Šachový klub Ústí nad Orlicí

Třebová medailová a postupová

4. kvalifikační turnaj KP mládeže kat. H+D10, H+D12, Česká Třebová, 31.3.2012

Poslední letošní kvalifikace mladších kategorií se konala za humny. Patřičně jsme toho využili a dorazili s rekordní desetičlennou výpravou (na minulých turnajích nás bylo osm, osm a sedm). Šlo tu ještě o postupové body; holky to měly skoro jisté, Vojta dost pravděpodobné, z devátého místa útočil na osmičku Jirka Píše.

H+D10

Tady startovali v devatenáctičlenném poli čtyři naši tradiční účastníci. Kačka s Verunkou měly hrát vepředu, Michal uprostřed a Markétka na konci ;-). A tak se taky stalo.

Veronika Holásková po výhře v prvním kole sehrála ve druhém hroznou partii proti Jiřímu Štěrbovi z Hlinska, nastavila asi tak dvě věže a dámu … “Za odměnu” vyfasovala Kačku Dudlovou a když prohrávala o věž, šel jsem se koukat na dvanáctky – jenže Verunka ještě vyhrála, prý nematila na géčku, ale na háčku ;-). Pak už to bylo dobré, kromě partie se suverénním Erikem Žejdlíkem vyhrála všechno, zajímavostí je, že hrála  se všemi čtyřmi zástupci Hlinska! Výhodou je, že i když něco nastaví, přímočarým tahem na soupeřova krále si vytváří šance, které pak většinou proměňuje. S výjimkou Daniela Zemana obehrála celou špičku, získala 5/7, 3. místo, 1. mezi dívkami.

Kateřina Dudlová začala s jistotou a kdyby proměnila výhodu proti Verunce, hrála by zcela na čele. Dostala se tam později po výhře nad Černohousem, po prohře s Erikem Žejdlíkem ale prohrála i s dobře hrajícím Denisem Csernyanským (rychlá vidlička a ztráta Vh8) a výsledek byl tedy tentokrát jen lehce nadprůměrný. Katka hraje rutinně a energicky, zdravé selské šachy typu “co vidím, to seberu”. Do špičky rozhodně patří, v kategorii bude ještě hrát i příští rok. 4/7, 7. místo, 2. mezi dívkami.

Michal Píše se lepší turnaj od turnaje. Zahrál hezky na Orlické šachovnici a tady v tom pokračoval. Ze stupně začátečnických šachů už se dostává k plánovité hře, i když pořád tu jde ještě hlavně o materiál. Prohrál se třemi zkušenými hráči z Hlinska, jinak to bylo dobré. 3,5/7, 10. místo, nejlepší bodový zisk ze všech kvalifikací. Příští rok by se mohl dostat do finálové osmičky.

Markéta Holásková hrála asi jako obvykle, hezky se vyvine a figurky pak poztrácí. Naštěstí tu byl opět dáreček v podobě kontumáku 😉 1/7, 19. (poslední) místo.

O vítězství Erika Žejdlíka nebylo pochyb (Lukáš Pavlíček hrál s postupem v kapse opět dvanáctky), pak už to bylo vyrovnané. K tradičně úspěšnému Hlinsku a nám se přidalo i Vysoké Mýto.

Do finále jdou tedy Pavlíček (Poli), Žejdlík E. (Hli), Švanda A. (Poli), Andrle (Svi), Holásková (UO), Novotný (Hli), Dudlová (UO) a Ročňák (Hli), ten tam proklouzl právě díky včerejšímu úspěchu. I náhradníci Černohous (La), Zeman (VM) a Csernyanský (VM) jsou s hráči osmičky srovnatelní. Spokojení jsou (kromě nás) tedy určitě v Hlinsku a v Poličce, horší to bude mj. v Polabinách a v Lanškrouně.

Naše holky může těšit nejen to, že mají zlatou a stříbrnou medaili v celkovém pořadí kat. D10, ale hlavně to, že jsou schopny se měřit s kluky, i když na ty 3-4 nejlepší to ještě nestačí.

H+D12

Tady jsme měli dokonce šest hráčů! Vojta Holásek, Jirka Píše a Veronika Šmajzrová mohli myslet vysoko, Michal Šmajzr se po delší době zase vrhl do turnajové hry, Vláďa Votava už se chtěl odpoutat z posledních příček a na druhý turnaj v životě vzala maminka Natálii Hrůšovou.

Jiří Píše výkonnostně roste, jeho hra působí zkušeně, nebojí se zápletek  a často z nich vychází vítězně. Po dvou vítězstvích nad slabšími hráči se na jedničce potkal s Honzou Nešpůrkem, kterého má docela ochočeného, a během pár tahů mu posbíral snad pět figur. Pak narazil na Vojtu, spadl mu do varianty a prohrál rychle, v dalším kole pak podlehl velkému překvapení turnaje Vojtěchu Říhovi z Hlinska. Naštěstí se pak vrátil do boje o finále dvěma výhrami, hlavně ta nad Maruškou Vaškovou se cení. Útok ze zadních pozic se povedl! 5/7, 6. místo (již ve třetím turnaji za sebou!) a hlavně postup do finále ze 7. místa!

Vojta Holásek mě v úvodních kolech potěšil nejenom ziskem bodů proti slabším soupeřům, ale hlavně pomalejší a zodpovědnou hrou (jestli za to mohla bolest hlavy, pak by ho mohla bolet častěji! 🙂 ). Po výhře nad Jirkou byl se ziskem 4/4 samostatně v čele. Remíza s Brejšou byla asi zasloužená, v dámské koncovce dohnal deficit pěšce. Na Lucku Ambrožovou zahrát vůbec neumí; Lucka umí čas využívat mnohem lépe a Vojtovu hazardní aktivitu svou zodpovědnou hrou udrží na uzdě. V partii posledního kola s Kupsou měl nabídnutou remízu, která by mu stačila na třetí místo v turnaji, nepřijal, prohrál, propadl se a chvíli jsme se i strachovali o postup, než jsme sečetli body. Ale za bojovnost kritizovat nebudu. Aspoň si zahrál kvalitní turnaj (pět jeho soupeřů dosáhlo 5 a více bodů!). 4,5/7, 8. místo, postup do finále ze 6. místa už to neohrozilo.

Veronika Šmajzrová je další, kdo se na Orlické šachovnici ukázal, a zdálo se, že na to naváže i tady. Vyhrála v prvním kole a pustila se do náročného boje s nejsilnější hráčkou kategorie Lucií Ambrožovou. Držela proti ní pevnou pozici, trpělivě bránila útok těžkých figur a dočkala se, soupeřka prohrála na čas! Na cenné vítězství už potom nenavázala, prohry s Kupsou a Vaškovou jsou možné, s Julií Kalousovou to ale bylo “nad plán”. Po výhře nad Peškem pak ještě ztratila s Málkem, takže výsledek nic moc. Na hru se ale kouká hezky, je to zodpovědné, pevné, promyšlené, ještě trochu dravosti, “tahu na bránu” a úspěchy přijdou. 3/7, 20. místo, hra lepší než výsledek.

Michal Šmajzr dostal zase chuť hrát, protože když má Verunka už 3.VT, on by ji měl mít taky. Ve hře se slabšími soupeři se mu docela dařilo, měl 3/5 a našlápnuto k pěknému úspěchu, závěr to trochu zhoršil. Solidní hra, kterou by mu hráči z kroužku mohli závidět, míň souhry než u Verunky, ale víc energie. Snad se do toho ještě pustí naplno, jednu partii mám zapsanou a časem publikuju, trénovali jsme spolu i opozici v pěšcových koncovkách … 3/7, 21. místo, vítej zpátky!

Vladimír Votava odstartoval zbrkle, první partii prohrál za pár minut, druhou proti slabé soupeřce vyhrál, ale ve třetí dostal snad šustrmat … Potom to ale bylo lepší, i u něj jsem zaznamenal pokrok, už ne jen zmatené poskakování dámou, ale ucelenější hra, i když jde hlavně o materiální zisky a ztráty. Vzadu mu to šlo, ve čtvrtém kole vyhranou pozici zpatil, ale v pátém už vyhrál a šel dopředu na Marušku Vaškovou. Prohrál, ale v posledním kole stál na výhru s Patrikem Peškem, padesátiprocentní zisk opravdu na dosah ruky! Bohužel však sáhl na chráněného pěšce, ztratil dámu, co měl navíc, a v koncovce podlehl. I tak zlepšení, 2,5/7, 26. místo i před některými hráči 4.VT.

Natálie Hrůšová začala pozdě, ale v posledních týdnech na sebe upozorňuje svou pracovitostí. O její výhru ve třetím kole jsem přišel (viděl jsem materiální ztráty a sledoval jsem jiné partie), naopak jsem viděl několik proher po delším boji. Partie rozehrává pěkně, ale vinou menší zkušenosti pak ztrácí materiál. Jejím momentálním handicapem je pomalá hra, v budoucnu z ní ale může těžit, nebude se muset odnaučovat zbrklosti jako někteří. 1,5/7, 30. místo, dva hráče nechala za sebou.

Vepředu nebyl jeden jasný vítěz, záleželo na drobnostech, vyhrát mohlo snad pět lidí, možná i víc. Velkým objevem je Vojtěch Říha z Hlinska, jestli hraje jen půl roku, jak se píše na jejich stránkách, pak se rodí nový talent! Výsledkovka je pestrá, na desítce nejlepších hráčů se podílí hned osm oddílů!

V boji o finále uspěl Jirka Píše, třást se musel Honza Nešpůrek, mocně finišoval Vojtěch Říha. Osmičku postupujících tvoří Kupsa (La), Ludvík (Pola), Brejša (La), Ambrožová (Svi), Cach O. (Pola), Holásek Vojt. (UO), Píše J. (UO), Nešpůrek J. (Pola). Ani jména náhradníků Říha (Hli), Švanda O. (Poli) – ten ovšem věkově patří ještě do desítek!, Štěrba  M. (Hli), Bílek (Pola), Bouchal (Mistrovice) nejsou neznámá. Kromě nás  může být spokojenost v Lanškrouně a Polabinách, Hlinsko je těsně před branami, trochu tu zaostává Polička. Vojta Holásek by zase jednou mohl zabrat, talent má na medaile, Jirka Píše se dostal do dobré společnosti.

A nesmíme zapomenout na stříbrnou medaili v celkovém pořadí kat. D12 pro Veroniku Šmajzrovou.

Výsledky najdete na chess-results: 10, 12. Celkové pořadí mohu poslat mailem, vkládat sem rozsáhlé tabulky se mi nechce.

Partiového materiálu jsem nasbíral tolik, že mu věnuju další článek nebo i články.

Spoustu fotek vytvořila paní Hrůšová:

A pár jich je i ode mě:

4 thoughts on “Třebová medailová a postupová

• Pavel Holásek napsal:

On to není žádný náhlý vzestup, holky byly ve finále už vloni. Spokojenost se hrou na 70%.

• Marian Sabol napsal:

Chyby dělá každý, ale umístění mezi 6 nejlepšími celkového pořadí je pro dívky slušné. Samozřejmě být mezi třemi je ještě lepší a pocit, když holka předběhne všechny kluky, ten je k nazplacení.