Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Tragédie? Ne, realita … :-(

Ústí nad Orlicí A – TJ Sokol Lázně Velké Losiny A 2,5:5,5

Pro většinu oddílu poslední a rozhodující neděle v sezóně. Bylo o co hrát: céčko o to, zda postupem nahradí sestup béčka, áčku šlo o udržení ligy.

Nebyl to nemožný úkol: dalo se předpokládat, že AKIS s Jičínem bojujícím o postup prohraje, takže nám s největší pravděpodobností stačil bod. Docela slušně vypadal i stav omluvenek – akorát Vašek to má z Humpolce daleko a večer ochořel náhradník Jarda.

O tom, jak přijedou hosté, se dalo jen spekulovat: příspěvky v diskusi na olomouckém krajském webu se daly chápat všelijak (zejména bojovně, většina vět losinského kapitána byla zakončena třemi vykřičníky 🙂 ).

Desátá odbila a hosté nikde. Přehnali to s předzápasovým soustředěním? Nenastavili si letní čas? Ne, jen zapomněli na úvodní zpravodaj a přijeli až na půl jedenáctou. Dilema, zda trvat na posunutí hodin, vyřešil kapitán hlasováním, které dopadlo vstřícně – oba soupeři začali s plným časovým limitem.

Na jedničce lídr hostí Žilka a na dvojce pardubický známý Jedlička, ale pak už převážně mladí a rozhodně hratelní soupeři. Rozehrály se aktivní bojovné pozice a říkal jsem si, že to půjde.

Na jedničce Martinovi hrozila miniaturka, ale soupeř do toho vrazil dvě figury; nepřehnal to? Na dvojce Michal rozdává pěšce a talčí na královském křídle. Na trojce David moc nezvládl zahájení a bojuje o vyrovnání. Na čtyřce si věřím, soupeř ztrácí čas a pořád mu něco hrozí. Na pětce Lukáš rovněž s krásným časem hrozí rozhodnout už ze zahájení. Na šestce Martin od začátku tahá pozici směřující do úplné blokády. Na sedmičce má Jenda dvojici střelců a zhruba rovinu. Na osmičce čekáme, jestli Honza svou ratingově slabší soupeřku postupně přehraje.

Péča půlí jako první, to se dalo čekat. Hurťák jako druhý, škoda bílých. 1:1 Pak už kisny, já jsem vyhraný, ale nestíhám sledovat okolí. O to nejzajímavější jsem tedy přišel.

V časovce totálně kazím, připisuju si titul packala roku, zjišťuju, že mezitím prohrál i kapitán a půlí David. 1,5:3,5 To jsem ale moula … zachrání to za mě ostatní?

Asi ne: Michal má figuru, ale soupeř čtyři pěšce a protihru. Jendova koncovka se hroutí, u Honzy betonově půlka.

V místnosti se míhají hráči céčka, ale mizí dřív, než se doptám na jejich výsledek, zřejmě není co slavit. Dole popíjíme střízlivě, další výsledky, které nás odsuzují k sestupu, dostáváme se zpožděním.

Michal mezitím remizuje, Jenda prohrává, Honza málem taky, ale končí s holými králi. 2,5:5,5

Martin Šmajzr (2202) – Štěpán Žilka (2528)

Co hrát na soupeře, který má svá zahájení zmáknutá do detailu? Martin zkusil cosi dámským pěšcem s b3, černý se jednoduše vyvinul, otevřel pozici tahem e5 a namířil všechny figury na dámské křídlo. Mohl asi snadno vyhrát nějak solidně, ale místo toho obětoval na g3 hned dvě figury a bylo na Martinovi, aby hledal obranu. Zkusil to vrácením jedné figury, ale za tu druhou měl černý fůru pěšců a pokračující útok. 0:1

Aleš Jedlička (2199) – Michal Zeinert (2131)

Michal nasadil stonewall, útočil na královském křídle (g5, Dg7, Vh6), bílý zatím ovládl dámské, získal asi dva pěšce. Pak jsem to neviděl, prý Michal přešel kolem nějakého Vb7-Vb2 s výhrou, v koncovce dam a jednoho páru věží měl bělopoláka proti čtyřem pěšcům, oba museli být opatrní na svého krále. 0,5:0,5

David Výprachtický (2133) – Igor Alfimov (2008)

Ve španělské bílý přetahoval d4-d5 a měnil bělopoláky. Černý pak šlápl v královskoindické pozici f7-f5 a byl konkrétnější než David s postupem c4-c5, neutralizace výměnami byla asi maximem, co šlo z pozice dostat. 0,5:0,5

Jakub Vaculík (2026) – Pavel Holásek (2077)

Antibenoni soupeř neznal, už na pátý tah spotřeboval dvacet minut. Získal jsem pohodovou pozici a v sedmnáctém tahu jsem si mohl vybrat mezi smrtelnou vazbou figury a přímým útokem na krále. Útok jsem nedopočítal, tak radši vazba figury, vyšli z toho dva pěšci navíc. Pak jsem ale – nevím jak – soupeře s časem dohnal a na minutě mě postihlo naprosté zatmění. Domníval jsem se, že jednotahově matím (Jf1), prostý ústup Kh2-g1 mi vyrazil dech a partii jsem úplně zahodil. To byla tedy tečka za sezónou! 1:0

Lukáš Hurt (2110) – Patrik Gnida (1996)

Zabijákova sicilská (2. Jc3, 3. f4), černý ztrácel spoustu času a vypadalo to na rychlý útok na krále, ale ten se nějak zadrhl, černý se konsolidoval a víc než půlka tam nebyla. 0,5:0,5

Svatopluk Hastík (2037) – Martin Pečinka (2083)

Nimcovičova indická se Sg5, centrum se ucpalo, dámy vyměnily, královské křídlo zablokovalo, hrálo se jen na dámském, kde měl bílý dvojpěšce na céčku, ale zato volný b sloupec. Lepšího střelce černý neměl jak využít. 0,5:0,5

Jan Mareš (2008) – Roman Kopecký (1941)

Carokann s Jf6 a gxf6. Oba rochovali nadlouho, černý převáděl věž po trase h8-h5-b5, bílý tomu čelil postupem Vd1-d3-b3. Pro dvojici střelců se bílému nepovedlo otevřít dráhy. Před kontrolou něco zkazil, koncovka V+S x V+J byla velmi špatná, k volňákovi a2 si černý udělal ještě druhého na géčku. 0:1

Nicola Lužíková (1718) – Jan Švub (1964)

Nimcovičova indická 4. e3 c5, vznikla pozice s bílým izolákem na d4. Bílá pak vyměnila S+J za V+2p. Sázel jsem spíš na Honzu, ovládl bílou diagonálu a figurami tlačil v centru, koncovka V+3p x S+J+2p na jednom křídle ale žádné šance už neskýtala, naopak ji v závěru černý málem prohrál. 0,5:0,5

Souhrn zápasu: Sestava soupeře nám rozhodně dala šanci, které jsme měli využít. Pohřbil jsem to nejvíc já, ale i další měli pár možností a nevyužili je. Takový zápas blbec se stane, ale v posledním kole je to neodčinitelné.

Souhrn kola: Polička zamakala a nedala Polabinám šanci. Vytáhl se AKIS, bod s Jičínem asi nikdo nečekal, k překvapivému postupu to pomohlo Rychnovu.

Souhrn sezóny: To je asi věcí kapitána. Je zřejmé, že jsme se nescházeli, jak jsme mohli a měli. Někteří z nás (třeba já) měli navíc sezónu slabší až nepodařenou. Dvakrát jsme se s klikou zachránili, když už jsme měli naopak hrát v klidu, spadlo se.

Výhled: Zdá se, že dojde k většímu bilancování, možná jsme měli trochu velké oči. Situace se trochu pročistí a ukáže se, na co reálně máme.

Liga prozatím končí, šachy v Ústí ne!

5 thoughts on “Tragédie? Ne, realita … :-(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *