Šachový klub Ústí nad Orlicí

Výhra za kapku aneb když už bez bodů, tak alespoň „pomsta“

Výhra za kapku aneb   když už bez bodů, tak alespoň „pomsta“

Tak by se dal nazval šachový výlet vlakem, kde se konalo 10 kolo KP II mezi domácími borci ze Svitav a ústeckou rezervou.  Naše družstvo Ústí C   jelo na hromadný lístek  přímým spojem po posunu času  čtenáři podržte se, rychlíkem nikoliv do Prahy ale do Svitav.   Věkový průměr našeho družstva  oproti minulému kolu trochu  vzrostl ale ne o moc.   Utkání začalo po vzájemné sobotní domluvě v krásných 10,30 hod. v již standardní klubovně svazu.   Ranní procházka městem k místu konání zdá se pomohla drtivé většině hráčů.   Karel Taslarů dokonce i zažertoval, že když Luboš Minařík vyhraje, že by měl koupit po kořalce.  Bohužel se tak nestalo, nebyla  kořalka a ani body.  Nyní k vlastnímu vývoji utkání.  Jako první pokud se nemýlím skončil sběratel bodů v této sezóně. Vítek Kapoun.  Vyměnil zjednodušil a bylo vypůleno.  Pak prohráli bratři Holáskové. Bohužel hráli dost rychle, chybný propočet zapracoval a i když se Víťa snažil ve věžovce se dvěma pěšci méně jak mohl, nevydoloval lepší výsledek než 0.  Pak byla remíza u Petra Johna a remízovou sérii dokonal Karel, který se dvěma pěšci méně v různopolné střelcové koncovce využil slabší chvilky „prezidenta“ Havla a vydoloval půl bod.  Viz níže

jako zlomová partie se nakonec udála na třetí desce, kde domácí borec i přes časovou tíseň   cca4 minuty, proti 1 hodině a 2 min  donutil soupeře k chybě a jednotahově přivázal věž a získal ji ve svůj prospěch.    4,5 – 1,5  a zůstaly k dohrání dvě pozice a to na první a druhé desce.  Jako první skončil svoji pouť ve Svitavách Jenda na první desce, když jeho soupeř musel bránit matu a při tom ztratil věžku.  Jako poslední jsem dohrával já.  Když už bylo o výsledku rozhodnuto nabídl jsem svému soupeři v pořadí již druhou remízu. Bylo to cca 25 min. před odjezdem vlaku , přesněji řečeno v 13,35 .  Vlak jel v 14,01. Když soupeř odmítl, další nabídky neměli smysl a mohlo se hrát třeba do půl čtvrté. Další vlak jel totiž až v 16,01.   A vzhledem k tomu, že jsem vyhrál, tak se trochu i pochlubím a ukáži pár fragmentů z partie.

a co teď. Černý zvolil c6 s tím, že se mu líbí výměna dam na a5.  Následovalo tedy …….c6, 8.SxF7+ Kxf7, 9. b4 b5, 10. Dxa5 Dxa5, 11. bxa5 Sd8. 12. a4 a6

postupujeme bojovně 13. Jg5+, Ke7, 14. f4 Sxa5.  Pěšci vyrovnáni. Bílý nemá vývin na dámském křídle, černý nemá rošádu.. Partie došla do pozice, kdy jsem nabídl podruhé p ůlku.

Sice jsem trochu zaktivnil lehké figury ale nic moc pozice. Následovalo  27……Va8, 28. Je3 Va6, 29. Vf1 a4, 30 Jd5 . asi pro oba zlomový moment partie.

A co teď.  Černý zvolil variantu  30. …..Vxd5  31 exd5 axb3 32 Vxa6 Sxa6. 33. Sxb4  Dvě figury za věž a pika.  33…..e4. 34 d5 Sb8 – asi rozhodující chyba. Na d8 by měl určitě více možností kam hrát.  35 Vb1 exd3+ 36. Kxd3 Jd7, 37. Kd4 Sa7+ 38. c5 Jb8.  39 Vxb3 Ke8.  Pozice pro bílého vskutku pohodová. Černý i když má spoustu figur tak ani jedna nehrozí a vzájemně si škodí.

partie pokračovala ještě pět tahů a pak se pan Kotva vzdal.

Podepsal jsem zápis o utkání nafasoval zapomenuté šálo z loňska a hurá na vláček.  Když už nebyla kořalka za vítězství Luboše v soutěži alespoň jsme vrátili 2-0  na prvních dvou prknech za minulé utkání UOB  – Svitavy.

4 thoughts on “Výhra za kapku aneb když už bez bodů, tak alespoň „pomsta“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *