Šachový klub Ústí nad Orlicí

Lanškrounská tečka za sezónou

Lanškrounská věž je v kalendáři každoročně poslední regionální akcí před prázdninami, kam jezdí ti, co ještě šachů nemají dost. Letos byla výborně obsazena jak co do počtu, tak kvalitou, kromě blízkých oddílů přijela třeba Chotěboř nebo Železné hory, taktak jsme se do Dělňáku vešli.

My jsme dali dohromady osmičlennou výpravu, to bych v jiných letech kvitoval, letos je to trošku málo vzhledem k těm asi třiceti dětem v našich kroužcích. Vlaky už jely v pohodě, svezl se s námi i druhý trenér a pes, kteří nám zpovzdálí poskytovali podporu.

Výsledky visí na chess-results.

HD20

Tady hrál Matěj a Ondra.

Matěj Kobr k nám přestoupil zpět z Rychnova, kde hrával mládežnické soutěže. (Právě s jeho odchodem vznikla u mládeže několikaletá mezera, kterou jsme zatím nezacelili.) Těšil jsem se, že s ním přijdou zpět pořádné šachy, ale turnaj se mu úplně nevyvedl. S Kalousovou by prohrát neměl, ani další hráče nepřehrál a smolný los do posledního kola znamenal podprůměrných 3/7 a až 15. místo. Klíčové situace jsem moc neviděl, takže ani nevím, čím to bylo. Samozřejmě vyvozovat něco z jednoho rapidu nejde, ale obecně Matěj od bývalého velkého talenta prodělal spíš stagnaci a má nejvyšší čas zabrat, přitvrdit, naučit se dostat soupeře pod tlak. (To nic nemění na tom, že z naší mládeže hraje jasně nejlíp.)

Ondra Hejda začal výkonem 2/3, ale pak už na silnější soupeře nestačil, u něj je to ovšem výsledek na úrovni jeho ratingu a další cenné zkušenosti, jako jediný z našich zapisoval, partie to byly jako vždy rušné. 3/7, 18. místo.

HD14

Tady bylo šest našich, kteří asi neměli patřit do úplné špičky, ale doufal jsem u většiny v umístění v první půlce.

Slušně to vypadalo po třech kolech, kde hned čtyři naši měli 2/3 a hráli vepředu. Potom se něco dařilo líp, něco hůř; velká škoda byla posledního kola, kde jsme to měli slušně rozehrané, na první půlil Marian, vyhrál Marek a Danča, ale pak přišly tři malé tragédie. Tonda nastavil dámu a skončil turnaj v slzách, Dan v pěkné koncovce udělal v krátké době dva nemožňáky a Vilda zcela vyhranou partii v časové tísni úplně zazdil (mat na první řadě). Místo celkově pěkného turnaje tak většina skončila jen kolem průměru.

Marian Pokorný po dvou výhrách nestačil na dobře hrajícího Hudíka, ale pak porazil neméně dobře hrající Večeřovou, v další partii vyhrál skoro ze zahájení a s Petrem Svobodou už hráli o medailové umístění. Z výměnné francouzské se šlo do koncovky, kterou si Marian postavil lépe, uzmul pěšce a dostal soupeře do časovky, tam ale získal soupeř protihru a remíza byla asi spravedlivá. V posledním kole pak Marian na první desce odmítal remízu, ale stál hůř a bez pěšce ji pak už přijal. V zástupu pětibodových to stačilo na bronz mezi chlapci, úspěšné vystoupení! 5/7, 4. místo, 3. mezi chlapci.

Marek Dušánek se po výhře v prvním kole dostal hned na první desku proti nasazené jedničce Hrstkovi. Toho ale regulérně přehrál, ale nedokázal s nedostatkem času přepnout na rychlejší hru a spadl. Hned v další partii nehezky dostal se Zuzanou Praxovou a vypadalo to, že bude pokračovat ve smolných výkonech, přece jen nemá takovou praxi jako jiní. Potom už ale neprohrál ani partii! Ještě v pátém kole měl sice velké štěstí, ale naopak v posledním zcela dominoval a sehrál asi nejúspěšnější turnaj v kariéře. 5/7, 10. místo.

Tonda Palán prohrál jako vždy v první kole, ale dvěma body se dotáhl dopředu a zůstal tam i po kuriózní remíze s Těhanem (zablokovali celou desku a blicali pak tahy každý ve svém táboře). Nestačil pak na Hrstku, ale zase se vrátil zpět po výhře nad Praxovou. Poslední kolo ale neudržel koncentraci, škoda toho. 3,5/7, 24. místo.

Vilém Popel v prvním kole velmi pěkně přehrál Těhana, po třetím měl 2/3 a vypadalo to na úspěšný turnaj, potom ale dvakrát prohrál, dostával se do horších koncovek. Po výhře v předposledním kole měl ještě šanci, ale v posledním vyhodil bod oknem. 3/7, 26. místo. Podobně jako Dan má velmi pěkné pomocné.

Daniel Dušánek skvěle zvládl začátek, rutinou v koncovkách vybojoval dva body, pak sice prohrál s Tondou, ale ve věžovce přehrál Vildu a se ziskem 3/4 šel dopředu na Martina Dlouhého. Skvěle rozehraný turnaj ale v závěru nedotáhl, nekoncentrace v posledním kole ho připravila o velmi slušný výsledek. 3/7, 27. místo.

Danča Kašparová hrála podobně naivně jako v Chrudimi a tentokrát jí to nevycházelo. Útočí naprosto přímočaře a nechává přitom stát figury, případně nechá svůj týl úplně nekrytý. Tady už hráli většinou hráči, kteří takové pojetí trestají. 2/7, 41. místo, 6. dívka.

Všímal jsem si i Petra Svobody, to je hráč Rychnova, který kvůli touze trénovat chodí i do našeho kroužku a je tam nejlepší. Tady hrál spolehlivě na špici, ale nehospodařil časem úplně ideálně, na praporu úroveň jeho hry klesá a v obavě z prohry dává radši půlky. Pokud se dostane v zahájení do neznámé pozice, nechává se tím vyvést z míry. Úroveň hry je ovšem na nováčka výborná. Stačilo mu to na výsledek hned za Marianem. 5/7, 5. místo.

Časem ještě dodám článek s několika ukázkami a hlavně zamyšlením nad několika tendencemi, které jsem při turnaji opakovaně pozoroval.

 

One thought on “Lanškrounská tečka za sezónou

  • Honza Pokorný napsal:

    Myslím, že s letošní sezonou můžeme být spokojeni. Je to dobrý odrazový můstek do příští… snad se nám podaří na podzim přibrat další a většina našich půjde dál výkonnostně nahoru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *