Šachový klub Ústí nad Orlicí

Poslední kvalifikace HD10-12

Dostala jsem za úkol napsat reportáž o 4. kvalifikačním turnaji Krajského přeboru mládeže PDŠS do 10 a 12 let v Mistrovicích, tak se o něco pokusím. Hráči desítek a dvanáctek měli dnes poslední šanci dostat se na závěrečný turnaj krajského přeboru a bojovat o účast na Mistrovství Čech. Ústecká výprava byla vcelku početná, v našem autě 5 hráčů, z toho 4 dívky, sami se dopravovali Křikavovi a Martin Jedlínský.

Já (Katka Šmajzrová) jsem jela také, ač do této kategorie už nepatřím skoro 6 let. Panu Halbrštátovi jsem pomáhala s organizací turnaje jako hlavní rozhodčí. Už jsem v Mistrovicích dvakrát řídila rapid, teď mě čekal menší šok, ale aspoň dobrá zkušenost. Zkoušeli jsme zapojit elektronickou šachovnici, nejen že internet nešel vůbec, ale i samotné spojení mezi notebookem a šachovnicí se rozpadalo, takže z toho bohužel nic nebylo.

Po úvodních problémech nejen s tiskárnou se začalo chvíli po 9. Než jsem se stačila nadechnout, už chodily první výsledky desítek. Brzy se ocitly o kolo napřed před dvanáctkami. Skončily již v 13 hodin, asi o hodinu později už jsem vyhlašovala i dvanáctky, kde jsem si poprvé pořádně vyzkoušela, že přeřvávat celou tělocvičnu se budu muset ještě naučit.

V HD10 se účastnilo 23 dětí. Ze hry toho moc nevím, ale nejčastěji jsem chodila k ústeckým hráčům, kteří pečlivě hlásili nemožné tahy. Kačce Dudlové to pomohlo k jedné výhře. Nakonec skončila celkově druhá s 6 body, ale protože Viktor Pražák není z našeho kraje, odvezla si 40 bodů do celkového hodnocení a vítězství v celé kategorii HD10, zároveň obdržela i zlatou medaili za 1. místo mezi dívkami do 10 let (přebornice kraje jsou vyhlašovány po posledním turnaji, chlapci až po finále).

Na 7. místě se umístil Michal Píše se 4 body, nebýt zbytečné porážky v posledním kole mohl být ještě výš. Na 14. místě byla Dominika Šmajzrová se 3. body, bohužel kvůli horšímu pomocnému hodnocení skončila těsně 4. mezi dívkami, ale kdyby porazila Michala, nad kterým vedla o figuru, mohla si třeba odvézt i diplom. Stále víc figur dává, než sbírá, stejně jako poslední z našich Markétka Holásková. Ale hlavně že byly ty párky v rohlíku :-). Místo před ní se ještě umístila Micheala Křikavová, která si přijela vyzkoušet svůj první turnaj.

Teď kategorie HD12. Nejlépe se zde umístila Veronika Holásková se 4 body na 14. místě z 33, ale 3. místo mezi dívkami nejen dnes ale i celkově po všech čtyřech kvalifikacích, rovnou si proto odvezla bronzovou medaili. Dvacátý sedmý byl Štěpán Křikava s 2,5 body. A poslední skončil Martin Jedlínský.

Partie jsem moc nestihla sledovat vzhledem k hektickému tempu. Přijde mi, jako by si děti jely zahrát, hlavně vyhrát cenu a pak domů.

Výsledky obou turnajů jsou tradičně na chess-results.

4 thoughts on “Poslední kvalifikace HD10-12

• Pavel Holásek napsal:

Já ještě okomentuju celou sezónu v téhle kategorii: ve dvanáctkách (nar. 2002/2003) odehrála sezónu jen Verunka, a ta patří ještě k mladším. Její vrstevníci se zlepšují rychleji, takže letos po dvou letech nebude ve finále; obvyklý výsledek 4/7 na to nestačí. Štěpán Křikava a Martin Jedlinský teprve začínají, za silným ročníkem 2001 nám zeje díra.

V desítkách Katka Dudlová vládne, není příliš obvyklé, aby dívka zvítězila v celé kategorii. Ve finále bude už potřetí! (Trojice Jun, Jiroušek, A. Švanda ovšem není výkonnostně horší.) Michal Píše se lepší a lepší, celkově 6. místo a první životní finálová účast! Oba ale příští rok přecházejí už do dvanáctek. Dominika Šmajzrová o sobě dává vědět, Markétka paběrkuje.