Šachový klub Ústí nad Orlicí

Vydařený ústecký výlet do Mistrovic

… aneb palma vítězství, tři umístění v první desítce, celkově +4 a Káťa Šmajzrová kráčející ve šlépějích svého táty.

Už ani nevím, kdy jsem naposledy zavítal na klasický jednodenní turnaj v rapid šachu. Poněvadž ráno očekávám Bohouše Glembeka v modré fabii, kterou už údajně čtyři roky nemá, nějaký ten pátek očividně uplynul 🙂

Oustecká výprava v poněkud netradičním složení Jarda Volf, Pavel Kylar, Bohouš Glembek, a spolupořadatelka a účastnice v jedné osobě Káťa Šmajzrová si to míří do Mistrovic, kde se v útulném prostředí restaurace U Novotnů koná již 14. ročník Memoriálu Járy Masopusta. Na místě jako vždy příjemní pořadatelé a takřka padesátičlenná konkurence. Poslední z přihlášených je trochu kuriózně přijat dodatečně až poté, co se podaří sehnat chybějící šachy. A kdyby nebylo Vaška Chládka, který vehementně protestoval proti vylučování přebytečných, měl pan č. 48 smůlu 🙂 Ve startovní listině se nenacházelo nějaké vyloženě nebezpečné ELO zvíře (chybí na okrese těžko dostižitelní Marian Sabol a Tomáš Pokorný), pročež nejsilnější desítka se jeví více méně vyrovnaně. Na druhou stranu, v sedmikolovém švýcaru stačí trocha smůly a blbý los, aby člověk místo přijatelného umístění skončil na chvostu. O to víc nás může těšit, že jsme u Novotnů nezklamali (herně ani útratou v hospodě 🙂 a s výsledkem můžeme být nadmíru spokojeni. Vezmu to po jednotlivcích, bez nějakých zbytečných románů:

Jarda Volf (nasazen jako č. 3) pozdvihl prapor Jiskry nejvýše a turnaj se ziskem 6 bodů (perfo 2224!) již podruhé vyhrál. Jeho šachy vykazovaly jako obvykle velkou rutinu: když soupeř neskončil pod koly útoku, případně v blbé koncovce, pomohl si k nule sám. Aj ten los v posledním kole se neotočil zády a byl více než přijatelný. Nu a dvě taktické remízy s Davidem Výprachtickým (z pozice síly) a Romanem Solilem (krátce po zmáčknutí hodin 🙂 jistily tučnou finanční prémii – gratulace!

Já, Pokyn (turnajová osmička), jsem zažil vcelku vydařený turnaj. Úvodní rozkoukávací remízu s Pavlem Sysrem jsem kompenzoval dvěma docela hezkými výhrami. Poté jsem přečkal černé kameny proti Vašku Chládkovi a jal se pošilhávat po umístění v první pětce. Petra Dungla jsem sice bílými ve vyhrané pozici vypustil, abych nakonec ještě velmi rád přijal remízu, další Žamberák Karel Kacálek ale neměl nárok. Po cenné plichtě v posledním kole (černými s nasazenou jedničkou Davidem Výprachtickým) jsem ve vedlejším lokále, konzumuje s přáteli znamenitou Plzeň na lidových dvacet osm, tajně doufal v nejhůř páté místo. Žel ostatní partie dopadly přesně tak, jak neměly, a tak z toho nakonec bylo místo šesté, perfo 2004 a místo vysněného dárkového koše pro drahou polovičku jen něco kosmetiky. Pepo Krátký a Vašku Chládku, kteří jste mi onen košík vyžrali, to jste mi teda vážně dělat neměli a počkejte příště 😀

Ale zpět k hodnocení, místo pláče nad rozlitým mlékem. Do elitní desítky se vešel ještě Pavel „Vata“ Kylar (nasazen jako č. 14). +2 a deváté místo se každopádně počítají, nulu s Jardou vykompenzoval Pavel třemi výhrami a stejným počtem remíz. Potěšující je zejména bilance černými figurami: 3/4! A taktéž perfo 1881.

Truchlit nemusí ani náš řidič Bohouš Glembek, protože proti svému nasazení si polepšil o plných ! 9 míst ! a skončil patnáctý se ziskem 4 bodů (perfo 1792). Náš matador se dokázal poprat s několika ratingově silnějšími hráči (Kamil Mikyska, Pavel Kylar, Petr Dungl), hrál tradičně solidní a na ústecké poměry teorií protkané šachy. Malilinko mrzí jen prohra s pardubickým Jankem, s nímž Bohouš, dle svých slov, vyhranou pozici znásilnil 😀 +1 je ale krásný výsledek!

Nu a do oddílové pokladnice přispěla dvěma body (perfo 1462) taktéž Kateřina Šmajzrová, která ale proti nám ostatním absolvovala hned dvojnásobnou šichtu. Od slunka svitu až do vyhlášení výsledků totiž obsluhovala swiss manager a pomáhala domácím organizátorům, a to se suverenitou, kterou by jí mohli zkušenější pořadatelé jen závidět. K tomu trápila papírově silnější soupeře a dva z také porazila. Mimo jiné Pavla Sysra, což se třeba mně v prvním kole nepodařilo 😀 Jak vidno, táta Martin vychovává nejen za šachovnicí, ale taktéž na poli funkcionářském velmi zdatnou nástupkyni!

Pořadí první desítky (kompletní výsledky jsou tradičně na chess-results):

1      Volf Jaroslav                      2129       TJ Jiskra Ústí nad Orlicí             6.0
2      Výprachtický David        2173      SK Žamberk                                      5.5
3      Solil Roman                        1993       TJ Lanškroun                                   5.5
4      Krátký Josef                       1919       TJ Lanškroun                                    5.5
5      Chládek Václav                 2036      Slavia Kroměříž                               5.0
6      Pokorný Jan                       1924      TJ Jiskra Ústí nad Orlicí                5.0
7      Valenta Vít                         2165       T.J. Sokol Šumperk                         4.5
8      Janko Jan                            1773      ŠK Rapid Pardubice, o.s.               4.5
9      Kylar Pavel                         1844       TJ Jiskra Ústí nad Orlicí                4.5
10   Lorenc Josef                      1808       TJ Spartak OEZ Letohrad              4.0

3 thoughts on “Vydařený ústecký výlet do Mistrovic

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *