Šachový klub Ústí nad Orlicí

Úspěšný výlet na Vysočinu

3. kvalifikační turnaj KP mládeže kat. H+D12, H+D10, Hlinsko, 28.1.2012

Do Hlinska jezdíme tradičně v době největších mrazů, vánic a vůbec, což se k sibiřskému rázu tamního kraje dobře hodí ;-). Letos jsme se ale šťastně trefili mezi dvojí počasí, takže už nechumelilo, ale ještě nemrzlo a cesta se tak obešla bez dobrodružství.

Mladší kategorie máme sice obsazené lépe než ty starší, ale neúčastníme se stoprocentně: z registrovaných vynechali Vláďa Votava, Vítek Falta i Martin Paukert. Přesto nás jelo sedm, takže kromě velkého auta Martina Šmajzra jsme použili i služeb Českých drah, Verunka H. nemá auto ráda, a tak jela se mnou vlakem.

Turnaje byly obsazené tradičně slušně, ve dvanáctkách chyběli z favoritů jen Ambrožová, Brejša a Bílek, v desítkách Pavlíček. Zastoupení oddílů bylo pestré, masová účast se nedala odnikud vzhledem k dopravě čekat. Hlinsko začíná být prací s mládeží proslulé, zelená trička devíti domácích zástupců byla vidět.

H+D12

Že by měl být Vojta Holásek opět do osmičky, to byla skoro povinnost, čekalo se, zda dopředu dosáhnou i Jirka Píše s Veronikou Šmajzrovou. A docela se to dařilo, vepředu hráli střídavě všichni a byť to nebylo na medaile, bylo nás vidět.

Jirka Píše zahrál výborně už začátkem prosince v Lanškrouně, kdy byl s 5 body šestý a těsně mu utekla 3.VT. V Hlinsku začal výhrou a ve druhém kole na sebe upozornil pěknou hrou proti favorizovanému Ondřeji Cachovi, dlouho se s kvalitou navíc pokoušel o výhru, až v koncovce pokazil. Nenechal se však deprimovat a navázal šňůrou tří výher, Honza Nešpůrek začíná pomalu patřit k jeho bodovým dodavatelům. Podle očekávání pak nestačil na Kupsu, ale v posledním kole porazil domácího Zelenku a obhájil tak úspěch z Lanškrouna. Škoda, že jsem nezaznamenal některou z jeho pozic, figury získával i ztrácel „mimo záběry kamer“. Opět 5/7, 6. místo a tentokrát již splněná 3.VT! Blahopřejeme!

Vojta Holásek měl sice nečekaně problémy už ve druhém kole,  kde se Zelenkou vyhrál koncovku bez kvality,  ale ve třetím kole přehrál Ondru Cacha a měl 3/3. Pak to však začalo jít z kopce, Tomáš Ludvík je sice dobrej, ale figuru dostal až příliš rychle, celou věž dal potom Vojta Štěrbovi i Verunce Šmajzrové (aspoň, že tu body zůstaly doma). Výhrou v posledním kole nad Peškem se aspoň vrátil do osmičky. Přitom to nebyl úplně zbrklý výkon, ale ty hrubky … 4/7, 8. místo.

Veronika Šmajzrová celkem podle očekávání porážela slabší a prohrávala se silnějšími, její šachy jsou již velmi solidní, ze „zajištěné obrany“ se postupně dostává k tlaku na soupeřovu pozici. V předposledním kole dostala dáreček od Vojty, škoda, že nebodovala i v posledním kole proti Fialovi z Rapidu, to už by byl pěkný úspěch. Ale i tak zůstala jen těsně za osmičkou, 4/7, 9. místo, 1. mezi dívkami. Nejlepší výsledek v sezóně, tréninky v DDM začínají nést ovoce :-).

Takže máme podobně jako Polabiny tři hráče v desítce. Vojta trochu zklamal, ale v součtu jsme nad očekáváním. První místo Ludvíka z Polabin je neotřesitelné, ten kluk jde opravdu nahoru!

V celkovém pořadí je první osmička dost zřejmá, Vojta je tam na čtvrtém místě, z devátého místa by do finálové osmičky rád pronikl Jirka, Veronika na hezkém patnáctém místě (ze šedesáti) je asi ze hry.

H+D10

Tady obě větší holky patří do osmičky, Michal Píše někam okolo průměru a Markétka má předplacené poslední místo 😉

Kačka Dudlová to kosila nebojácně, ani jsem si nevšiml, jak ve druhém kole porazila Adama Švandu, ve třetím pak s Ondrou Novotným zůstala bez dvou figur, ale matila ona. Start 3/3 a boje na prvních deskách. Pak dvě nuly s Andrlem a Žejdlíkem (druhý a první hráč v turnaji), na závěr dvě výhry nad hráči, co se vešli do desítky. Zkušenosti přibývají každým turnajem, už to není zmatené pobíhání dámou, má to hlavu a patu, největší zbraní zůstává energie a bojovnost. Sehrála silný turnaj, hrála se čtyřmi hráči první pětky (a to nemohla hrát se sebou 🙂 ). 5/7, 4. místo, 1. mezi dívkami, těsně uniklá 3.VT.

Veronika Holásková sehrála vlastně stejný turnaj, až na to, že s Adamem Švandou prohrála.  Opět start 3/3, opět prohry ve 4. a 5. kole na předních deskách, chyběl jen ten bodík v závěru (Andrle není do posledního kola nejvhodnějším soupeřem). Zase si jednou podle chuti zaútočila po géčku 🙂 4/7, 6. místo, 2. mezi dívkami, nejlepší Buchholz ze všech (i nejslabší její soupeř získal v turnaji 4 body)!

Michal Píše na začátku nestačil na Černohouse, ale pak získal hned dva body za sebou proti soupeřům, kteří teprve začínají. To ho vyneslo do předních míst startovního pole, kde třikrát za sebou prohrál se soupeři, kteří v konečném součtu získali nad 50%. V posledním kole to velice chtěl napravit výhrou, nakonec ji získal úplně bez práce (kontumák), proti někomu slabšímu by ale taky asi vyhrál. Tady jde pořád hlavně o materiál, nenastavovat, sbírat. Výkon asi podle očekávání. 3/7, 16. místo.

Markétka Holásková tentokrát odehrála všechny partie, jako obvykle se nejdřív vyvine a pak přijde o figurky, ale čas od času i ona soupeři něco sebrala a postupně se osměluje k dlouhým tahům, ani čelit šachu už jí nedělá takové problémy. A protože byli hráči nalicho, kontumák měla jistý. 1/7, 23. místo, 4. mezi dívkami.

Celkem tedy dvě naše děvčata v první šestici (dva hráče tam má i Hlinsko), příjemné je nejen, že tam jsou, ale že tam podle hry právem patří. Ti nejlepší (Žejdlík, Andrle) jsou ale herně ještě výš.

V celkovém pořadí je, myslím, osmička postupujících již jasná, Kačka s Verunkou tam jsou na pátém a šestém místě.

Co dodat? Že výsledky najdete na chess-results: 12, 10. Že nejrychlejší reportáž publikovalo Hlinsko. A že tam mají moc dobrý štrůdl.

—————————————————————————————————————————————————–

Partiové ukázky celkem typicky předvádějí jeden útočný výkon Vojtův a jeden obranný Veroniky Š.:

Ondřej Cach (1401, Polabiny) – Vojtěch Holásek (1250), 3. kolo:

1. a5 Bílý šlape, do dámy je kousek. Vojtův následující tah jsem ale uhodl hned. 1. … f3! Nejlepší praktická šance. Vojtu nezajímá nějaký volný pěšec, ale bílý král. 2. d4? Logická snaha dostat bílou dámu na královské křídlo má díru. Co by se stalo, kdyby si bílý krále nevšímal a šlapal dál? Mohlo by dojít … třeba k remíze věčným šachem! 2. a6 fxg2 3. Kxg2 Kh7 4. a7 Vg8+ 5. Kf1 Dxh3+ 6. Ke2 Dg4+ 7. Kd2 Dg2 8. a8D Dxf2+ 9. Kc3 Dd4+ 10. Kb3 Dxd3+ 11. Ka2 Vxa8 12. Dxa8 Dc2+ atd. 2. … fxg2?! Po 2. … Dxe4! visí bílá věž, pd4 i pg2, navíc černá dáma kryje a8. 3. dxe5? Dxe4! 4. exd6?? Dxb1+ a černý přes jisté krkolomnosti vyhrál. Dost typická partie: tak hezky si to bílý naplánoval – a Vojta vnese do situace chaos a těží z možností, které se náhle vynořují. 0:1

Julie Kalousová (1100, Lanškroun) – Veronika Šmajzrová (1100), 4. kolo:

Černá vede o koně; stát se však ještě může ledacos. V minulé ukázce šlo o to, jak normální pozici zbláznit; zde je naopak cílem černé pozici uklidnit. Je napaden Jf4 a hlavně hrozí mat na g7. 1. … Jg6! Správně: komplikovat si život jedním z jezdcových šachů je zbytečně riskantní. 2. h4 Chce koníka pošťouchnout a přece jen matit. 2. … Df6! Dáma se účastní obrany g7, působí na centrum, mohla by i zaútočit po diagonále. 3. h5 Je5 4. Ve2 S myšlenkou po exd5 sebrat Je5, ale to nejde, na f5 zůstane viset bílý jezdec. 4. … dxe4

5. f4?? (5. fxe4) Jed3+! Ústup napadeného jezdce se šachem, Jf5 padá. 6. Kd2? Dxf5(?) Opět si to nekomplikuje. V pozici už byl šestitažec po 6. … Dxb2+, např. 7. Ke3 Jd5+ 8. Kxe4 Dxe2+ 9. Je3 f5+ 10. Kd4 Db2+ 11. Kxd3 Jb4#. Ale kdo to má v rapidu počítat. Se dvěma koni navíc to musí jít i tak. 0:1

2 thoughts on “Úspěšný výlet na Vysočinu

  • Martin Dudla napsal:

    TAk to vypadá, že Katku asi zase vezmu na MČR 8

  • Martin Šmajzr napsal:

    Závěr výše uvedené partie je na jedné z fotek – v pozici je mat 2. tahem a Verča ho dokonce dala :-). Posledního kola byla škoda, jejího soupeře jsem si všiml už v průběhu, v 1. kole měl na lopatě Cacha a hrál velmi dobře. Proti Verče se pustil do útoku, obětoval dvě figury za rozbourání krytu před králem, korektní to ale nebylo. Místo zdvojení věží na géčku ale Verča jednotahově nastavila věž a soupeř útok dotáhnul. Vojtovu poslední partii jsem neviděl, ta skončila moc rychle 🙂 A Jirka proti Zelenkovi uposlechl mé rady – nenechat se strhnout velmi rychlou hrou soupeře a počkat si na jeho chybu 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *