Šachový klub Ústí nad Orlicí

V II. lize – držet se a nespadnout

Když už kluci nic nenapíšou :-)

Tak se pokusím něco malinko vytěžit z dnešní návštěvy hylvátské Palírny, kam jsem vyvezl kočárek s juniorem, dal si jedno horké jabko, obhlédl pozice a jel zas domů 🙂

Naše béčko nastoupilo sice nastoupilo bez svých nejsilnějších (Netušil, Hrobař, Pok… 🙂 ) , ale i tak bylo proti mladičkému céčku Poličky jasným favoritem. Tím spíš, že nejsilnější (též mladý) lídr hrál toho času druhou ligu a chyběli i někteří další, co nás mohli potrápit.

Kluci to hráli od podlahy, vesměs živé šachy s tlakem na bránu. V první dohrané partii sice ještě nezavěsili (Pavel Vata Kylar vypiloval černými sympatickou výhodu v koncovce, ale místo otevření dámského křídla připustil jeho zablokování), ale pak už se to sypalo.

Už když jsem přišel, měl věž víc černými v královské indické Víťa Kapoun, jak k ní přišel, netuším, bílý to statečně „rozbalil“ na královském křídle, aby si zkrátil trápení.

Pak už jsem vzal roha, tedy pořadí dalších dohraných partií neznám. Když to vezmu v souladu se soupiskou a malinko zapojím fantazii 🙂 :

1. Petr Jániš celkem názorně ukázal, že b6+Sb7 není zrovna vhodnou odpovědí na e4. Rochoval nadlouho, zdvojil věže na déčku, odebral nějaké pěšce, rozjel útok – působilo to jako jednobrankovka.

2. Láďa Kubišta naladil o den dřív formu na plese v Říčkách (seděli jsme u jednoho stolu) a odčinil předchozí blamáž z Chocně. Se soupeřem panem Švandou hráli oboustranně rozumné a dost teoretické šachy (Francie Jc3 Jf6 e5 – hlavní varianta), černý rozjel minoritní útok na velkou rošádu bílého, ten se zkoušel dost z pozice taktické do technické (nabídl výměnu dam). Tipoval bych, že Láďovi koncovka nevadila, ale třeba vyhrál i mat 😉

3. Honza Smola to hrál zkušeně, kdyby soupeř věděl, co vím já, nepůjde do dámského gambitu, ale nasadí černými něco živějšího. Bílý posadil střelce na luxusní pole d6, lehkými figurami šel dopředu, získal kvalitu a zbytek byla nejspíš formalita.

5. Bohouš Glembek je solidnost sama, na jeho partie, kdy vede bílé figurky, koukám čím dál radši. Tady postavil solidně Nimcovičovu indickou, krátce po zahájení získal pěšce a výhodu trpělivě zvětšoval. Mladý soupeř z Poličky jednou dost možná bude hrát lépe, ale dnes to určitě nebylo.

6. Zajímavá kavárna v podání Petra Mareše mladšího. V pircovce se nechtělo soupeři po šťouchanci b5 couvat, a tak do toho vrazil figuru za nějaké pěšce s nadějí útočit na dámském křídle, kde dlel černý král. Péťa se ale nelekl, útok originálně přibrzdil (nejprve svázaný kůň na c6 skočil na b8, čímž vykryl matové hrozby) a pak už asi bílý neměl co nabídnout?! Ale jen tipuji.

7. Nechápu pouze záhadu na sedmičce, kde Tomáš Kodytek po vlažném začátku postupně stupňoval tlak, získal kvalitu a maty po bílých polích (Sh3+Df3), mám ten dojem, po Df2 kryl. Co se pokazilo, určitě nějaká dobrá duše napíše do diskuse.

Sečteno, podtrženo, po třech kolech má oustecká rezerva 7 bodů, nejlepší skóre a jen bojovná remíza se Svitavami v úvodním kole ji drží za zády průběžně vedoucího Kyšperka… ale to se časem jistě změní 😉

 

ŠK Ústí nad Orlicí B TJ Štefanydes Polička C
Jániš Petr 1841F 1 0 1744F Navrátil Ladislav
Kubišta Ladislav 1778F 1 0 1811F Švanda Radek
Smola Jan 1827F 1 0 1518N Simon Michal
Kylar Pavel 1830F ½ ½ 1580F Simon Jakub
Glembek Bohumír 1810F 1 0 1477F Švanda Adam
Mareš Petr ml. 1692N 1 0 1686F Buchta Martin
Kodytek Tomáš 1830F 0 1 1685F Stodola Jakub
Kapoun Vít 1786F 1 0 1423N Stodola Josef
:

2 thoughts on “Když už kluci nic nenapíšou :-)

 • Ladislav Kubišta napsal:

  Dobře, doplňuji článek (na samostatný nemám čas, bohužel). 😉 Na první desce Péťa pana Navrátila přejel dobrým způsobem. Oba šli do dlouhých rošád, přičemž černý k tomu byl donucen vazbou (na diagonále h3-c8 měl Péťa svého střelce, což bylo v podstatě smrtelné (pro černého).

  U mě sice bílý nabídl výměnu dam, nicméně, tu jsem odmítl 😀 Uhnul jsem se a za 2 tahy se už vzdal (hrozilo mu tam mnoho matů). Jak jsou krásné pozice černého ve Francii, když to bílý s dlouhou rošádou nehraje přesně 😉

  Ke komentáři 3. a 4. šachovnice nemám co říci, napsal jsi to úplně přesně.

  Na 5. šachovnici měl pan Glembek navíc 2 pěšce, partie měla přes 80. tahů, realizace výhody mohla být značně rychlejší, ale jak pan Glembek sám říkal, byl žíznivý a jak všichni víme, žízeň je krutá… 😉

  Soupeř Péti Mareše podle mého to opravdu nezahrál přesně, do útoku mu chybělo spousta figur a následně když obětoval věž za jezdce, tak se mu pozice úplně rozpadla od rukama.

  Na 7. šachovnici si Tomáš dobral kvalitu, nicméně byl pod tlakem (ten soupeřův bělopolný střelec byl naprosto luxusní a Tomáš potom v mnoha variantách zvolil špatnou obranu (po velice krátkém rozboru po partii jsme zjistili, že po „nejpřesnější“ obraně by potom nejspíše měl pěšce méně). Otázkou zůstává, jestli by tam soupeř něco nevyšejdil a nedával mat stejně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *