Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Rapid plný chyb, postupují dívky

KP mládeže v rapidu, Chvaletice, 11.5.2013

Ve Chvaleticích už jsme dvakrát byli na jejich „šachové olympiádě“. Nyní však šlo o krajský přebor a zároveň postupy na MČR v rapidu, takže místo odpočinkového turnájku šlo o boje v těžké konkurenci.

Pravda, nebyli tu všichni. Vůbec nedojely Svitavy ani většina hráčů Rapidu, doprava zradila Českou Třebovou, další oddíly nebyly zastoupeny stoprocentně. Chyběli někteří favorité, ale hlavně chyběli hráči slabší; těch, kteří by se nechali vzadu snadno porážet, nebylo mnoho.

Auto řídil Martin Šmajzr, vlakovou partu jsem doprovodil já. Zúčastnilo se jedenáct našich, chyběli hlavně bratři Píšovi. Složení výpravy potvrdilo neobvykle dívčí ráz našeho oddílu: sedm dívek, čtyři chlapci. Nebyli jsme zcela bez postupových ambicí, zejména díky holkám, ale i Vašek Grundman a Vojta Holásek coby třetí nasazení mohli na postup myslet.

Celkově se ale dá říct, že se nedařilo. Snad i vlivem časného vstávání působila hra našich často roztříštěně, solidní pasáže a pěkné nápady byly opakovaně střídány chybami a neúspěchy. Že se nedaří, to se stává; aby však epidemie nepozornosti postihla všechny do jednoho, to je moc. Máme čtrnáct dní, abychom se před finálovými boji oklepali a dospali.

Jdeme na přehled kategorií, připomínám, že proti jiným turnajům jsou o rok posunuté.

HD10

Kateřina Dudlová zahájila s klikou, Vojtěch Váňa i Verunka ji nechali vyklouznout v hodině dvanácté. Pohybovala se vepředu a hrála asi podobně slušně, jako vždycky, jen těch chyb bylo víc. Projevilo se to v 6.-8. kole, kdy chytla tři nuly za sebou. 5/9, 4. místo (nejlepší z řady pětibodových, hrála vepředu), 1. mezi dívkami, postup na MČR. Umístění pěkné, obhájila nasazení v nejlepší čtyřce; hra měla svoje mouchy.

Když Veronika Holásková v přímém souboji na první desce útočila Katce na krále, ještě netušila, že prohraje nejen tu jednu partii, ale ještě tři další a propadne se někam úplně dozadu. Celkem typicky odevzdávala materiál a nedotáhla útočné pokusy. Závěrem 4/4 se zase vyšplhala ze suterénu nahoru, ale stačit to nemohlo. 5/9, 9. místo, 2. mezi dívkami, postup na MČR. Kýžená 3.VT je nebetyčně daleko.

Dominika Šmajzrová se znovu vrátila do doby svých prvních turnajů (věk na to ještě má), šlo znovu o jednoduché obraty: vysbírat a nebýt vysbírán. Porazila Markétku a „dostala“ pat. 1,5/9, 21. místo (předposlední), 4. mezi dívkami.

Markéta Holásková hrála asi jako obvykle, aspoň už semtam něco taky sebere. I ji hodný soupeř zpatil. 0,5/9, 22. místo, 5. mezi dívkami.

Kdyby Erik Žejdlík nehrál za Polabiny, patřily by tu stupně vítězů komplet Hlinsku.

HD12

Veronika Šmajzrová hrála svoje pevné šachy s postupným přechodem do koncovek, ale chybovala jako všichni naši. Nepřál jí los: střídala prohru černými se silnými a výhru bílými se slabšími, jenže v 6. kole po prohře s Nešpůrkem dostala opět černé – a s Kupsou! V předposledním kole se vrátila do hry o medaili, když dovršila Vojtův zmar, takže nakonec to propadákem neskončilo. Porážela však jen naše hráče, to není správný přístup! 🙂 3,5/8 + 1K, 11. místo, 3. mezi dívkami, zřejmě postup na MČR v kat. D14 (tam dívka nebyla).

Vojtěch Holásek nezvládl už první kolo se Zelenkou, naopak ve třetím zcela přehrál Kupsu a vypadalo to slušně. V 6.-8. kole ale přišly tři nuly za sebou a bylo po turnaji, v devátém ho čekal potupný kontumák. Pořád zbrklost: hraje první pěkný taktický nápad, který vidí. 3/8 + 1K, 13. místo, neúspěch.

Natálie Hrůšová a Štěpán Křikava  vzadu moc neměli koho porážet, hráči jejich úrovně tu téměř chyběli. Aspoň si tedy zahráli se silnějšími. Natka 1,5/8 + 1K, 18. místo (z 19), 5. mezi dívkami. Štěpán se dočkal výhry až v posledním kole (nad čtyřbodovým Míškem!), 1/8 + 1K, 19. místo.

Celkově vládly kategorii dívky (1. Ambrožová, 3. Vašková), chlapecké postupy posbíralo trio z Polabin, což se zas tak nečekalo.

HD14

Václav Grundman měl jistě vysoké ambice. Ty dostaly trhlinu ve třetím kole, kdy Ludvíka nádherně přehrál (viz partiová ukázka), ale útok nezavršil matem. V pátém pak prohrál nečekaně s Dolečkem a v sedmém v divoké partii s Jakubem Cachem, výhry nad outsidery to příliš nezachránily. Na své náročné šachy potřebuje víc času. 5/9, 8. místo.

Vít Holásek hrál docela lehce a zaujatě a neměl těžký los, takže se během turnaje ocitl i před Vaškem. Až silnější hráči ho v závěru vrátili na přepokládané umístění. 4/9, 9. místo.

Trio z Polabin na bedně tu překvapením není.

Dorost

Jediná naše soutěžící Kateřina Šmajzrová obhajovala mezi zkušenými turnajovými hráči své nové elo. Její solidní hra jí stačila na pár slušných remíz a výhra nad Monikou Ryšavou na stříbro mezi dívkami. V dorostenecké lize by se neztratila. 2,5/8, 7. místo, 2. mezi dívkami.

O čelo se rozdělily Polabiny s Lanškrounem.

Výsledky: HD10, HD12, HD14, dorost.

Ukázky dvě: odstrašující s dobrým koncem a nádherná se špatným koncem.

Kateřina Dudlová (1250) – Vojtěch Váňa (1100, Polabiny):

To se dá jen položit. Katka zachmuřeně koukala na pozici a pak si dala šach: 1. Dh2+. Černý věděl, že krále v šachu nechat nemůže: 1. … Kg6?? A po 2. Dxc2+ dopadla partie úplně opačně. 1:0

Václav Grundman (1719) – Tomáš Ludvík (1569, Polabiny):

Ve francouzské černý vyměnil bělopoláky a nemá problémy. Bílý se pokouší o útok na královském křídle. 1. g4!? Strategicky oprávněné, výměna špatného střelce by bílému prospěla a oslabení královského křídla černý nevyužije. 1. … cxd4 2. gxf5!? Zajímavá myšlenka, byť má černý protihru po c sloupci. 2. … dxe3 3. f6 exf2?! Urychluje útok bílého. 4. Vxf2 g6? (4. … Dxc3!) 5. De3 Kh7

6. Jg5+!! Zahráno téměř bez rozmýšlení. Nádhera! 6. … Kg8! (Braní jezdce si spočítejte za DÚ.) 7. Jxe6!! To se nedalo v omezeném čase dopočítat, ale intuice mluví pro bílého. 7. …fxe6 8. Dxh6 Dd7 (Nádherná, ale obtížná je varianta po 8. … Vf7: 9. Dxg6+ Kf8 10. Vg2 Ke8 11. Dh5!! Dc5+ 12. Kh1 Df8 13. Vag1 Kd7 14. Vg8)

9. Dxg6+ Sázkou na jistotu bylo 9. Vg2 Dh7 10. Vxg6+ Kh8 11. Dg7+ Dxg7 12. fxg7+. 9. … Kh8 10. f7?? U partie jsem myslel, že vyhrává jak 10. Vf4, tak i 10. Vf3. Je v tom však zásadní rozdíl: vyhrává jen 10. Vf4!! Po 10. … Vg8 11. Vh4+, po 10. … Dh7 11. Vh4! Dxh4 12. Dg7 mat! Obranu prodlužuje 10. … Vf7! 11. Vh4+ Vh7 12. f7! Vxh4 13. Df6+ Kh7 14. Dxh4+ (proto musela jít bílá věž na čtvrtou řadu, aby teď byla černá věž na h4 a ne na h3) Kg7 15. Dg5+. Černý nemůže brát na f7 pro trojtažec, bílý přisune do hry věž; černé figury jsou zcela mimo hru.

10. … Vg8!! Neméně krásné vyvrácení bílého útoku. 11. fxg8D+ Vxg8 12. Vf8!!  Vyvrácení vyvrácení :-), tah, který měl udržet remízu. 12. … Vxf8 13. Dh6+ Kg8 14. Kh1! Vf7! 15. Vg1+ Vg7 16. Vxg7 Kxg7 17. Dxe6+ Kh7 Až sem oba bezchybní.

18. Df5+? Kouzla a čáry by vyvrcholily po studiovém 18. Dh3+! a bílý vždy narýsuje své geometrické linie od černého krále na královském křídle k jezdci na dámském – tedy vyšachuje ho buď z c8, nebo z d3. 18. … Dg6 Zajímavý a náročný průběh jsem dál nezapisoval, černý nakonec rozehrál jezdce a vyhrál. 0:1 Po takové partii bojovat dál jakoby nic, to se skoro nedá.

One thought on “Rapid plný chyb, postupují dívky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *