Šachový klub Ústí nad Orlicí

V rapidu až nečekaně slušně

KP mládeže v rapidu, Svitavy, 20. 5. 2023

KP v rapidu je jednorázová postupová soutěž, kde jsou šance na postup tak minimální, že si tam jezdíme prostě zahrát. Kategorie tu jsou oproti dlouhodobým soutěžím o rok posunuté, postupové kategorie jsou jen do HD14, ve třech chlapeckých kategoriích postupovali vždy jen první dva, v dívčích dokonce jen vítězky. Mohou si tu zahrát i odrostlejší (letos ještě ročník 2003).

Čekal jsem, že po slušné účasti na Orlické šachovnici přibereme ještě pár starších a vytvoříme početnou výpravu, ale z různých důvodů se omluvila celá řada hráčů, z kroužku pokročilých nakonec jeli jen tři (!), naopak z méně pokročilých hned šest. Starší a pokročilé (tedy dávno odrostlé dětským kategoriím) jsme bohužel nepřemluvili.

Situaci ve Fabrice výrazně zkomplikoval připravovaný večerní koncert nejmenovaného zpěváka, kvůli němuž jsme nemohli do hlavního sálu. Junioři hráli o dvě patra výš (ti měli pěknou místnost), postupové kategorie se musely vejít do předsálí. Měl jsem z toho dost obavy, ale na tu bídu se ještě turnaj zvládl odehrát slušně, naštěstí mohly nehrající děti vykukovat ven, bylo hezky.

Věnoval jsem se hlavně kat. HD10, kde jsme měli hned čtyři hráče a zároveň největší šance na postup – a bylo na co koukat!

Výsledky tradičně visí na chess-results.

HD10

Velká škoda, že nemohl hrát Marian, který by byl určitě jedním z favoritů na postup. I tak jsem ale čekal, že naše úspěšné trio Saša, Vilém, Dan zabere i tady (i když patřili k mladším), a Daniela mohla bojovat aspoň o umístění v dívkách.

Už od začátku bylo co sledovat hlavně díky Vilémovi a Saše. Ve druhém kole všichni čtyři naši vyhráli, přičemž Vilém na první desce porazil Junovou (!) – viz ukázka. Ve třetím to vypadalo kriticky: Saša nechala stát Těhanovi věž (to jsme ještě nevěděli, že to bude její jediná prohra) a Vilém naletěl na léčku Robina Hájka, který „nastavil“ věž a chytil se za hlavu, aby si po braní věže vyšachoval dámu … jenže Vilém to pak i s tou věží proti dámě ještě vyhrál!

To už měl 3/3 a nastoupil na druhé desce proti favorizovanému Horáčkovi. Ve střední hře získal figuru, ale soupeř měl za ni dost pěšců. Úplně remízovou koncovku (S x 3p) pak ale Vilém zahodil, když dobrovolně pustil králem proměnné pole pěšce, au. Saša ztratila (nebo získala) půlku se Suchánkem. V pátém kole Vilém přidal další riskantní bod, s Olšanem mu chyběl materiál, ale útočil a vyhrál na dva nemožňáky. Saša se odrazila výhrou nad Vojtěchem Růžičkou ke skvělému finiši.

Šesté kolo přineslo prestižní souboj s Těhanem, který Viléma na Horním Bradle rozdrtil v miniaturce: tady se Vilém revanšoval a aktivitou ovládl koncovku – opět viz ukázka. Saša dala Nádvorníkovi mat na g7.

Do posledního kola nastupoval Vilém na první desce proti suverénnímu Martinu Dlouhému, měl v tu chvíli 5/6 a vypadalo to skvěle. Saša na druhé (4,5/6) proti Ovdijenkovi, který tu hrál hezky a kolo předtím přehrál Horáčka. Začátek byl nervózní: Vilém udělal kuriózní nemožný tah, když nezmáčkl hodiny, viděl, že jsou nahoře, a táhl podruhé. Saša zase černými ve hře dvou jezdců po 4. Jg5 zahrála d5 5. exd5 Jxd5?, přitom jsme tomu věnovali dva rozsáhlé tréninky! Vilém pak na Martina nestačil, ale Saša si chladnokrevně pobrala materiál, soupeřovy útoky na krále v centru ubránila a sama matila na g2!

U Saši pak bylo jasné, že dosáhla velkého úspěchu, u Viléma jsme čekali na pomocné hodnocení, doufal jsem v medaili nebo třeba i postup, ale těch pětibodových bylo nakonec přiliš. I tak ale krásný výsledek.

A protože v závěru zabodovali i Daniela s Danielem, bylo naše vystoupení v téhle kategorii opravdu příjemné.

Saša Dudlová tedy skončila díky finiši 3/3 na samém vrcholu. Kupodivu tu ani moc nezápasila s časem a kromě jedné partie v podstatě nechybovala. Jistě jí pomohlo, že se neutkala s Martinem Dlouhým, to ale její úspěch nesnižuje. 5,5/7, krajská přebornice v kat. D10, postup na MČR, 2. celkově. Výsledek by jí stačil i k postupu mezi chlapci (!). Jistě jí pomohlo i tréninkové soustředění v Lanškrouně a, jak píše Martin, „doma místo uklízení pokojíčku kouká na Cvekovy videa,“ prosím vás, je tohleto normální? 😉

Vilém Popel zanechal taky velký dojem, turnaj odehrál ve špičce proti řadě silných soupeřů, právě on tu hrál dlouhé bojovné partie, kdy záhy po skončení musel bez odpočinku sedat k dalšímu kolu. A to hrál se sádrou na noze … Na podzimního nováčka opravdu jaro snů, i díky rodičovské podpoře. Určitě aktivní zajímavé šachy, ne pouhé popotahování, jak jsme u řady hráčů zvyklí. 5/7, 5. v H10, 6. celkově.

Daniela Kašparová sehrála typický kyvadlový turnaj (černými 0, bílými 1), každou výhru radostně hlásila a slavila, po čase zase zažila slušnou bodovou nadílku. 3/7, 5. v D10, 26. celkově. A potěšila mě, že si (na rozdíl od jiných) vzala šachovou cenu, soubor diagramů s maty 2. tahem. To je ono!

Daniel Dušánek zazářil minule v KP do 8 let. Dnes mu to bodově tolik nešlo, většinou mu nějaký ten materiál chyběl. V závěru ale aspoň něco dohnal. V předposledním kole měl kontumáka, ale zasloužil si ho, v tréninkové partii porazil Drahošovou, která měla taky volno (compu se nechtělo vyřazeného hráče skutečně vyřadit, takže hned dva byli „na licho“). 3/7, 28. místo, připomeňme, že hrál mezi hráči o 2 roky staršími.

HD12

Tady jsme měli jediného hráče.

Marek Dušánek na sebe upozornil už v prvním kole, když svedl více než vyrovnaný souboj se zkušenou Emou Teplou a pokazil až pěšcovku (viz ukázka). Potom už sbíral body docela s jistotou a v předposledním kole se probojoval až dopředu proti silnému Seidlovi. Po prohře pak bohužel nezvládl ani poslední kolo, i když šance byla, škoda. 3/7, 22. místo, 17. mezi chlapci. Když nasbírá zkušenosti, může jít rychle vzhůru.

HD14

Tady jsme měli dva zástupce, většina silného ročníku 2009 ale chyběla. Pro Vitalije musel být každý bod dobrý, ale ani od Sama jsme toho zase tolik nečekali, i on je podzimním nováčkem.

Samuel Rašovský ale hned v úvodu ukázal, že už něco dokáže, porazil totiž Jošta Zimmermanna, ten byl přitom na Orlické šachovnici devátý! Pak už to bylo bodově slabší, takže jsem kategorii sledoval jen po očku, závěr ale Sam zvládl (2/2) a překvapivě se probojoval do první poloviny, jedno z příjemných překvapení dnešního dne! 4/7, 16. místo, 13. v H14, nechal za sebou některé ratingované hráče!

Vitaliy Velyhan na Orlické pár bodů nasbíral, takže s námi vyjel odvážně i dnes. Bohužel nestačil na žádný bod, opět jsem viděl nepokryté pole f7, přehlížené šachy apod. Nicméně turnaj odehrál a jsou to zkušenosti. Hlavní je nenechat se odradit a vytrvat v tréninku (diagramy!). 0/7, 32. místo. Neskončil poslední, jeden z hráčů totiž po prvním kole odstoupil.

HD16-20

Tady hráli Tomáš s Radkem a měli nelehkou úlohu: junioři totiž hráli velmi silný turnaj, jaký bych si s chutí zahrál sám, řada hráčů hraje soutěže dospělých (i dost vysoko), namátkou Jareš, Jun(ové), Jiroušek (tento týden odmaturoval, blahopřejeme!), Lihotský, Ďuriančík, Pejřimovští, Pokorný, Stoček, Třasáková atd. atd. Bohužel jsem z turnaje viděl jen drobty.

Tomáš Holásek vyhrál ve druhém kole, ale jinak na favorizované soupeře podle očekávání nestačil. Až tři kola před koncem už se dostal na přijatelné soupeře, zabral – a v posledním kole překvapil domácího Vymazala (to už je hráč 2. VT), takže díky finiši 3/3 najednou skončil v první půlce před jmény jako Kuba Nešpůrek nebo Tadeáš Pejřimovský. Jasně, to je švýcar, ale Tomáše by to mohlo nakopnout k tomu, aby při odchodu z dětských kategorií ještě nabral vzestupnou trajektorii. 4/7, 17. místo, 5. v H16.

Radek Hornych měl coby podzimní začátečník patřit k největším outsiderům, ale ve 2 kole porazil Marka (1221) a nějaké ty body ještě přidal, takže nakonec nechal ještě 7 hráčů za sebou. 2,5/7, 33. místo, 14. v H16.

Ne všechny ukázky pro nás končí dobře, ne všechny jsou bezchybné, ale pro trénink určitě zajímavé.

A fotky.

2 thoughts on “V rapidu až nečekaně slušně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *