Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

4. turnaj KP HD10-12 Hlinsko

V sobotu 5. dubna jsem vyrazil s tradiční sestavou na poslední turnaj KP HD10-12 do Hlinska. Tedy 3 starší (Kačka, Míša a Verča H.), kteří měli bojovat spíš v popředí HD12 a 3 malí – Markétka, Domča a Tomášek, kde posledně jmenovaný teprve sbírá zkušenosti, a obě holky se měly soustředit na souboj o dívčí medaile, na chlapeckou špičku nemají. Cesta proběhla tentokrát zcela v klidu, Kinedryl před cestou zapůsobil a Kačka by si měla brát knížku do auta pokaždé :-).

Kačka s Míšou se střetli hned v 2. kole, od pozice jsem odcházel v okamžiku, kdy byl Míša vzhledem k zavřenému střelci soupeřky myslím celkem v pohodě vyhraný, po opětovném příchodu do místnosti ale měla zaknihovaný bod Kačka J. Oba pak střídali lepší okamžiky se slabšími, nakonec skončili oba na 4 bodech. Verča tentokrát rozdávala figur víc, což v součtu znamenalo jen 3 body a až 4. místo v tomto turnaji mezi dívkami. Mrzet ji to ale nemuselo, celkovou stříbrnou medaili za suverénní Kačkou v pohodě uhájila. Každopádně za rok po přechodu do čtrnáctek to bude mít hodně těžké.

V desítkách Markétka špatně začala, v závěrečných kolech byl k ní ale los milosrdný, konečné 3 body a 2. místo mezi dívkami byly vzhledem k předvedené hře ještě úspěchem. Tradičně doplatila na lichý počet účastníků Domča, kontumák v 1. kole znamená v těch dalších výrazně těžší los, který k ní nebyl milosrdný ani v posledním kole, což znamenalo nakonec 2,5 bodu a 3. místo mezí dívkami. V konečném účtování ale byla určitě spokojenější ona, díky tomu, že hrála jen 3 turnaje, tak si odvezla stříbrnou medaili za Sofií Holfeuerovou, na kterou ale měla hodně velký odstup. Toto první kritérium při rovnosti bodů (nižší počet odehraných turnajů) Markétku obralo i o bronz, který brala Nikol Vodičková ze Svitav, i když ve všech turnajích byla horší. Je to zřejmě námět pro Komisi mládeže. Toto kritérium u dívek, které končí většinou na konci pořadí, zjevně neodráží skutečnost, partiové body by byly lepší. Tomášek zatím na své soupeře nestačil, vzhledem k tomu, že desítky bude moci hrát ještě další tři sezóny, má ale vše ještě před sebou.

10 thoughts on “4. turnaj KP HD10-12 Hlinsko

 • Jiří Krištof napsal:

  Mrzí mě, že jsem se do diskuze nepřihlásil dřív, ale pravidla platí delší dobu, i výklad se do letošního roku bral tak, ziskjak jsme to původně mysleli. I když to z toho není úplně jasné, postupovalo se tak i v minulých letech a mělo by to platit i letos. Takže k tomu výkladu: počítají se výsledky ze 3 turnajů (to je maximální počet započítatelných turnajů), menší počet se má na mysli 2 a méně. Takže zisk 8 bodů ze dvou turnajů je lepší než ze tří, pak následuje skore ,… Když se podíváme na minulá vyhodnocení – hlavně u dívek, v jednom případě u kluků, tak to tak bylo. Takže by stačilo dopsat u 2. kritéria menší počet započítatelných turnajů tak, jak to bylo myšleno Krištof Jiří
  PS: Jinak v tabulce co poslal David je správně!!!

 • Adam Sodomka napsal:

  Má rozhodovat počet získaných bodů na těch TOP3 turnajů, to je úplně jasné. Ten nejmenší počet odehraných turnajů bych vynechal úplně, to je úplná kravina. Počítají se prostě jen nejlepší tři turnaje, tak proč by o konečném pořadí pak rozhodoval výsledek ze čtvrého turnaje, kterej se před tím nepočítal?

  Tohle je neprůstřelný:

  1. Body TOP3
  2. Turnajové skore TOP3
  3. První nejlepší turnajové skore z TOP3
  4. Menší počet odehraných turnajů pokud má jeden hráč odehráno 1 turnaj a druhý 1 a více turnajů
  5. Druhé nejlepší turnajové skore z TOP3
  6. Menší počet odehraných turnajů pokud má jeden hráč odehráno 2 turnaje a druhý 2 a více turnajů
  7. Třetí nejlepší turnajové skore z TOP3
  8. Los

 • David Schaffer napsal:

  V tomhle konkrétním případě by bylo skóre z 3 TOP turnajů nejspravedlivější. Ale snažil jsem se pochopit, jak to Marian tehdy myslel, když ta pomocná hodnocení sestavoval a spravedlivější asi je, když konkurenti/ky při stejném počtu např. 55 TOP 3 bodů za umístění rozdělí menší počet absolvovaných turnajů.
  Chce to prostě uhrát více než 1 bod za účast/turnaj. Snad jsem ten Marianův úmysl správně pochopil, ale nechám si rád argumentovat lepším systémem.

  • Pavel Holásek napsal:

   Stačila by větička: „Pokud hráči nezískají v žádném turnaji do celkové tabulky více než 1 bod, rozhoduje mezi nimi skóre.“ Je to možná mírná komplikace systému, ale situace, kdy medaili nezíská hráčka, která byla v každém turnaji lepší než konkurentky, je absurdní.

   • David Schaffer napsal:

    Pokud se k tomu připojí více lidí v KM, nemám s tím problém, ale já pro to nejsem. Absurdní to až tak není, na druhou stranu Markéta přece měla jednu možnost navíc, aby někde skončila lépe než 15. oproti soupeřkám a tu nevyužila, ne?
    Výkonnost dívek v našem kraji je hrozná a v kategorii do 10 let obzvlášť, když se tu bavíme o jednotkách bodů.

    • Pavel Holásek napsal:

     “ Markéta přece měla jednu možnost navíc, aby někde skončila lépe než 15. oproti soupeřkám a tu nevyužila, ne?“ Ale no tak. Jedna věc je, že pravidla prostě platí a ex post je měnit nelze, jiná věc je špatné pravidlo obhajovat tím, že za určitých okolností dává přece jen lepšímu hráči šanci. To mohla Markéta zůstat doma a brát stříbrnou medaili, po třech turnajích byla druhá. Místo toho se zúčastnila, skončila opět před soupeřkami a o medaili PRÁVĚ TÍM přišla.

     • David Schaffer napsal:

      Nemyslím si, že je to špatné pravidlo, v principu je správné, jen nepočítalo s takhle extrémní situací. Vy ten turnaj navíc samozřejmě berete jako ztrátu, já jen přidal další úhel pohledu. Dobře, je možné tam přidat následující větu:

      *Pokud bude o pořadí účastníků rozhodovat pouze 1 bod za účast v každém turnaji, může KM PDŠS dle svého nejlepšího vědomí změnit pomocná kritéria celkového pořadí.

     • Pavel Holásek napsal:

      To bych podporoval.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *