Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Kunětické finále – přímý přenos + hodnocení a fotky

V Kuněticích na břehu Labe už se hraje, máme tři želízka v ohni, škoda, že Jirka zůstal jen prvním náhradníkem.

1. kolo

Vašek černými proti Říhovi, sicilská 2. c3 d5, ví, co hraje. Vojta bílými s Bouchalem, italská, černý zahrál nesmyslně Sc5-d6, ale Vojta nehrál přesně a převahu neudržel. Kačka černými se Zemanem improvizuje, v královském gambitu 2. … Jc6, 3. … d6 a 4. … f5, no potěš.

Jedva jsem dopsal zahájení, jdu dolů a ejhle, dva ze tří už jsou v koncovce. Kačka od oka rovina, ale kdo ví, Vojta získal J+S+p za V a měl by vyhrát. Vašek v zahájení učebnicově blokuje izoláka.

Vojta vyhrál rychle, Bouchal si to urychlil přehlédnutím koňské vidle. Kačka už stála v koncovce hůř (soupeř Jd5 a věž na sedmičce), prohrála. Vašek v typové pozici proti izolákovi, oběma zbývá 20 minut.

S Kačkou jsme analyzovali, doplatila na to, že nevyhnala dominantního Jd5, střelcem z b6 zalezla pasívně na b8 a pozice se jí zcela zhroutila. Vaškovi soupeř obětoval zajímavě figuru, oba mají 10 minut.

Vašek dvě minuty proti pěti, nepříjemná obrana, drama.

Vašek obranu na minutě ustál a vyhraje.

Vyhrál. Ale Říhův útok prý byl asi korektní.

2. kolo

Vašek má bílé se Simonem, proti sicilské hraje Maróczyho výstavbu. Vojta má černé s Ondrou Cachem, který v prvním kole překvapivě prohrál s Nešpůrkem. Čtyřjezdcovka. Kačka má bílé s Pavlíčkem a ve výměnné francouzské porušuje zásady zahájení :-(.

Kačka je bez figury a soupeřovy věže má na druhé řadě, to je bez šance. Vašek chvíli vypadal, že bude bez pěšce, nevím, nakolik šlo o přehlédnutí a nakolik o úmysl (DOPLŇUJI: ÚMYSL TO NEBYL); soupeře ale takticky úplně zamotal a je z toho výhra téměř v miniaturce.

Vojta v blokované pozici (těžké figury a Vojtův S x J) chystá postup pěšců královského křídla.

Vojta prohrál, správně rozehraný útok skončil na suchu a se špatnou věžovkou si nevěděl rady.

Sotva jsme stihli oběd, už je zas kolo.

Venku je žár, kdo může, leze do stínu. A už hřmí, semtam i dost blízko.

3. kolo

Vašek hraje černými proti Patriku Žejdlíkovi moderní Benoni, maličko netypické, má koně na e7, bílý střelce na b5 a f4. Vojta bílými proti Jirouškovu Carokannu přetáhl, ve střední hře mu chybí pěšec, ale taktiky je tam dost. Kačka černými s Brázdou konečně postavila zahájení normálně, dokonce stála i aktivněji, ale už je zas bez figury (vázaný jezdec napaden pěšcem, klasika).

Dobrá zpráva: Kačka získala zpátky aspoň kvalitu a má za dvě figury věž.

Špatná zpráva: věž jednotahově nastavila zadarmo. 🙁 To je tím, že jsme po obědě stihli zalehnout jen na 5 minut.

Myslím, že tu výrazně zhubnu – pořád běhat po schodech aktualizovat příspěvky …

Tragikomedie pokračuje, Kačka získala jezdce, takže hrála koncovku V x V+S a mohla dobrat důležitého volňáka … místo toho dala jednotahově i druhou věž.

Vojta soupeře dostal do vazby a vymačkal z toho figuru, takže hraje koncovku V+J x V, soupeř má za to aspoň dva piky.

Vašek má lepší čas (30 x 18), jeho soupeř marně hledá přesvědčivý plán.

Kačka po sobě nechala na lavičce mikinu a asi se šla utopit chodí po břehu a zasmušile hledí do vody. Ani se nedivím.

Vojta vyhrál, ještě jsme to venku rozebrali, ale už se zatáhlo, přemísťujeme se dovnitř.

Vašek drží proti prostorové převaze pružnou pozici, má 12 minut proti 4.

Rozjíždí se bouřka, Vašek hraje náročnou pozici s těžkými figurami a černopoláky, 2 na 2 minuty.

Vašek remis, už zase svítí slunce.

4. kolo

Vašek na Jakuba Cacha vyrukoval na onlinu s vídeňskou 2… Jf6 3. f4 d5. Vojta černými proti Nešpůrkovi čtyři jezdce, ale dosti neortodoxně hráno, může to být divoké. Katka bílé proti Eriku Žejdlíkovi, který spouští sicilskou, partie brzy vybočila nejen z teorie, ale i z oblasti pravděpodobného a představitelného a nepodobá se vůbec ničemu, kdepak třeba stonewall, oba staví něco mezi Hladovou a Velkou čínskou zdí.

Čtvrthodinku jsem si zdříml a dole se zatím dějí věci. Vašek hraje nějakou šílenou superostrou teorii, soudě podle času (42 minut proti 21) ji zná, soupeř ne. Já už to viděl, jen si vzpomenout, kde …

Vojta má už v koncovce S+J x V, to je dnes oblíbená konstelace. A neuvěřitelné – u Katky se pozice oboustranně srovnala, je to zhruba Maróczyho výstavba a jsou to opravdový šachy, jaký by klidně patřily i o kategorii výš.

U Vaška nemám zdání, příšerná prasárna ve stylu tak 18. století. Vojta se pokouší o realizaci. Katka má za pěšce aktivní pozici a 35 minut proti 7.

Vojta už pozici s pěšci na jednom křídle na výhru nezkoušel, škoda. Katka poztrácela další dva pěšce, to už nepůjde. Vašek přešel kolem okamžité výhry.

Vaškův soupeř s padajícím praporem odmítl opakovat tahy … a vyhrál ve velkém stylu, Vašek si vlezl do hnusného šejdu.

Nečekaně tak ještě bojuje Katka, vlezla dámou a věží na osmou řadu a mlží.

Katka dohrála, triky došly. Jdeme na večeři.

5. kolo

Večer a noc byly hlavně ve znamení odpočinku, nejspíš jsem s Vojtou chytil úžeh či co, prospal jsem dvanáct hodin.

Už se hraje. Vašek na poličském onlinu zkusil na Feltla něco jako Benoni, ale ten hraje bílými velmi při zdi. Vojta dal na Klabenešovu sicilskou Morra gambit, ve zhruba vyrovnané pozici mu pěšec může chybět. Kačka má černými dalšího chotěbořského hráče Juna, suveréna kategorie, na jeho anglickou (něco jako Scheveningen v útoku) hraje zdravě figurově v centru.

Vašek si drží malé časové plus v pozici, kde má cosi jako visící pěšce podporované dvojitým fianchettem. Vojta dostal pěšce zpátky, ale ocitl se v nepříjemné koncovce 2J x 2S. Katka hraje zodpovědně, drží centrum, nabízí výměny, asi rovina.

Kačka bez věže. 🙁 Vojta brání velmi náročnou koncovku J x S.

Vojta prohraje, ale bylo to těžké. Vašek má 17 minut proti 5 a může soupeře udržovat v nejistotě.

Vašek má soupeře zcela děravého a měl by ho dvojicí střelců rozstřílet, už to definitivně otevírá, 9 min x 5 min.

Vašek vyhrál instruktivně a zůstává na poličském onlinu proti Tulisovi.

6. kolo

Vašek má na desce černými s Tulisem zcela symetrickou anglickou. Vojta má bílé s Brejšou, v italské ztratil centrálního pěšce a hledá taktiku. Kačka černými reagovala na Novotného skotskou prapodivně a má rozbitou pozici bez pěšce.

Vašek to staví pevně a čeká, s čím přijde soupeř. Vojta stále bez pěšce, ale vyvolává zajímavé zápletky. Kačka nápaditě zakombinovala … čímž ztratila dámu. 🙁

S Kačkou jsme po rozborech, je to škola. Vašek remis, nic tam černými neměl. Vojta hrál věžovku s pikem míň tak dobře (nebo spíš soupeř tak špatně), že už má pěšce víc a zcela vyhranou pozici.

Vojta vyhrál, po celým baráku voní řízky.

7. kolo

Jsme po obědě a kluci mohou s postupem v kapse přemýšlet, zda hrát na výhru či se spokojit s remízou, Kačka touží po prvním bodu.

Vašek dotřetice na onlinu Poličky, s Nešporem má symetrickou anglickou tentokrát bílými. Vojta černými hraje proti Kupsovu 1. b3 výstavbu s e5 a d6. Kačka má bílými Ročňáka, v Grecově italské stojí pohodlně.

U Vaška absolutní symetrie; vytříská něco ze svého tempa navíc? Vojta má složitou pozici s krásnou bělopolnou diagonálou a8-h1. Kačka hraje absolutně remízovou věžovku 2:2 na jednom křídle.

Vašek remis. Vojta ztratil pěšce, ale má dva krásné střelce proti dvěma nepohyblivým jezdcům. Katka oba pěšce neuvěřitelně ztratila, to už je trestuhodné.

Vojta remis, v koncovce byl aktivní, ale pěšec chyběl. Kačka čeká, až soupeř prosadí dva spojené volňáky na třetí řadě.

Kačka neudržela. Vojtovi nepomohly výsledky ostatních, přes zisk 4/7 je až pátý.

Vyhlášeno, balíme a chystáme se do Sezemic na bus.

Závěrečné hodnocení

Vašek v šestnáctkách patřil k největším favoritům a svou hrou to potvrzoval. To, co hraje, má promyšleno, chyby pramení hlavně z hracího tempa napůl mezi rapidem a vážnou. O prvenství se rozhodovalo v poslední sobotní partii s Jakubem Cachem, který mu vlezl do varianty a stačilo ho dorazit, v bitvě na ostří nože ale právě on ukázal pevnější nervy. Naplno si Vašek zahrál ještě s Patrikem Feltlem, ale v závěru už jen jistil pozici dvěma málo obsažnými remízami, které trochu zhoršují dojem. Škoda, přebornický titul byl reálný. 4,5/7, 2. místo, 1720.

Vojta ve čtrnáctkách mohl vzhledem k výkonům v rapidech myslet i na medaili, ale naopak i zbrkle vyhořet a nepostoupit. Rozhodně hrál soustředěně a ne tak rychle jako jindy. Odstranil hlavní letošní bolest – prohřešky v zahájení, naopak byl několikrát nedůsledný v realizaci převahy. Trochu moc rozdává pěšce, ale to už je náš styl. 😉 Při zpětném pohledu ho může mrzet odpoledne prvního dne, kdy prohrál výhodnou pozici s Ondrou Cachem a přes materiální převahu jen remizoval s Nešpůrkem. Postup nakonec jasný, umístění neoslnilo, ale rozdíly tu byly minimální. 4/7, 5. místo, 1470.

Katka ve dvanáctkách zcela vyhořela. Nejde ani tak o nulu na kontě (té zde v minulosti dosáhli i jiní), jako o povahu a frekvenci chyb. Partie často rozehrává strategicky zcela nevhodně (bez centra, bez vývinu, se slabinami) a hrubky typu věž zadarmo dělala až příliš často. – Čím to je, když v rapidech hraje běžně na špici, kvalifikovala se právem a poráží i starší hráče? Myslím, že vážné partie ji prostě vyvedou z rytmu; v rapidu hraje na jedno/dvoutahové hrozby, výměny figur, pohotově tam reaguje na protivníkovy tahy. Ve vážné partii ztrácí nit, reaguje jen na jednotlivosti, které zrovna vidí, a výsledkem je chaos. Prostě už končí doba, kdy mohla žít jen z turnajové praxe, bude to chtít ucelenější vzdělání. 0/7, 8. místo.

Při celkovém pohledu na bilanci ústeckých to není slavné: trojí finálová účast, dva postupy, jedna medaile. K udržení dlouhodobých pozic chyběl ještě někdo, nejblíž měl k finále Jirka, pak Verunka H.) a Míša. Příští rok hrozí být horší: ze šestnáctek odchází Vašek (a Vítek), většina hráčů (Vojta, Jirka, obě Veroniky, Natka) jde do starší kategorie a chybí následovníci. O důvod víc zabrat.

A ještě pohled na hráče jiných oddílů: dominují Polabiny, 9 finalistů, z toho 6 medailí. Polička 5 hráčů, ale z toho 4 v šestnáctkách, poměrně neúspěšní, což poličští vnímají kriticky a jistě je to požene dál. Hlinsko 4 finalisté, ale asi chtěli víc. Nic moc, totiž 3 hráče ve finále, mají Lanškroun, Chotěboř a my, nejnadějnější do budoucna jsou mladí chotěbořští. Po jediném zástupci mají Chvaletice, Mistrovice, Česká Třebová, Mýto, Svitavy.

Za připomínku stojí mládí některých hráčů, o kategorii výš hráli Říha z Hlinska (roč. 2002 mezi hráči 1999-2000), Jiroušek ze Třebové (2004 mezi hráči 2001-2002), Jun z Chotěboře (2005 mezi hráči 2003-2004 – a vyhrál!), Málek z Lanškrouna (2007) a zejména Nejedlý z Chotěboře (2008!! mezi hráči 2005-2006).

Uvědomme si ještě, že v Kuněticích nehrála absolutní krajská špička, svých kategorií se neúčastnili např. Josef Havelka, Matěj Půlpán, Tomáš Ludvík, bratři Švandovi.

Naprosto nemám kdy se věnovat dorostenecké lize, škoda jejího živoření, doufám, že nezanikne, byla by to škoda.

Fotky nemají tu kvalitu, jako od fotografů s lepší technikou, pardon. Názorně ukazují, že Vaška je obtížné zastihnout u partie (prázdná židle), že Vojta nedovede hrát bez držení se za hlavu a Kačka bez propisky mezi zuby.

 

.

12 thoughts on “Kunětické finále – přímý přenos + hodnocení a fotky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *