoleno), že Pavel Holásek prohrál. Pozice byla přibližně rovná a lámat to s osmi minutama na dvanáct tahů jsem se po předchozích letošních hrůzách neodvážil…
  Mám pocit, že v tomhle přivyhraném zápase se prostě tak nějak sešlo všechno blbé, co dodat… 🙁

 • Martin Poslušný napsal:

  Opravdu mě štve, jak jsem tu svoji partii zazdil (a asi ještě dlouho bude … 🙁 ), ale také nedokážu pochopit, že za prohrávajícího stavu 1,5:2,5 kdy byl navíc velmi podezřelý Jarda Volf, tak vezmeme půlku na poslední šachovnici. Netvrdím, že by to nakonec Poky vyhrál ( třeba ne a navíc by u toho stihnul poslintal i svého protihráče 🙂 ), ale podle mého názoru to z podledu družstva byla taktická chyba …

 • Zdeněk Šimek napsal:

  Zápas jsem sice neviděl, ale myslím, že bojovat na všech deskách než se to aspoň trochu vyjasní, je jedině správně. Problém je, že občas se nedá odhadnout ani vývoj posledních dvou partií, natož partie po zahájení třebaže s pěšcem víc…Já jsem např. letos dal jednu partii s pěšcem více a blbým časem raději za půl a předpokládal jsem, že na jedné desce držíme…bohužel to nedopadlo a skončilo to těsnou prohrou. V jiném zápase za nerozhodného stavu se pro změnu hrály poslední dvě partie…ztratil jsem část výhody a honilo se mi hlavou, že půjdu s papírově silnějším soupeřem do různopolňáků, kde bych stál o trochu lépe a byla to „tutovka“. Pak jsem si ale uvědomil po předchozí zkušenosti, že bychom poslední partii nemuseli udržet – pozice byla sice zhruba rovná, ale čas horší. Rozhodl jsem se tedy pokračovat jinak a zápas jsem následujícím tahem rozhodl opačně, než jsem chtěl 😉 Měl jsem z té partie ale rozhodně několikanásobně lepší pocit než z té minule, i když jsem vyšel bodově naprázdno a tým taky. Tím nechci poukázat na to, že jsem taktizoval špatně :), ale že šachy za družstvo jsou trochu jinou disciplínou než hra za jednotlivce, i když na hře některých v tom rozdíl poznat není :). V šachách aspoň pro mě nefunguje (často) ani již zmíněné „po bitvě je každý generálem“…protože v určité pozici může člověk zahrát i tři (nebo i více) tahy v závislosti na stavu zápasu a nemůže vědět ani, jestli se tým soupeře v určitou chvíli rozhodne, že jim stačí např. i bod a tomu přizpůsobí svoji hru, to asi neovlivním… I když to někdy nevyjde, myslím, že to dělá soutěže družstev zajímavější oproti jednotlivcům, teda aspoň pro mě 🙂

 • Martin Šmajzr napsal:

  Kdyby mě napadl nějaký plán, jak černého tlačit, tak bych to určitě zkoušel, v té pozici jsem sice stál pohodlně, černému ale taky nic nechybělo. S Hábou to bylo něco jiného, to byla hodně dvousečná pozice, tam nenapadlo nabízet remízu ani jednomu 🙂

 • Jan Šimek napsal:

  Škoda Martina Poslušného, taky mně přišlo, že stál po zahájení hodně dobře, jednu chvíli stál taky lépe Pavel Holásek. Remízu na 1. desce bych zase tolik nekritizoval, i když mně přišlo docela zbytečné nabízet bílými remízu(snad se nepletu,kdo nabízel remízu), když jsme tam stáli o něco lépe, Martin by klidně IM Augustina porazit mohl,když porazil Zdeňka Hábu, navíc si myslím, že Augustin by remízu vzal skoro vždycky,pokud by nestál výrazně lépe nebo na výhru. Na druhou stranu Petr Mareš byl prohranej a zremizoval to (Milan Kratochvil tu koncovku asi dost podcenil). Neházel bych to na nějakou smůlu(v šachách štěstí nebo smůla neexistuje-možná jen když se nedostaví soupeř:), prostě se to pár lidem nepovedlo a taky se to možná trochu protaktizovalo. Remíza by asi byla spravedlivější, partie jsem sice zatím celé neviděl,ale řekl bych, že na výhru to nebylo. Jinak nevím, jestli by bylo správné přikázat Martinovi Poslušnému, aby vzal remízu, i když měl lepší pozici nebo pěšce víc i přesto, že hrál s papírově silnějším a o něco zkušenějším soupeřem, myslím si, že bylo správné ho tu pozici nechat hrát, i když to dopadlo pro nás špatně. Kdyby to dal za remízu a jeho výhra by nám potom chyběla,tak bychom si zase vyčítali, že nás ta remíza připravila třeba o výhru nebo o remízu .

 • hurtak napsal:

  jasně že po bitvě je každej generál 🙂 ja jen vím, že toho bednáře znám z šachových táborů že je poměrně silnej kandidát, ze kterýho bych osobně měl celkem respekt..stejně jako když Honza řikal, že z brna si pamatuje, že Augustinek už skoro nehraje a po 20.tazích se už nemůže koncentrovat, takže všechno dává radši za remiz, nebo potom prohraje..příště by to chtělo možná podobný informace vědět před zápasem ;)..a jinak souhlasím s Marianem, příští kolo bude velice důležité, tak snad bude štěstí zase na naší straně.

 • Marian Sabol napsal:

  No jo! Situace se opět zamotala! My jsme taky mohli aspoň remizovat, ale ze dvou partií s výraznou elovou převahou jsme získali pouze půl bodu. Jinak to byl zápas bílých figur – skóre 7:1 hovoří za vše. Po příštím kole snad budeme moudřejší. Hrají mezi sebou celky z druhé a z první poloviny tabulky. Zápasy jako Zaječice – Litomyšl, AKIS – Ústí a Třebíč B – Bedřichov budou pro všechny zúčastněné (i pro nás) veledůležité.

 • Martin Šmajzr napsal:

  Po bitvě je každý generál. Já jsem té nabídce nechal volný průběh. Bylo to ještě dost brzo, kdy většina partií byla nejasných a já jsem Martinovi věřil. Bohužel to nebyla jediná minela v tomto zápase. V minulých utkáních se k nám štěstí spíše přiklánělo, tentokrát to bohužel nedopadlo. Hrát se dá ale s každým, tak holt musíme ty body udělat v nějakém dalším zápase. Doufejme, že naši konkurenti nebudou příliš překvapovat jako Zaječice v Polabinách 😉

 • Pavel Holásek napsal:

  Dg5 se mi nelíbilo pro chladnokrevné 0-0 a po případném e5-e4 by přišel mezitah f2-f4. Jeho Dh5 mi nevadilo, ta dáma tam měla akorát ztrácet tempa.

 • hurtak napsal:

  Pokyna bych z toho určitě nevinil. škoda, že Pavel udělal hrubku, tu jeho pozici sem skoro neviděl, akorat na začátku se mi zdálo lepší Dg5 než 0-0 – ovšem jak sám píše, po dobrání bílým pěščem na d5 si v té pozici černý mohl dělat skoro co chtěl. hrubky je samozřejmě škoda, ale stejně sem nejvíc nepochopil, proč martin neřekl martinovi, ať tu remízu – ač s pešcem víc – přijme..no tak snad poučení do příště..aby nás tyhle body eště nemrzeli..

 • Pokyn napsal:

  Dodal bych tolik, že remízu jsem nabídl za „pro mě stavu“ 1,5:1,5 (jak už jsem říkal, v kisně jsem viděl akorát Lukášovu výhru – seděl přímo naproti, víc nic).
  Je to děsná škoda, dneska na body jednoznačně bylo, ale já fakt nebyl tím, kdo by se o ně mohl snažit (člověk je rád, že na tu šachovnici neslintá a ještě vymyslí něco jako tah :D).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *