Šachový klub Ústí nad Orlicí

Zkonzumováni i s oblohou

Caissa Třebíč A – Ústí nad Orlicí A 6:2

Tu oblohu hned vysvětlím: domácí hráč Jan Tesař totiž večer předtím slavil svoje padesátiny a celý tác občerstvení zbyl ještě pro nás, příjemné!

Mám i jiné vhodné nadpisy: nakoupili jsme plnou! (Petr Mareš pečlivě sledoval ceny benzínu a nakupoval po cestě hned třikrát!), případně prověřili nás důkladně (tím je myšlena policejní kontrola ve Velkém Meziříčí, nejmenovaný hráč zrovna nebyl připoután a usilovně předstíral, že s námi snad ani není).

Body potřebujeme, ale druhý tým tabulky, třebíčské áčko, neměl být zrovna vhodným dodavatelem, tím spíš, že na nás domácí nastoupili téměř kompletní, celý předek jim letos dosud nehrál.

I když jsme se nepoložili hned, poměrně brzy se ukázalo, že týmový úspěch dnes nebude v našich silách a pokud si někdo individuálně urve půlku, bude to tak všechno. Včas s tím začal Martin Poslušný. 0.5:0.5 Po boji, ale přesto v miniaturce prohrál Honza Švub. 1.5:0.5 Další vhodný okamžik pro nabídku půlky využil Petr Mareš. 2:1 Stále ještě v miniaturce prohrál Honza Šimek. 3:1 Před kontrolou jsem to zabalil já a po chvíli i Martin Pečinka. 5:1 Ve věžovce si zaslouženou půlku vyvzdoroval Jarda. 5.5:1.5 Dlouho a dramaticky pak dohrával Martin Šmajzr, dámská koncovka skončila remízou. 6:2

Neklan Vyskočil (2376) – Martin Šmajzr (2161) 1/2 Hra dámským pěšcem (tuším 1. d4 Jf6 2. Sg5 d5 3. Sxf6 exf6). Bílý nastoupil při blokovaném centru pěšci na dámském křídle, získal tam prostorovou převahu a volný b sloupec, Martin kryl body vniku dvojicí střelců a otevřel pro svoje figury křídlo královské.  Soupeř optimisticky odmítl remízu a Martin mohl na královském křídle rozhodnout (prý stačilo jakési Sh3). Nerozhodl zcela, přesto však vybral soupeři několik pěšců (f2, e3, d4) a získal v koncovce D+V x D+V převahu dvou pěšců. Při pokusu o realizaci převahy však soupeř ovládl osmou řadu, vytvořil si výrazné protišance a za remízu v napínavé hře na posledních vteřinách může být Martin rád.

Pavel Holásek (2105) – Eva Kulovaná (2359) 0:1 Zahrát si s naší nejlepší hráčkou je určitě zážitek a nezbývá než konstatovat, že mi ukázala, jak se šachy hrajou. Méně hranou variantu Carokannu (3. exd5 cxd5 4. c3 Dc7!?) soupeřka zjevně znala, já ne. Hrála to aktivně s časným e5, izolák na d5 jí vůbec nevadil. Už ze zahájení jsem stál nepříjemně, pokusil jsem se několikrát nechat stát pěšce za iniciativu, ale soupeřka hru zkušeně zpomalila, omezila moje figury na dámském křídle a z druhé vlny útoku už jsem prohrál. Znáte ten pocit, když jste opakovaně nuceni stavět figury na políčka, kam jste nechtěli, a když ve většině variant končí vaše záměry ve slepé uličce, kdežto soupeřovy možnosti jedou jako po másle?

Petr Buchníček (2305) – Jan Šimek (2150) 1:0 Sicilská 2. … d6 3. b3. Honza vymýšlel v zavřené pozici nějaké krkolomnosti (na c6 se ocitl přes d5 a b4 královský jezdec, zatímco dámský spinkal na b8) a tísnil ho bílý pe5. Při otevírání hry si oslabil královské křídlo a v ostré taktické pozici podlehl bílému útoku – v jednu chvíli měl bílý napadeny hned tři figury najednou! Popartiová analýza trvala dlouho a opakovaně přinášela Honzovu ochotu hájit nehajitelné – občas to bílý s útočením přehnal a figury mu nezbyly 🙂

Jaroslav Volf (2140) – Milan Smištík (2337) 1/2 Kdo očekával sicilskou s 2. c3 a rychlou výměnou dam, nemohl se zmýlit :-). Jarda měl sice pěšce méně a rozbité královské křídlo (f2, f3, h2 proti e7, f7, g7, h7), ale náskok ve vývinu a jisté taktické hrozby proti nahému černému králi na křídle dámském. Vyšlo z toho srovnání počtu pěšců a jasně remízová koncovka buď nestejných střelců nebo (což se stalo v partii) věžovka s volným pb2 pro bílého. Soupeř sice remízu nechtěl a zkoušel našeho hráče ještě dlouho, ale toho bohdá nebude, aby Jarda věžovku nezvládl.

Josef Kratochvíl (2234) – Martin Pečinka (2062) 1:0 Souboj juniorských nadějí obou týmů. Carokann s 2. c4 Martin moc neznal a bílý získal postupem pěšců prostorovou převahu. Martin mlžil, co mohl, hledal taktiku, mezitahy, protišance, byla to partie obsahově bohatá, neviděli jsme to úplně beznadějně, v koncovce však podlehl chvilku před kontrolou.

Petr Mareš (2008) – Jaromír Bednář (2280) 1/2 Petr ukázal, že umí udělat boudu úplně ze všeho (1. e4 d5 2. d3). Dámy se vyměnily a i když pěšec zůstal na g2, stejně vzniklo plus mínus královskoindické rozestavení. Tradiční spleť figur, tradiční komplikovaná napůl blokovaná pozice, netradičně měl ale Petr časově navrch a možná i to přimělo soupeře neriskovat a přijmout brzkou půlku.

Petr Bělohlávek (2221) – Jan Švub (2001) 1:0 Sicilská tuším s 2. …d6 3. c3. Honza si sebral na e4 pěšce a dostal Sxf7+, materiál se srovnal, ale král zůstal bez rochády. Bílý obsadil centrální sloupce a někdy okolo 17. tahu svou aktivitou prorazil, z nevyhnutelných ztrát si Honza vybral ztrátu dámy a další tahy už byly zbytečné.

Martin Poslušný (1998) – Jan Tesař (2143) 1/2 Martin se s tím nepáral, ve francouzské vyměnil na d5, neutralizoval soupeřovy pokusy o aktivitu výměnami figur, dostal kýžené nestejné střelce a nabídl půlku, kterou domácí oslavenec neměl důvod odmítat.

Chleba se bude lámat příště. Bez oblohy.

6 thoughts on “Zkonzumováni i s oblohou

 • Martin Šmajzr napsal:

  S největší pravděpodobností ano, ale teoreticky by to stačit nemuselo. Bedřichov by zůstal za námi určitě. Ale AKIS hraje příští kolo v Litomyšli, pokud vyhraje, tak by se dostal na 10 bodů a kdyby Třebíč B vyhrála s Loko Brno (která jezdí ven docela slátaná), tak by byla taky na 10 bodech. A v posledním kole hrají AKIS s Třebíčí B spolu a při remíze by se dostali oba na 11 bodů a měli by asi lepší skóre než my. Takže k 100% jistotě záchrany potřebujeme ještě body 2.

 • hurtak napsal:

  takže s bedřichovem stačí neprohrát ať dopadne zbytek všech zápasů do konce jakkoliv (myslim i ostatních týmu)?

 • Marian Sabol napsal:

  No hlavně že prohráli Třebíč B i Bedřichov. Teď už stačí jen s Bedřichovem neprohrát a Ústí si zahraje ligu i v příštím roce.

 • Jan Šimek napsal:

  Já to taky celkem zazdil, ten kůň na g5 šel vzít zhruba s rovnou pozicí, po dxc4 Dxe6+ Kg7jsem přehlídl Df5 s trojím napadením h7, v tu dobu tam vysely 3 figury, střelec na d3 a S na d4 a Jg5,ale ten bohužel nešel vzít. Po braní koně by vznikla pozice, kde bych měl S+J proti V a 3 pěšcům, navíc bych měl odkrytého krále,ale ty 3 pěšci by byly docela slabí a navíc kdybych ještě trochu lépe rozehrál lehké figury tak by spíš bílému tam mohl pěkně větrat. Škoda,oceňoval jsem tu pozici jako skoro prohranou, takhle po dxc4 to bylo na ručník hned.

 • Martin Šmajzr napsal:

  Já to bohužel hodně zazdil. Na to Sh3 jsem měl dost času a zpětně mě ani není jasné, proč jsem ten tah nezahrál, počítal jsem ho taky. Takto jsem dal bílému tempo, které stačilo k uklizení krále do bezpečí. Sice to pak určitě muselo být ještě vyhrané, ale to už byla pozice pro počítač, vzhledem k otevřené pozici tam stále hrozily šachy či maty. Nakonece se k nim bílý i dostal a tam asi i něco bylo, v té koncovce jsem už pak byl za remízu rád spíš já. Škoda, mezinárodního mistra člověk nemá na lopatě každý den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *