Šachový klub Ústí nad Orlicí

Skvělá Saša, pět čtyřbodových

KP mládeže v rapid šachu, Svitavy, 8. 5. 2024

Tohle je jednorázová postupová soutěž, ale postupový klíč je krutý: v každé kategorii od desítek do čtrnáctek postupují zřejmě dva chlapci a jedna dívka. (Vyšší kategorie mají MČR otevřené.) Kategorie jsou tu o rok jinak než normálně, takže někteří naši mohli ještě zažít “retro” a zahrát si níž, než jsou zvyklí.

Do Svitav nás vyjelo osm, to není tak moc vzhledem k tomu, že mohli hrát i junioři. Otázkou je, zda za to může nabitý kalendář (ale většina mladších žáků, které ještě čeká sobota v Pardubicích, dnes jela!) nebo něco jiného. Přes deset lidí jsme dát rozhodně mohli.

Celkově asi 140 hráčů, to je cca jako Orlická, ale ve Fabrice se to ztratí.

Výsledky jsou na chess-results.

HD10

Když odpadl Vilda, hrála tu jenom Saša Dudlová. Rozhodně mohla mít jak medailové, tak postupové ambice, ale bylo jasné, že Klára Chmelová bude v boji o postup silnou konkurencí, zvlášť když porazila Horáčka. Potom ale klopýtla s Těhanem, zatímco Saša soupeře spolehlivě přehrávala. V pátém si Saša poradila i s největším favoritem Martinem Dlouhým a v náročném šestém kole Horáčka udržela. Přesto neměla ani s 5,5/6 postup jistý, v posledním kole totiž hrála právě s Klárou a nesměla prohrát. Partii ale zvládla a bylo z toho se ziskem 6,5/7 vítězství celkové, samozřejmě 1. místo v dívkách a postup. Hrála dlouhé partie na výdrž, na konci na praporu, takže měla i krátké přestávky, ale zvládla to. Martina utahala ve věžovce s pěšcem navíc, s Honzou trpěla v obraně až bez dvou pěšců, ale v dámské koncovce to srovnala, s Klárou využila vazby na a sloupci (viz ukázka).

HD12

Čtyři naši, všichni patřili k mladším, na postup mohl myslet možná tak Marian, kdyby se všechno sešlo. Konfrontace s o rok starší špičkou ze Železných hor byla i přípravou na další ročník, kde je bude potkávat už ve čtrnáctkách.

Marian Pokorný zahájil pěkným útokem proti Nádvorníkovi. Tím se hned dostal na první desku proti Pádivému, toho docela slušně tísnil, pak se dostal do pasívní koncovky, ale tu ubránil. S Hrdličkou pak ale už prohrál, dva pěšce nenahradil. Následně dvě partie v pohodě zvládl, což ho opět katapultovalo na jedničku proti suverénovi turnaje Koupilovi, tam si ani neškrtl. V posledním kole měl ještě šanci na reparát, ale výborně hrající Tonda ho pustil jen k remíze. 4/7, 9. místo, v podstatě obhájil nasazení.

Antonín Palán prohrál první dvě partie, i když v obou vedl o figuru – pokud je třeba počítat hrozby a chytat soupeřova pěšce, chybí mu zatím jistota. Pak se ale zvedl a do konce turnaje už neprohrál, postupoval tabulkou dopředu a výkon korunoval půlkou s Marianem, a ta byla “z pozice síly”. Další slušný výkon našeho podzimního nováčka. 4/7, 14. místo.

Matěj Peterka začínal podobně pomalu a nějakou dobu se vzadu potkávali (i s Dančou), zbytek turnaje pak sehrál v houpačkovém rytmu (výhry bílými). Chce to hlídat hrozby a cvičit taktiku. 3/7, 23. místo.

Daniela Kašparová zahájila hned třemi nulami a povídala, jak se těší k babičce, ale potom přece jen nějaké body udělala. Kontrola hrozeb a trénink taktiky pro ni platí dvojnásob, častou kouká jen dopředu. 2/7, 28. místo, 4. v D12.

HD14

Jediný zástupce Vojta Svatoš, který dlouho marodil, ale na Orlické se mu dařilo. Tady zahájil očekávanou nulou s Večeřovou, pak dostal kontumáka a opět prohrál s Kníznerem, ve zbytku turnaje ale udělal 3/4 včetně výher nad Teplou a Zimmermannem. Zkouší ostrá gambitová zahájení zjevně internetového původu, při realizaci převahy už má jistou ruku. Velmi slušné vystoupení. 4/7, 14. místo.

HD16-20

Tomáš s Ondrou samozřejmě na špičku nemají, tady hráli hráči ze soutěží dospělých, ze kterých by se dalo sestavit do KPI velmi pěkné družstvo. Ale mohli hrát kolem poloviny.

Ondra Hejda na Jiřího Pokorného podle očekávání nestačil, byť se dlouho držel, ale další dvě kola bodoval, přičemž zejména porážka Pusztaie se počítá (ve složitých zápletkách soupeř překročil čas. Pak Ondrovi nepomohl los, po porážce s Teichmannem totiž dostal Lihotského, ale poslední dvě kola zase bodoval, v posledním dokonce s Mičíkem. Svoje kavárenské šachy trochu krotil a bylo z toho povedené vystoupení, Ondra jde nahoru. 4/7, 17. místo, 6. v H18, jasně nad nasazením.

Tomáš Holásek hrál naopak trochu víc kavárensky, když už prohrát se silným soupeřem, tak na něj aspoň zkusit vyjet útokem. Body to neneslo s Lihotským ani Lánou, ale slabší soupeře přehrával spolehlivě, velké problémy dělal v předposledním kole Pejřimovské a v posledním porazil v ostrém boji Dolejše, čímž se dostal hned za Ondru. 4/7, 18. místo, 6. v H16.

 

Dvě partie z posledního kola: Saša založila partii na vazbě a soupeřka si s tím neporadila, Ondra soupeře přehrál útokem, pak se oba dopustili instruktivních chyb, závěr byl opět v Ondrově režii.

Fotek mám zase dost.

One thought on “Skvělá Saša, pět čtyřbodových

  • David napsal:

    Perlička pro pobavení

    Dostavil jsem se v průběhu třetího kola ke stolku rozhodčích, abych požádal o stvrzenku za startovné na turnaj. A než jsem se stačil vymáčknout co chci rozhodčí na mne, šestnáctky výsledek?
    Těsně vedle asi o třicet let

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *