Šachový klub Ústí nad Orlicí

Orlická šachovnice 2024

Náš nejslavnější turnaj má za sebou další ročník. Do DDM se sjelo pěkných 148 hráčů, z toho 129 v hlavním turnaji, 19 v KP do 8 let.

Výsledky najdete na chess-results, partie z online přenosu na livechesscloud. Komplet partií ke stažení.

Vyhrál Rosťa Jun z Chotěboře před Filipem Šorfem ze Žďáru a Vojtou Šmehlíkem z Moravské Třebové. V mladších žácích obsadili první dvě místa Martin a Šimon Dlouhý z České Třebové (podobně jako před týdnem, kdy vyhráli finále KP kat. H12 a H10), třetí byl Honza Horáček z Lanškrouna. Mezi dívkami vyhrály Tereza Krátká, Kristýna Pařízková (obě Železné hory) a Ema Dobešová ze Svitav (ve fotogalerii chybí), mezi mladšími žákyněmi bylo pořadí stejné jako vloni: Klára Chmelová (Polička), naše Saša Dudlová a Saša Junová (Chotěboř). Obecně je zastoupení oddílů dost pestré, nikdo úplně nedominoval.

Co naši?

Účast 14 hráčů je slušná, v podstatě chyběl jen Vítek Růžička a pak někteří začátečníci, kteří nehrají turnaje vůbec. Naposledy se mohla účastnit naše početná generace 2009 (hrál Matěj Křížek a David Hanák). Měření sil stylem “všichni v jednom turnaji bez ohledu na věk” nabídlo zajímavé srovnání. Před turnajem jsme hádali, kdo skončí nejlíp, tipoval jsem Mariana, Sašu nebo Matěje Křížka. A jak to dopadlo?

31. Jan Skubi 5,5
35. Alexandra Dudlová 5,5

46. Vojtěch Svatoš 5
47. Matěj Křížek 5
50. Marek Dušánek 5
51. Vilém Popel 5
55. Marian Pokorný 5
59. Antonín Palán 5
73. Matěj Peterka 4
74. David Hanák 4
83. Daniel Moravec 4
98. Daniel Dušánek 3,5
117. Daniela Kašparová 2,5
118. Filip Skubi 2,5

Co si počít s takovou statistikou? 

Nikdo se nedostal špičce ani nadohled (všichni pětibodoví v posledním kole prohráli). Je to částečně tím, že naši starší do špičky nepatří, částečně tím, že řada hráčů patří k mladším nebo jsou to letošní začátečníci. Osm z našich je nad 50%, rozhodovaly maličkosti.

Takže Honza nejlepší z našich, Saša jako jedna z nejmladších druhá (a druhá mladší dívka), Vojta nejlepší z kroužku méně pokročilých, Marek a Vilda jako pomalí hráči mohou být spokojeni, u Mariana nechápu nízké pomocné, hrál celkem vepředu, Tonda jako další začátečník nad 50%, Matěj a David mají zase pěkné pomocné, Dan M. odehrál, myslím, první opravdový turnaj, Dan D. je z našich úplně nejmladší. Nikdo neskončil mezi posledními deseti.

Galerie našich:

KP do 8 let

Osmičky se hrály nahoře pod řízením Davida Kameníka, se stoprocentním ziskem vyhrál Matěj Žák z Chrudimi, první dívkou byla Mariia Kursa ze Svitav.

My tam letos nikoho neměli, snad se brzy někdo objeví.

Život rozhodčího

O hře vůbec ani o hře našich toho moc napsat nedovedu, protože jsem většinu turnaje strávil na place jako rozhodčí, nastavil jsem mnoho set hodin a vyřešil nespočet reklamací. Při takovém zaměstnání už zbývá čas leda na občasný spěšný lok – a znova do procesu.

Vrchol zřejmě nastal v šestém kole, kde se mi v jediném okamžiku hlásilo asi sedm lidí, během nějakých čtyř minut jsem oběhl asi dvanáct reklamací, jenže počítat to, na to nebyl čas už vůbec. Až když se dohrálo v zadní třetině, nastávalo uvolnění, vepředu se reklamace objevovaly jen minimálně.

Většina partií vypadala docela slušně, naprostých úletů moc nebylo, přesto se mi jindy v krátkém sledu objevily na třech různých deskách tahy Jg8-g6, Sf1-c5 a dokonce Ke8-c6 (přes pd7)!

Byl jsem přivolán i k situaci, kdy si hráč sebral vlastního pěšce (je pravda, že na bílého pěšce byl trochu tmavší); nepříjemné byly situace, kdy se vyskytlo tvrzení prosti tvrzení. Kuriozitou byla reklamace trojího opakování pozice v situaci K+V x K. Nebylo příliš jasné, jestli to bylo třikrát: vyzval jsem je, aby ještě chvíli pokračovali – a z opakování uhnul hráč, který měl jen toho krále. Partie přesto skončila remízou – o řadu dál už opakovali nepochybně třikrát.

Jednu z kuriozit jsem stihl i zaznamenat.

Tady je pozice sama o sobě zajímavá, bílý má figuru, ale čelí aktivitě černých těžkých figur, podle počítače vyhrává jen 1. Kg1!. Mě ale černý zavolal k nepřípustnému tahu 1. Vg3-d3. Ten jsme vrátili, bílému bylo jasné, že musí hrát něčím jiným; a čím teda? Tak třeba dámou … chytil ji do ruky, ale ta hrůza, ona nikam nemůže! (Po braní na f5 nebo h5 přijde Dxg3+!.) Jak to dopadlo, nevím, bílý tam seděl s dámou v ruce ještě dlouho a já odběhl zase k jiné desce, abych rozhodoval další reklamaci dnešní dlouhé soboty.

Fotky

Těch mám tradičně spoustu, už se mi je nechce dál třídit, každý si určitě najde svoje.

A ještě pár ze závěrečného úklidu:

 

2 thoughts on “Orlická šachovnice 2024

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *