Šachový klub Ústí nad Orlicí

Sezóna končí v Lanškrouně

O putovní věž města Lanškrouna, 9.6.2012

Tradiční turnaj se tentokrát dočkal jen komorního obsazení: mládež z Bohemians pod vedením pana Ambrože (8 hráčů), domácí lanškrounští hráči (9) a my (11 – a to rozhodně nejeli všichni, kdo mohli). Hrací pole doplnili dva hráči z Poličky, dva ze Třebové a jeden ze Žamberka. Hrálo se proto jen ve dvou kategoriích.

Kategorie do 18 let (1994 a ml.)

Vesměs zkušení hráči si zahráli v osmi lidech každý s každým, konfrontace s Bohemkou je vždycky zajímavá a náročná. Hrály se spíš zavřené až blokované pozice, čas se tu využíval zhusta do posledních vteřin (zejména domácí Pepa Havelka, který byl na těch posledních vteřinách často už po začátku partie 😉 ). Naši tvořili celou polovinu startovního pole a dva z nich mu i kralovali.

Jan Mareš sice zaváhal hned na začátku, když pouze remízoval bílými s posledním nasazeným Daňhelem (1522) a i ve druhém kole se silným Fraňkem (1942) bílými jen půlil (a mohl být rád), pak se však rozjel, ve třetím kole přehrál Láďu (klíčová partie turnaje), ve čtvrtém využil tragického času Havelky k přechodu do vyhrané věžovky a do konce už ztratil jedinou další půlku, takže dost s přehledem zvítězil. Zpočátku jsem měl pocit, že jeho tradiční strategicky obtížné pozice a horší hospodaření s časem body moc neponesou, ale mýlil jsem se. Zajímavá statistika: proti Bohemce tři půlky, proti našim a Lanškrounu 100%. Nebo ještě jinak: bílými tři půlky a bod (2,5/4), černými 3/3 :-). 5,5/7, 1. místo, perfo 2013!

Ladislav Kubišta podal plně srovnatelný výkon, ta vzájemná partie tu rozhodla. Dostával se do divokých bojovných pozic, ne bez rizika, ale štěstí stálo při něm. Když po kuriózním závěru porazil Fraňka a v předposledním kole shodil Havelku, mohl usilovat i o celkový triumf, Jenda však nezaváhal. Tady jsou statistiky jiné: proti Bohemce 2,5/3! Celkově 4,5/7, 2. místo, perfo 1944!

Vítek Kapoun zahájil prohrou s Havelkou, ten se i na posledních vteřinách orientoval přesně a našel díry ve Vítkově pozici. Další fáze (2,5/3) už byla pěkná, Vítek dělal svou taktickou vynalézavostí a skrytými hrozbami soupeřům velké problémy, v rapidu se proti tomu bojuje špatně. Prohry pak přišly proti dvěma největším favoritům (Mareš, Franěk), závěrečná půlka s Láďou byla slušnou tečkou za slušným turnajem. 3/7, 5. místo (5. nasazený), 1752.

Petr John měl těžký start (Franěk, Kubišta – 0/2). Pak odremizoval všechny ostatní hráče a v poslední partii podlehl Jendovi. Jeho hra mi přišla velmi slušná, ale při síle soupeřů bez nadměrného překvapení – k udržení pozic to stačilo, k přehrání protihráčů ne. 2/7, 8. místo, ale perfo 1666, tedy dva bodíky nad Petrovým ratingem.

Celkově tedy náš dvojitý triumf, ale hlavně užitečné zkušenosti, intenzivně strávený den – sotva jedna partie skončila, usedali k další.

Kategorie do 14 let (1998 a ml.)

Tady byly výkonnostní a věkové rozdíly větší, od prvního nasazeného Staňka (1570) až po naši Markétku. Mezi 25 hráči bojovalo 7 našich s velmi rozdílnými ambicemi.

Vít Holásek předvedl asi tak svůj standart, trochu jako Petr John – solidní hra bez přílišné kreativity. Ke slušnému výsledku mu stačilo porazit slabší hráče a Vojtu. 5/7, 5. místo, 1377. První z hráčů okresu.

Vojta Holásek zaujal ve druhém kole, kdy stejně jako vloni z prohrané pozice porazil Staňka – nevím jak, pozici bez figury jsem přestal sledovat 🙂 Prý na nějakou vazbu a na čas. Pak už s lepšími hráči nebodoval. Oproti Vítkovi měl smůlu na los – z první šestice konečného pořadí hrál se čtyřmi (!). 4/7, 8. místo, 1301.

Kateřina Dudlová po skvělém výkonu v Zaječicích hrála pěkně i tu, přes prohry v prvních dvou kolech předváděla solidní hru a vzadu pak řádila čtyřmi body v řadě (i když s Verunkou to byl oboustranný festival zahozených šancí). 4/7, 12. místo, 1225, 1. mezi dívkami!

Vítek Falta s námi byl zas po nějaké době a nebylo to špatné, jistá zkušenost je v jeho hře vidět. Vzadu porazil dva hráče a kontumák v posledním kole ho posunul celkem dopředu. 2/6 + 1K, 19. místo.

Natálie Hrůšová měla protivný start, protože po dvou prohrách dostala kontumáka a tedy opět šanci na těžšího soupeře. Tím byl dokonce právě Ondřej Staněk, který měl náhodou zrovna jen 1/3. Z posledních tří partií ale dokázala získat dva body a posunout se vzhůru. 2/6 + 1K, 20. místo, 3. mezi dívkami.

Veronika Holásková odstartovala velmi dobře, 2/3, takže hrála vepředu s Vojtou. Potom už ale neudělala ani ťuk, v závěru turnaje to byly hrubky dost pod úroveň, nepovedená tečka. 2/7, 23. místo.

Markéta Holásková má letos poslední místo předplacené, figurky nejdřív hezky rozestavuje, pak je hezky nastavuje. V posledním kole už to bylo na dosah, vedla o dámu … 0/6 + 1K, 25. místo (poslední). Ale počkejte příští sezónu 🙂

Celkově řekl bych turnaj dle možností, někteří i nad možnosti, jediný propadák předvedla Verunka.

Výsledky na chess-results: dorost, žáci.

Petr John (1664) – Jan Mareš (1975):

Černý má jasně převahu: bílý král není v centru úplně bezpečný, královské křídlo bílého je nevyvinuto. A jednoduchý taktický obrat tu dokonce získává pěšce a nabourává bílou hráz: 1. … Jexg4! 2. Jxf6 Dxe2+ 3. Kxe2 Jxf6 atd. 0:1

Další partie by mohla mít podtitulek únava na konci sezóny.

Jan Franěk (1942, Bohemians) – Ladislav Kubišta (1930):

Bílý během partie mocně útočil na f7, s Láďou to vypadalo všelijak, ale vysmekl se velkou rochádou a s figurou navíc směřuje vítězství vstříc. Vyhrává tu už opravdu cokoliv, Láďa si však vybral neuvěřitelné 1. … Dc3??? Pravda, je to vidle na a1 a e1, má to však jistý háček, viď, Markétko … (motor skáče z mínus 10 na plus 7 🙂 ). 2. Dxf7??? A i bílý mele z posledního, v téhle partii prostě dámské křídlo nevyvine 😉 2. … De1+ a bílý se vzdal (3. Vf1 De4+). 0:1 Oba hráči byli po partii dost otřeseni …

One thought on “Sezóna končí v Lanškrouně

  • Ladislav Kubišta napsal:

    Nejlepší bylo, že Dc3 jsem zahrál po nabídce remízy… 😀 V tu chvíli mi proběhlo hlavou, že se ihned vzdám. Ale přemluvil jsem se, že se vzdám potom, až mi tu dámu vezme a musel jsem se držet, abych udržel vážnou tvář po takovéto hrubce… A soupeř se po partiové analýze přiznal, že chtěl hrát Jd2 a vůbec si nevšiml braní dámy. 😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *