Šachový klub Ústí nad Orlicí

Desítky a dvanáctky – o postupujících rozhodnuto

4. kvalifikační turnaj KP mládeže kat. H+D 10, H+D 12 – Česká Třebová, 2.4.2011

Další sezóna pomalu končí, ve Třebové se rozdávaly poslední postupové body v mladších kategoriích. Naše účast sice nebyla stoprocentní, ale šest účastníků je výprava ještě docela rozumná.

Turnaje byly ovlivněny absencí bratrů Žejdlíkových z Hlinska (turnaj v Košumberku) a zejména účastí úspěšných zástupců desítek (Ondřej Švanda, Ludvík) v kategorii dvanáctek (stejně jako ve třetím turnaji). Oč tak byly body v desítkách blíže, o to byly ve dvanáctkách dále.

H+D 12

Velmi vyrovnaná kategorie, kde o postup mezi nejlepších osm dlouhodobě usilovalo deset dost vyrovnaných hráčů a před posledním kolem nebylo ještě nic moc jisté. Nakonec zůstal Černý Petr loňským finalistům z Lanškrouna (Brejša, Kupsa), překvapil mladičký Ondřej Švanda z Poličky.

Vojtěch Holásek rozhodl o svém postupu už v předchozích turnajích, slabší výkon 4/7 to dnes nezměnil. Slabší hráče poráží v bleskovém tempu, proti silnějším však tentokrát neudělal ani půlku. S Tulisem obětoval nadšeně figuru, ale soupeř nájezdy na svého krále ubránil, s Ambrožovou ztratil figuru už v zahájení, aby vzápětí narazil na Nešpora (to jsem naštěstí neviděl). Co by u jiného byl nadprůměr, to je u Vojty nejhorší letošní výsledek. Znovu to dokumentuje vyrovnanost špičky: 5/7 mu dvakrát stačilo na 2. místo, 4/7 najednou až na místo 11.!

Jan Kleisl se nemohl zúčastnit Orlické šachovnice, takže po zisku 4.VT v Polabinách hrál poprvé až teď. Nebylo to vůbec špatné! Šokoval v prvním kole, když na prvním stole porazil favorizovaného Nešpůrka (1329)! Tři nuly v řadě potom naše nadšení trochu zchladily, ale závěr proti slabším soupeřům už zase vyšel: jeden bod, druhý bod … a dramatická závěrečná partie, kdy vedl o dámu, pak o ni přišel, pak ztratil kvalitu a stál na prohru, jenže soupeř nesmyslně přijal nabídnutou remízu 🙂 3,5/7 – kdopak udělá ve svém prvním soutěžním roce 50%? A mohly to být i čtyři body …

Veronika Šmajzrová odehrála poslední turnaje trochu ve stínu svého bratra, tady měla zase šanci prosadit se sama ;-). Předváděla hru hodně podobnou Katce – pevné pozice s logickým, ale trochu pasívním rozestavením figur. Na slabé soupeře to stačilo, na silné ne. Měla trochu smůlu, v posledním kole narazila na Vojtu. 3/7, 2. místo mezi dívkami, 2. místo i v celkovém pořadí kat. D12!

H+D10

Tady byla tlačenice o fous menší, favorité si svoje dávno uhráli, prakticky šlo jen o osmé místo, na které mohly mít zálusk obě naše dívky.

Verunka Holásková obehrála celou špičku, nastavila výrazně méně figur než obvykle a uspěla! 4/7 jí přineslo 5. místo, 2. místo mezi holkami v turnaji i celkově a hlavně na poslední chvíli postup do osmičlenného finále!

Kačka Dudlová prohrála první dvě partie a to asi rozhodlo. I ona se pak dotáhla na 4/7, skončila 3. mezi holkama opět jak v turnaji, tak celkově a před finále je první náhradnicí. Obvyklá energická hra, chyb trochu víc.

Michal Píše odehrál svůj druhý turnaj v životě, nebodoval, ale ukázal útočný talent. První sezóna slouží k získávání zkušeností, ve druhé už budeme očekávat výsledky!

Shrnutí sezóny po čtyřech turnajích

Ve dvanáctkách jsme měli 6 hráčů (2001 je náš silný ročník – a to ještě nenastoupil Michal Šmajzr). Postupové ambice měl jen Vojta Holásek, kterému se po dvou šťastných druhých místech podařilo jasně postoupit (nakonec ze čtvrtého místa). Hranice úspěchu  a neúspěchu je však tenká … udělat dvakrát o bod míň, bylo by zle. Málo turnajů odehráli Jirka Píše a Martin Paukert, kteří by na silnou přední desítku mohli občas začít dorážet, škoda. Verunka Šmajzrová hraje svůj standart, což jí stačí na medaili mezi dívkami, Honza Kleisl debutoval úspěšně, Jonáš Koditek hrál jednou začátkem sezóny, a to nepříliš úspěšně. V příštím roce odejde konkurence z roč. 2000, měli bychom útočit ve větším počtu!

V desítkách nám chybí nějaký silnější kluk roč. 2002. Holky (Holásková, Dudlová) jsou mladé (2003, 2004) a slibné, Vítek Falta občas příjemně překvapí, Michal Píše má všechno před sebou.

Odkazy

Výsledky jsou na chess-results (ale mají tam nějak divně počítané výkony): desítky, dvanáctky. Celkové pořadí nabízí Polička.

Ukázky

K partii Jan Nešpůrek (1329, Polabiny) – Jan Kleisl (1100) jsem přišel, když už bylo po všem:

Podcenil bílý s věží navíc svého soupeře? Z partií Honzy Kleisla mám dojem, že rád používá dámu a sleduje hlavně soupeřova krále. Tady se to povedlo. 0:1

Z Vojtových partií ukážu trochu netypicky jednu obrannou. Jakub Dvořák (1100, Svitavy) – Vojtěch Holásek (1250):

Černý má materiální převahu, ale oslabené královské křídlo dává bílému taktické protišance. Bílý to zkusil úplně přímočaře: 1. Dxh6??! Vxd1+ 2. Kh2 Ono to není za černého tak těžké, ale chce to pečlivě se zamyslet a vykrýt všechny hrozby. Každý trenér ví, že v podobných pozicích se může stát naprosto cokoliv (např. 2. … Dg6?? 3. Dh8 mat, že?). 2. … Dh7! Jediné, ale dostačující. 3. Dxg5+ Dg6 4. Dh4 Dh7? Samozřejmé bylo 4. … f6 a bílý by dohrál. 5. Df6? (5. Dg4+, ovšem!)

Černému vlastně nic nehrozí, ale nechat bílému rentgen po černé diagonále, to je nepříjemné. Proto 5. … Vd5! (Nebo 5. … Ve8!) Střelec je tu tak silný, že má smysl dát za něj věž, vždyť černému ještě věž zbyde. 6. Dg5+ Dg6 a bílý se vzdal, jeho útok skončil. 0:1

4 thoughts on “Desítky a dvanáctky – o postupujících rozhodnuto

 • Martin Šmajzr napsal:

  To já byl taky překvapený, když Verča přinesla domů stříbrnou medaili. Až když jsem se podíval do databáze a zjistil, že Klára Dědková je vedená jako vyřazená, tak jsem pochopil proč.

 • Martin Dudla napsal:

  Ach so -:))

 • Jana Londinová napsal:

  To je jednoduché 🙂 Dívky, narozdíl od chlapců, už měly konečné vyhodnocení celého krajského přeboru (všech 4 kvalifikací) – takže jeden diplom a cena za 4. kvalifikaci a druhý diplom a medaile za umístění v Krajské přeboru. Kluci si o medaile zahrají na finále.

 • Martin Dudla napsal:

  Někdo mi, prosím, vysvětlete, proč dostala Katka DVA diplomy a medaily?! Pochopil bych jeden – za 3. místo v turnaji. Ale za co medaily, když se jedná o kvalifikaci?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *