Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Reportáž z Vyškova DOPLNĚNY FOTKY

MČR družstev škol v šachu, kat. 6.-9. tř. ZŠ, Vyškov, 9.-10.4.2014

Zahajuji přímý přenos z místa činu. Gymnázium Ústí hraje ve složení Vašek Grundman, Vojta a Vítek Holáskovi, Veronika Šmajzrová, Natka Hrůšová. Měli bychom být dvanáctí nasazení. Startovní listina zde.

V pohodě jsme přijeli, došli, ubytovali se (televize na pokoji, to asi nikdo ani nepůjde hrát), naobědvali se. Vytknout pořadatelům musím pozdní začátek prezentace – oproti propozicím o 25 minut později; až když jsem se na to ve frontě rozhodl vykašlat a řekl to patřičně nahlas, podle zákona schválnosti dorazili.

1. kolo

Nakonec jsme dokonce desátí nasazení! Hrajeme se ZŠ Libina, kde jsou tři sourozenci Hartingerovi. Dlouho vyrovnané. Pak Verča hezkou kombinací dává vidli a má dámu za dva koně. Vojta stál strašně (neměl centrum), ale soupeř mu dámu přehlédl. Vítek hezky naskákal koněm až na g8, připravil soupeře o rochádu, pak získal tři pěšce, pak dva ztratil a posledního prosazoval na deseti vteřinách, uf. Vašek se nadřel, až na půlminutě v pozici s těžkými figurami prorazil útokem. Vyhráváme 4:0, to se po průběhu ani nečekalo, soupeř tak slabý nebyl.

2. kolo

Druhý nasazený Frýdek, málem jsme přišli pozdě. Soupeři hrají nátlaková zahájení jako z partesu, budeme biti? Vojta ztrácí kvalitu, jinak jsme první náraz ustáli. Vašek a Vítek mají dokonce bílýma jistou prostorovou převahu a aktivitu. Verča mění, vyrovnaná koncovka lehkých figur.

Pak už je hůř, Vítek dává kvalitu a soupeř proniká těžkýma figurama po centrálním sloupci. Verča v koncovce stejnopoláků nechává projít soupeřova krále. Vašek zajímavě kombinuje, ale soupeř ubránil, koncovku pak prohráváme.

Kupodivu se drží Vojta, ten s Kaňákovou prohrával už o věž (!), ale mlžil tak úspěšně, že měl v koncovce za kvalitu tři piky, skoro vyhranou pozici … tu v blicce prohrál. 0:4, ale po boji.

3. kolo

Ústí nad Labem, 21. nasazení, ale taky ne slabí. Necháváme zahrát Natku.

Vojta bílýma ve francouzské dává pika d4, útočí na krále, ale nechává si odšáchnout dámu. 🙁 Vašek černýma v Benoni získává centrální pěšce, odmítá soupeři remízu, vyhrává. Vítek hraje remízovou věžovku, zakazuju mu půlku, Vítek ztrácí pěšce, k tomu musí měnit věže – a pěšcovku bez pěšce vyhrává, neuvěřitelné! Natka má blokovanou pozici plnou pěšců, k tomu věže, 7 minut proti 30 vteřinám, opakuje tahy, radši remis. 2,5:1,5, obrat u Vítka byl šílený.

4. kolo

České Budějovice, 13. nasazené, to nebude hračka.

Verunka soupeře postupně přehrává, útok na krále v centru po uvolněných sloupcích. Vašek černými ve Svěšnikovovi kombinuje, ale soupeři se daří vyměnit dámy a do koncovky získává kvalitu, vyrovnáno. Vojta soupeře 1700+ mačká, obětuje věž na g6, získává střelce, toho ale v dámské koncovce neuplatnil, půl. Vítek naopak zuby nehty drží slabinu, soupeř na posledních vteřinách radši půlí, to je náš zisk. 2:2

5. kolo

Buštěhrad, solidní tým, 17. nasazený.

O vzrušení jsem se postaral já, spolehl jsem se totiž na tým, že si sedne samostatně, psal jsem reportáž, dvě minuty po začátku kola jsem se vydal do sálu – a Vojta nikde!?! Na pokoji přece nebyl … vracím se tam a Vojta rudý vztekem lomcuje klikou 🙂 Seděl na záchodě … Dobrá rada: nesnaž se dohnat čas hned, tahej v klidu!

Vašek soupeřku přehrává, vtipně překrývá dráhu dámě, co kryla věž, s kvalitou navíc pak ovládá centrum a důležité dráhy. Vítek má od začátku figuru, sice pak doběhne s časem až na minutu, ale spolehlivě vítězí. Vojta opravdu nespěchá, tahá o fous horší koncovku, ztrácí pěšce, ale v kritické situaci opět takticky vynalézavě šejdí a z pěšce míň je pěšec víc a vyhraná pěšcovka. Únava padá na Verču, nechává si odšáchnout dámu (za V+J), pak něco posbírá, ale v koncovce 2V+S x D si na minutě nechává jednu věž vyšachovat a druhou nastaví. 3:1, dobrý závěr dne!

Po 1. dnu jsme na pěkném osmém místě, ráno nás čeká hratelný Humpolec (12. nasazení).

Jinak je nám dobře, jídlo dobré, ubytování pohodlné, televize běží … ale ráno aby se snad vstávalo!?

————————————————–

… A bylo jitro, den druhý. Snídaně nás nějak nenadchla, párek bez možnosti jiného výběru, to se k hotelu moc nehodí. Tedy, co bych za to doma dal, dostat hotové jídlo pod nos a po ránu beze spěchu posedět … Teď už pomalu balit zavazadla a soustředit se na to jediné podstatné.

6. kolo

Dvanáctý nasazený Humpolec se zatím stoprocentní třetí deskou.

Tak tenhle zápas se vydařil! Vítek měl proti doposud nejlepšímu hráči soupeře snadnou práci, napadl vázaného jezdce a závěr s figurou a třemi pěšci navíc byl masakr. Vojtovi soupeř hodně myslel, v zápletkách asi rovina, ale Vojta mnohem lepší čas, pak získal i pěšce a hrozil útokem, soupeř s deseti vteřinama radši vzdal. Vašek tlačil bílými v Maróczyho výstavbě, odmítl remis, na minutě získal pěšce, ale chybnou výměnou jezdců vznikla remízová pěšcovka. Verča měla dlouho lepší konovku V+J x V+S (blokádní jezdec na d5 proti špatnému černopolákovi), 4 minuty proti 1. I když nedala vidli, měla koncovku pořád vyhranou. Když slezla na 15 vteřin, poradil jsem jí remízu, soupeř odmítl, ztratil pěšce, jenže Verča si málem nechala chytit jezdce … a soupeř spadl. Drama!

3,5:0,5, báječné vítězství … a jdeme na první stůl proti Plzni. Jsme čtvrtí; jak dlouho?

7. kolo

Plzeň, první nasazení, no nazdar.

Verča už má o figuru míň. První prohrál Vojta, bílýma francouzská, soupeř pronikl po dámském křídle a vyhnal mu krále až někam na g4. Vítek ztrácí pěšce. Vašek se proti Jánské černýma drží, ze sicilské vzniklo něco jako stonewall.

A je po všem, Verča tahala marnou pozici, Vítek bez dvou pěšců přišel i o figuru, bojoval jen Vašek. Měl rozházené pěšce, dvojici střelců proti dvěma koním. Koně mu naskákali do pozice, dokonce soupeřka jednoho obětovala a držela silný útok. Vašek měl pět minut proti jedné, nakonec se však zamyslel a spadl on. 🙁

0:4, s Plzní prohráli i jiní, začínáme znovu stoupat 🙂

8. kolo

Lanškroun, to je los! Odolával jen Vítek, ale i on prohrál v koncovce. 0:4 a můžeme leda kosmeticky vylepšit dojem. 🙁

Ještě zpětně podrobnosti: Vojta měl s Dolečkem jako bílý ve francouzské za kvalitu pěšce a šikovného Jd6, ale nesmyslně se s ním zaběhl a ztratil ho. Vašek se s Havelkou dostal pod nekrytelný útok. Natka se proti Kupsovi držela, ale hrála pasívně a podlehla útoku proti své velké rochádě. Vítek měl s Kolomým udržitelnou koncovku bez pěšce, ale nakonec se mu rozpadla.

9. kolo

Osmnáctá Kuřim, dáme 4:0?

Nedáme, Vojta ztratil dámu a mlžil marně. Ostatní v pohodě vyhráli. 3:1 Pomocné hodnocení bude vysoké, ale bodíky chybí, jen 50%. Jdeme na vytoužený oběd.

Vojta to zkazil rychle, obrat Sd3xh7+ s útokem na dámu po d sloupci jsme v turnaji viděli snad čtyřikrát. Mlžil pak udatně, ale bez dámy to nejde. Verča spolehlivě, nejdřív získala pěšce, pak ve věžovce věž. I Vítek suverénně vyhrál věžovku – zpočátku navíc s pěšcem, nakonec asi se třemi. Vašek si bílýma zaútočil proti sicilce (h5, g5 apod.) a vyhrál koncovku JxS se třemi pěšci navíc.

Už je tu závěrečné pořadí, bohužel až patnáctí. Málo je nám platné, že máme bilanci 5 výher, 1 remíza, 3 prohry a krásný Buchholz; rozhoduje skóre. 18/36, tedy 50%. Po průběhu jsme chtěli víc, klíčový byl los 8. kola, po prohře s Plzní Lanškroun, to bylo příliš.

Vašek 4,5/9, 1713, tradičně šachy vysoké úrovně, škoda několika nedotažených možností. Vojta 3,5/9, 1508, měl to vepředu těžké, prokázal vynalézavost v ohrožených pozicích. Vítek 5,5/9, 1503, tahoun týmu, soupeře měl ale o poznání lehčí. Veronika 4/7, 1309, je v plusu, pětkrát měla černé, spolehlivost vzadu. Natka jedna spolehlivá půlka a prohra s Kupsou, naše záloha pro případ ochoření, k němuž někteří (Vojta odbíhající na toaletu, Verča s rovnátky a pokašlávající Vašek) neměli daleko.

Při pohledu na výsledky zamrzí, že jsou před námi družstva, která jsme porazili: Humpolec, Buštěhrad i Ústí nad Labem. To je holt švýcar.

Máme za sebou vyhlášení; ceny jen pro první tři družstva + nejlepší jednotlivce, rok od roku je to horší.

Trocha bilancování – máme mladé družstvo, končí jen Vítek (jestli nepropadne, což je pravděpodobné), někdo třeba přijde (Verunka H.); za rok na republice zase?

Jedeme domů.

15 thoughts on “Reportáž z Vyškova DOPLNĚNY FOTKY

 • Martin Šmajzr napsal:

  Natálka je na hlavní stránce Novoborského 🙂 http://www.nss.cz/kategorie-6.—9.-trid-zs

 • Sabol Marian napsal:

  Pár kritických poznámek – na chválení je vás tady dost:
  Vezmu to od konce:
  1) Krutej švýcar je, když se v posledním kole prohraje a spadne se o řadu míst dolů. UO naopak poslední kolo vyhrálo a postoupilo o 5 míst vpřed.
  2) Klíčový nebyl los 8.kola, ale bohužel výkon a výsledek zápasu.
  3) Šachy a zejména při MČR se nehrají na krásu, ale na získané body. Při ELO přes 1900 mát perfo těsně nad 1700 je velice podprůměrný výkon.

  Jinak samozřejmě bezva reportáž, solidní výkony na 2.-4.šachovnici a vzhledem k věku účastníků družstva skvělá perspektiva do budoucna.

  • Pavel Holásek napsal:

   Mariane, nemám nic proti kritice, ale budu polemizovat, protože jsem byl u toho.

   1) Krutost švýcaru spočívá i v tom, co píšu já – vidět před sebou družstva, která jsme porazili nebo která měla mnohem lehčí soupeře (viz BH.), je k vzteku. Opticky jsme hráli tak na to desátý místo. Nechci tu hlásat, že „správně“ jsme měli být někde jinde, spíš uvést, že 15. místo je opravdu zklamání, nejsme s ním spokojeni.

   2) Výkon proti Lanškrounu byl obdobný jako jindy, neodevzdali jsme jim to zadarmo, byli prostě lepší. Trvám na tom, že v danou chvíli šlo o nejmíň příjemného soupeře. Mimochodem, hned čtyřikrát během turnaje jsme dostali družstvo z vyšší bodové skupiny, opačně ani jednou.

   3) Vaškův výkon naprosto nemohu označit za podprůměrný, nejsem si vůbec jist, jestli bych na jeho místě zahrál lépe. Prohrál se třemi hráči 2000+ (z toho ve dvou partiích vůbec nešlo o jednobrankovku) a s Dolanským, který 1. desku celkově vyhrál (výkon 2041). Před pár měsíci měl Vašek ještě ELO asi 1700; znamená to, že v tom případě by byl jeho výkon v pořádku? 😉

   • David Schaffer napsal:

    Já si myslím, že kombinace švýcaru s olympijským hodnocením není moc dobrá (olympijsky bych hodnotil jen každý s každým). Copak poslední kolo švýcaru, ale když se podívám třeba na bronzový Zábřeh v nejnižší kategorii, tak hrál pouze se 2 soupeři z TOP 6, oba zápasy prohrál a jen díky vyšším výhrám a příznivému losu posledních 3 kol se dostal až na bednu před Poděbrady a Kuřim, kteří toho mezi nejlepšími odehráli daleko víc.

   • Sabol Marian napsal:

    Ahoj Pavle! Omlouvám se za poněkud opožděnou odpověď na tvou polemiku. jsem za ni rád, neboť pouze polemikou se můžeme dobrat pravdy! 🙂
    1) Máš pravdu ohledně toho, že vidět před sebou družstva, která jste porazili je k vzteku. Jen na okraj – to se může stát i v turnaji každý s každým. Například my jsme s Chrudimí v .lize porazili Orlovou a ta je taky před námi. Navíc si za to ( a to mi nikdo nevymluví) můžete sami prohrou 0:4 s Lanškrounem v předposledním kole. Za to opravdu nemůže švýcar ani los.
    2) Ohledně toho zápasu s Lanškrounem – těžko radit. Každý má své příjemné a nepříjemné protivníky. Asi by to chtělo zapracovat kromě zahájení, střední hry a koncovek taky na psychice! 🙂
    3) Podprůměrnost Vaškova výkonu vůbec nesouvisí s tím, jak bys zahrál ty nebo já! Přesně tak – kdyby měl ELO 1700, tak by byl jeho výkon průměrný. Dokonce velice lehce nadprůměrný! 🙂

  • Honza Pokorný napsal:

   S Marianovými poznámkami vyjma bodu 3 souhlasím.
   Perfo se mi ale jeví jako značně zavádějící číslo s nééé zrovna velikou výpovědní hodnotou.
   Jeden úsměvný případ za všechny: loni i letos jsem měl v pralese a skoropralese (KS + KP2) skoro stoprocentní výkon. Ve zpravodaji v obou případech 6/6, perfo 2348 😀
   Mariane, to jsem měl tehdá skoro víc než ty, ne? 🙂 Pak po té jedné remíze to bylo už jen 2050… což reálně taky vůbec neodpovídá tomu, na co hraju.
   U Václava vidím velký potenciál rozvoje, na svůj věk hraje fakt obsažné šachy. A maká na sobě… z něj by si 90% oddílu mělo vzít příklad!

   • Sabol Marian napsal:

    V žádném případě nemám zájem snižovat Vaškovy výsledky, ale taky nemám žádný zájem na tom nekriticky ho chválit po podprůměrném výkonu. Ohledně Perfa: Má vypovídající hodnotu při větším počtu partií a při zisku % kolem 50. Čím dále od 50%, tak jeho výpočet je postižen větší chybou. Samozřejmě, že nehraješ na výkon 2348, ale co není, může být. 🙂 Ani porovnávat Perfa různých hráčů z různých soutěží není nejpřesvědčivější, ale nikterak mi nevadí, když máš výkon větší než já. 🙂 Jediné co lze spolehlivě z Perfa vyčíst je to, jestli zahrál hráč lépe než jeho současné ELO nebo hůře.

 • Honza Pokorný napsal:

  Jo to je prostě krutej švýcar v závěru – podobně jako my onehdá ve Zlatých horách (celou dobu nahoře, v posledním kole nakládačka od hvězdného Hradce a tradá do suterénu).
  U debaklu s Lanškrounem si podobně jako Martin myslím, že je to o psychice, mladé hlavy si ke své škodě pamatují, na koho neumí… nám sklerotikům je to už naštěstí jedno 😀

 • David Schaffer napsal:

  Škoda toho závěru, je to obdobné jako v úterý u nás. Hlavně včerejší výsledky (+ ranní kolo) byly podle mě famózní. Souhlas s Martinem, hrát s méně známým soupeřem v možná klíčové fázi turnaje by bylo rozhodně lepší. Předvedený výkon krajských týmů v této kategorii zaslouží pochvalu!

 • Martin Šmajzr napsal:

  Jako pozorovatel je výsledků si myslím, že být 15. nejlepší škola v republice není špatné :-). Porážet 4 : 0 automaticky každého slabšího nejde, Sice by to stačilo na 10. místo, klíčový si ale myslím, že byl los 8. kola. Troufám si tvrdit, že s kýmkoliv jiným byste 0 :4 nedostali, s Lanškrounem bych ale řekl, že hlavní problém je v hlavě, přece jen s nimi zrovna pozitivní bilanci nemáme.

  • Pavel Holásek napsal:

   S Lanškrounem je problém, že každá dvojice je právě o jednu úroveň asymetrická ve prospěch soupeře. Vojta může někdy zbláznit Dolečka nebo Vašek Havelku, zas tak často se to ale nestane.

 • Jan Petrásek napsal:

  Makejte,je to krásny!!!!

 • Martin Šmajzr napsal:

  Zatím výborně, vydržet 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *