Šachový klub Ústí nad Orlicí

Vítek stříbrný na turnaji Palackého univerzity!

V rámci Sportovního dne UP Olomouc se uskutečnil i sedmikolový rapid pouťovým tempem 2 x 10 minut. Výsledky visí na chess-results. Vítek Holásek sice ve třetím kole prohrál s Honzou Jirouškem, ale pak už nezaváhal, mj. proto, že se vyhnul Matěji Kupsovi. Nakonec z toho bylo vynikající 2. místo ziskem 6/7, ale trochu ho kalí nesmyslné pomocné hodnocení, totiž počet remíz místo Buchholzu, Jiroušek hrál o parník nejsilnější turnaj a na druhé místo by patřil.

Ne zcela rozumná je taky absence ratingů, všichni byli nasazeni podle abecedy, to pak ve švýcarském systému dělá paseku.

Každopádně byly šachy v Olomouci vidět a vidět byl zejména náš okres, který by při rozumnějším pomocném bral všechny tři medaile (vlastně ne, Honza hraje za Polabiny 🙂 ).

Průběžně jsme si s Vítkem psali:

 

Koukám na ELO se nehraje …

 
Nebude rozhodovat Buchholz? To by bylo spravedlivější.
 
 
Jinak teda je ten systém pěkně nefér. Protože se vlastně ta špička neměla vůbec čas vzájemně obehrát. A ten kdo jich schytal nejvíc (Jiroušek), tak nakonec dal rychlou půlku s Kupsou, protože mu to na buchholz stačilo. A pak se najednou zjistilo, že se vlastně nehraje na buchholz. Ale když se koukneš na ty hráče, co tam byli, tak: Kupsa – 2150, já – 1900, Richvalský – 2150, Jiroušek – 2050, Krieg – 1800 (skoro), pak nějací no name, co mají na netu 1800, a pak ještě chudák Gřesová – 1900, která děsně dostala od Kupsy a Richvalského a už jí to nestačilo vůbec na nic. Čili vlastně kdo měl tu smůlu, že dostal více než jednoho člověka z téhle špičky, tak ten si ve výsledku nesáhl na medaile. 😃
 
A jinak vlastně každej, s kým jsem hrál já, tak řikal, že má na chess com tak 1600, což je reálně klidně 1700, protože jsou tam ty ela podhodnocený. A přitom nikdo z nich nehraje turnaje.

4 thoughts on “Vítek stříbrný na turnaji Palackého univerzity!

 • Martin Šmajzr napsal:

  2×10 min je blesk 🙂
  Ale jak to tady čtu, tak to bylo úplně jedno 😀

 • Pavel Holásek napsal:

  Pochybnosti o regulérním závěru ještě zvyšuje fakt, že v propozicích nebylo uvedeno žádné pomocné hodnocení, v průběžném pořadí po 5. a 6. kole byl použit Buchholz, teprve po sedmém pak najednou počet výher.

 • Vít napsal:

  Já bych teda ještě doplnil, aby moje kritika zvoleného systému nevyzněla špatně: To že univerzita zaštítí šachový turnaj je jednoznačně skvělé. A je skvělé také to, že to přiláká 60 “amatérských” hráčů. Velká řada z nich se šachu volnočasově věnuje ať už na internetu, nebo třeba po večerech u piva. A s tím bohužel tak trochu počítal ten systém. Má to být především turnaj přátelský, kde si studenti a pár akademiků poměří síly a nejlepší následně dostane diplom. Jenže když se do turnaje přidá pár ošlehaných turnajových hráčů, přátelský systém už na to nestačí. My jsme totiž zvyklí na konkrétní pravidla a tak trochu nám nedošlo, že by ta pravidla nemusela platit. Tím narážím nejen na otočení systému pomocného hodnocení, kdy buholtz nebyl nejdůležitějším. Ale především na systém nasazování. Běžné je, že je startovní listina seřazená podle ratingu hráčů, čímž se už od prvního kola hráči třídí a do posledního kola se mnozí z nejsilnějších stihnou potkat. Jelikož byla ale startovka napsána abecedně podle křestního jména, k protřídění dojít nestihlo. To by se stalo až v případě devítikolového systému.
  Jelikož je to však teprve druhý ročník turnaje, nelze pořadatelům nic vyčítat. Pro příště jsme pouze požádali o větší transparentnost pravidel a zvoleného systému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *