Šachový klub Ústí nad Orlicí

Orlická šachovnice a KP do 8 let

V sobotu 26. března 2011 se hrál již 41. ročník Orlické šachovnice a také Krajský přebor PDŠS do 8 let. Celkově si do Ústí našlo cestu 101 mladých šachistů z 17 oddílů.

Nejprve k těm mladším. Letos přijelo 21 hráčů a hráček. Vzhledem k tomu, že účast nebyla omezena jen na Pardubický kraj, tak se zúčastnily i děti z Rychnova nad Kněžnou a Kostelce nad Orlicí. Turnaj ale suverénně ovládli favorité – poličský Ondřej Švanda nepustil ani půlku a se 100% bodovým ziskem se stal po zásluze krajským přeborníkem před Erikem Žejdlíkem z Hlinska a Lukášem Pavlíčkem ze Svitav. Dívky byly dle očekávání v ústecké režii. Díky neskutečnému obratu ve vzájemné partii se nakonec při své poslední účasti v “osmičkách” radovala z přebornického titulu Veronika Holásková, druhá skončila Katka Dudlová, třetí pak byla Marie Rašková z Rychnova. O tento turnaj se kompletně staral Pavel Holásek, který předpokládám připojí nějaké postřehy.

A nyní k Orlické šachovnici. Mezi 80 startujícími se předpokládal souboj o 1. místo mezi nejvýše nasazenými Janem Macháněm z Rychnova a Jakubem Půlpánem z Polabin. Ovšem muselo se počítat i s dalšími “elisty”, v startovní listině byli i dva medailisté z nedávno skončeného Mistrovství ČR mládeže Matěj Půlpán a Josef Havelka. Všem ale vypálil rybník David Sion z Poličky. Jako jediný nepoznal hořkost porážky, celý turnaj se pohyboval na čele a nakonec po zásluze s 8 body (z 9) zvítězil před Jakubem Půlpánem a Janem Macháněm. Mezi mladšími (na Orlické se tradičně vyhodnocují pouze čtyři kategorie, starší žáci a žákyně – ročníky 1996-1999 – a mladší žáci a žákyně – ročníky 2000 a mladší). Mezi mladšími byl nejlepší Matěj Půlpán z Polabin, 2. byl Jakub Nešpor z Litomyšle a 3. Matěj Kupsa z Lanškrouna. Starší dívky ovládla díky závěru 4/4 Kateřina Šmajzrová (celkově 6/9), za ní byly Beáta Soldánová a Kateřina Králová ze Svitav. Mezi mladšími dívkami dle očekávání dominovala Lucie Ambrožová ze Svitav před Marií Vaškovou z Hlinska a Julií Kalousovou z Lanškrouna.

Z domácích se nejlépe umístil na 7. místě Petr John a již zmíněná Katka Šmajzrová (na 17. místě). Pro oba to ale byla poslední účast. Pro další roky tak to bude především na sourozeneckých dvojicích  Holásků, Paukertů a Šmajzrů.

Tolik výsledkový souhrn. Sám jsem měl dost starostí s řízením turnaje, jako rozhodčí jsem musel naštěstí řešit jen minimum problémů. Ke sledování partií jsem se ale vůbec nedostal, a to ani svých dítek. Tak doufám, že nějaké postřehy přidají buď přímí účastníci, ať už z řad hráčů či doprovodu.

Výsledky jsou na těchto adresách: Orlické šachovnice a KP PDŠS do 8 let

Fotky jsou z větší části dílem paní Píšové, které tímto děkuji.

6 thoughts on “Orlická šachovnice a KP do 8 let

 • Martin Dudla napsal:

  V Hlinsku je taky hezky -:)) Ale Oustí je Oustí, a navíc když má Katka zaracha tak mám aspoň pracovní sílu na zahradě -:)))))))

 • Martin Šmajzr napsal:

  Přidávám odkaz na zprávu o turnaji spolu s několika fotkami na webu města Ústí nad Orlicí

 • Pavel Holásek napsal:

  Katka už má titul přebornice z loňska a další vyhraje za rok.

 • Jana Londinová napsal:

  @Martin Dudla
  Chyba, je moc šikovná. Nechcete se přestěhovat do Hlinska ? Já bych ji do družstva brala hned 🙂

 • Martin Dudla napsal:

  Katka má zaracha. Jak já se rozčílil -:))

 • Pavel Holásek napsal:

  Doplním jen drobnosti; dělat rozhodčího/pořadatele/domácího trenéra znamená vidět toho pramálo.

  V osmičkách dominovali bratři Švandové, Erik Žejdlík a Pavlíček (i když na toho bylo tempo dost rychlé). Ale ani další nehráli vůbec špatně, nečekal jsem, že asi dvě třetiny partií budou mít hlavu a patu. Debutoval Ondřej Půlpán, toho si jistě všimli mnozí. Svůj první turnaj ale odehrál i náš Michal Píše (roč. 2005) a získal tři body, blahopřejeme! Holky mohly skončit trochu lépe, medaile braly, hrály slušně, ale bodík navíc bych čekal. Onen neuvěřitelný obrat ze vzájemné partie spočíval v tom, že Verunka s pěšci e4, f3, g4 prošla proti dámě a věži(!) až na e7, f7, g6 a partii ještě vyhrála! Právě hra v koncovkách ještě Kačce chybí, poraženého měla i Adama Švandu, jenže pěšcovku se dvěma pěšci navíc ještě prohrála …

  V hlavním turnaji si naposledy zahrál Petr John, sedmé místo odpovídá předpokladům (trojky celkem kosil, s favority prohrál). Rovněž naposledy hrála Katka Šmajzrová, první místo mezi dívkami je hezké, po rozpačitém začátku finišovala zezadu. Vítek nemusel prohrát s Tesařem, naopak zle zatápěl Oliveru Novákovi a šťastně porazil Patrika Žejdlíka. Čekal jsem, že mu čtvrthodinovky půjdou hůř. Vojta hrál pěkně vepředu, odsunula ho závěrečná prohra s Katkou, byť měl figuru. Lukáš Paukert porazil kromě slabších hráčů aspoň Matěje Kupsu. Jirka Píše si zahrál s Půlpánem, porazil Knolla, 5 bodů je na pochvalu (výkon 1243 je těsně pod hranicí 3.VT).

  Michal Šmajzr minule zazářil druhým místem v Rychnově, tady to nejdřív nevypadalo (1/5), ale závěr 3,5/4 ho vynesl na nečekaných 50%! Naopak Martin Paukert hrál dlouho slušně (3,5/6, remizoval s Kantorem z Polabin!), ale turnaj zakončil třemi vejci. Veronika Šmajzrová skončila hned za ním. A konečně 3/9 vybojoval Vítek Falta, který patřil k úplně nejmladším hráčům turnaje (nar. 2002) a výkonem mě potěšil.

  Celkově startovalo 13 našich hráčů (3 v osmičkách, 10 v hlavním turnaji), to je stejně jako loni.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *