Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Závěr 1. ligy v Hradci

Aneb kdo neprohraje, dostane rohlíček 😀

Druhý den závěrečných 4 kol 1. ligy jsme museli oželet naši pátou desku, Verču Šmajzrovou, která dala přednost florbalu a Katku Šmajzrovou, která měla dohlížení na nás po včerejšku evidentně dost (čemuž se nikdo z nás ani příliš nedivil :D). Šmajzrovi tak byli nahrazeni Píšovýma, konkrétně Michalem Píšem a paní Píšovou, která měla nelehký úkol dohlížet na to, aby někdo neskočil pod auto, někdo někoho nezabil a aby alespoň nadpoloviční většina týmu dorazila do hrací místnosti včas, neb ve třech se vyhrává zápas těžko. Za tímto účelem upekla vanilkové rohlíčky, kterými měl být odměněn každý, kdo neprohraje jednu ze dvou partií, popřípadě se bude chovat extrémně vzorně. Většině jedinců tedy bylo jasné, že pokud si nechce na rohlíčky zajít chuť, musí neprohrát :D.

Poté co jsme dorazili do hrací místnosti, kterou jsme na rozdíl od soboty našli rychle a přesně, (možná z části kvůli tomu, že už jsme v ní jednou byli :D)  jsme okamžitě začali hrát, protože jsme jak my, tak Lípa, nechtěli strávit celý víkend nad  šachovnicí. Lípa měla být (aspoň dle ELA) hratelnější než náš druhý nedělní soupeř, Bohemians, takže jsme nastoupili s tím, že pokud chceme někdy v neděli dělat body, mělo by to být v prvním zápase.

Na většině stolech jsme měli mírnou elovou převahu, jen na jedničce měla Lípa převahu 200 bodů. Partie se však na většině šachovnic velmi rychle začaly obracet proti nám. Na jedničce jsem se  Szücsem (1983F) rozehrál smíchanici Pirce a Caro-Kannu, kterou ani jeden z nás dvou očividně příliš neznal, takže jsme velmi brzy tvořili. Vojta proti Vítové (1550) sehrál zahájení příšerně, nechal soupeřce centrum a ta ho nejspíš někde mohla dorazit. Nezahrála však přesně a tak se Vojta zkonsolidoval a soupeřka měla “pouze“ velmi aktivního opevněného koně na e5. Vítek hrál s Kořínkem (1291) klasické čtyři jezdce, kde soupeř pomalu začal přebírat černými iniciativu a Vítek se musel bránit. Jirka proti Gloserovi (1285) zahrál strašlivý blundr, když si vzal černýma ve francouzské pěšce na d4 a soupeř mu po odšachu Sb5+ odebral dámu. Kačka proti Ležíkovi (1100) rozehrála zahájení solidně a vznikla pozice s nestejnými střelci, ve které byla aktivnější. Michalovi se zahájení při jeho premiéře proti Pražákovi (1100) příliš nepovedlo a zůstal bez tří pěšců. Při optimistickém pohledu 2,5-3,5, pokud Holásci eliminují aktivitu soupeře, Katka zúročí své aktivnější figury a já neprohraju vyrovnanou pozici s lepším hráčem.

Postupně se však kazila jedna partie za druhou. Vojta si totiž hloupě nechal dát vidle, ztratil kvalitu a soupeřka si s realizací věděla rady. 0-1 Poté se vzdal Jirka, kterému šlo především o to, aby neprohrál jako první, což se mu povedlo. 0-2 Vítek přešel do horší koncovky, kde ho však soupeř zbavil výměnou svého krásného centralizovaného jezdce za chcípáka střelce 3 izoláků jedním tahem a vzniklou věžovku mohl zkoušet spíš Vítek, soupeř však slabiny vykryl a tak Vítek soupeře dál nezkoušel. 0,5-2,5 Já jsem zahrál několik nepřesností a soupeř mě pomalu začal přehrávat. Zkusil jsem změnit běh událostí nástupem pěšců na královském křídle, čímž jsem oslabil oba krále, ovšem oslabení mého krále se ukázalo citelnější. 0,5-3,5 Katka nakonec z aktivity nic nevytěžila, načež soupeř přešel do protiútoku a Katka nakonec útoku podlehla. 0,5-4,5 Michalovi se podařilo získat jednoho pěšce zpátky a přejít do koncovky, kde nápaditě šejdil aktivníma figurami a soupeř měl rozhodně o čem přemýšlet. Nakonec však nenašel Michal věčňák a figura, kterou obětoval, chyběla. 0,5-5,5        

V prvním jsme tedy příliš neuspěli naproti předpokladům, vysoká porážka však byla víceméně zasloužená. K druhému zápasu jsme nenastupovali s přílišným optimismem, soupeř byl na všech deskách silnější. Nakonec jsme však dosáhli mnohem lepšího výsledku než dopoledne. Já jsem proti Žižkovi (1841) bojoval se silným pokušením bílýma hru zploštit a zaplout do remízového přístavu, jelikož dávali v nedalekém sportbaru fotbal, jenž jsem si nechtěl nechat ujít. Nakonec jsem však pokušení odolal, i kvůli tomu, že jsem v 6. tahu získával figuru. Vojta rozehrál zahájení opět hrozně, jeho soupeř Kozbert (1604) měl dvojici střelců a centrum, Vojta zabarikádovanýho střelce na c8 a jen jsem čekal, kdy už Vojtův soupeř zasadí rozhodující úder. Vítek rozehrál zahájení s Voříškem (1633)rozumně a pozice byla vyrovnaná. Jirka s Korsou (1756) neměl ze zahájení žádné problémy, ale soupeř ho začal pomalu zatlačovat. Katka se s Dunderem (1551) snažila tvořit hru, a ač přišla o pěšce, aktivita jejích figur to vyvažovala. Michal ztratil již v zahájení figuru a proti Petrovi (1604) bojoval za ztracenou věc. Odhadem zápas na 2-4, pokud se nic výrazně nepokazí.

Nakonec jsme opravdu prohráli 2-4, Vojtovi se totiž podařilo zremizovat pěšcovku bez pěšce, kdy měl soupeř nejednu cestu k výhře, žádnou však neviděl a spokojil se s remízou. 0,5-0,5 Poté jsem vyhrál já, byť soupeř ještě šejdil. 1,5-0,5 Následně prohrál Michal. 1,5-1,5 Vítek zremizoval remízovou věžovku. 2-2 A dohrávaly se dvě partie. Jirka měl “žravou pozici“, kdy všechny lehké figury na šachovnici žrali, co jim přišlo pod ruku a Katka si stále uchovávala kompenzaci za pěšce. Nakonec se však Jirka nedopočítal kvality a Katka se dostala do koncovky, kde ztratila ještě jednoho pěšce.  2-4

Nakonec tedy prohra 2-4, ovšem se soupeřem, se kterým jsme body nečekali. Zároveň jsme se zachránili a na skóre jsme dokonce skončili osmí!

Vzhledem k tomu, že jsem byl přítomen na všech zápasech, si dovolím menší hodnocení jednotlivců. Já (Vašek Grundman) mám 7/11, výkon 1761. Úplně spokojen nejsem, bodů jsem mohl udělat víc. Vojta Holásek2,5/11, výkon 1288. Vojtovi se tento rok v lize příliš nedařilo, často se v zahájení, které neznal, pustil v rychlém tempu do experimentu, který takřka nikdy nedopadl dobře i kvůli tomu, že Vojta často opomíjel základní pravidla (centrum, netahat jednou figurou). Pokud však přežil zahájení, tak hrál střední hru velmi nápaditě a otáčel partie.

Vítek Holásek5,5/11, výkon 1399. Vítek hraje velmi solidní šachy, někdy však z taktických mezer. Většina soupeřů je ale nevyužila, takže má Vítek solidních 50%.

Jirka Píše6,5/11, výkon 1445. Jirkovi se proti slabším dařilo, proti silnějším však (často i kvůli hrubé chybě) body příliš nedělal.

Verča Šmajzrová4,5/9, výkon 1301. Hraje podobné šachy jako Vítek, jen vlivem menší turnajové praxi má větší mezírky v taktice.

Kačka Dudlová1,5/11, výkon 996. Nehraje špatné partie, ale vlivem nechození na kroužek ztrácí praxi a to se projevilo.

Michal Píše0/2. Obě partie prohrál, v té první však byl velmi blízko remíze a hrál velmi nápaditě.

4 thoughts on “Závěr 1. ligy v Hradci

 • Adam Sodomka napsal:

  Poblíž byl někde sportbar? Sarka, to kdybych věděl…

  První sezona v 1. lize a relativně klidná záchrana. myslím, že můžete být spokojení. Mimochodem, když jsem v zápase s Lípou procházel kolem vašich stolů, vypadalo to jako debatní kroužek 12ti dětí, než šachový zápas.

 • Martin Dudla napsal:

  Dobrý čtení

 • Marcela Píšová napsal:

  Oprava:
  Rohlíčky byly tvarohové a kdybych je dávala jen těm co vyhráli, asi by mi jich dost zbylo. 🙂

  Hlavně, že to nakonec vyšlo.

 • Pavel Holásek napsal:

  Věru důkladné vylíčení a zhodnocení. Žákovské družstvo si letos přes všechny nezdary může gratulovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *